Naturalne spalacze tłuszczu
Mianem spalaczy tłuszczu określa się produkty i suplementy sprzyjające usuwaniu nadmiernej tkanki tłuszczowej. Oprócz procesów termogenezy odpowiadają też za nasilenie procesów trawiennych oraz usprawnienie metabolizmu. W poniższym artykule prezentujemy bogatą listę naturalnych substancji, które pomogą wam w odchudzaniu.
SPIS TREŚCI:
1. Acerola
2. Aloes
3. Anyż
4. Awokado
5. Babka jajowata
6. Bambus
7. Biała fasola
8. Cynamon
9. Cytryna
10. Czarnuszka
13. Grejpfrut
14. Herbata czerwona
15. Herbata zielona
16. Imbir
17. Jabłko
18. Karczoch
19. Kawa
20. Kminek
21. Kolendra
22. Koper włoski
23. Kurkuma
24. Majeranek
25. Maliny
26. Melisa
27. Mięta
28. Mniszek lekarski
29. Ocet jabłkowy
30. Orzechy
31. Papryka chilli
32. Pieprz czarny
33. Pietruszka
34. Pomidor
35. Rumianek
36. Seler
37. Sezam
38. Siemię lniane
39. Stewia
40. Yerba mate
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Acerola
Acerola jest rośliną z rodziny mapligowatych, która bardzo często jest określana mianem wiśni z Barbados. Jej proredukcyjne działanie jest uwarunkowane bardzo dużą zawartością witaminy C, która jest silnym antyoksydantem. Uczestniczy w budowie L-karnityny i wspiera wchłanianie żelaza przez organizm. Ponadto jest niezmiernie ważna w produkcji kolagenu, ułatwia gojenie ran i złamań, a także uszczelnia naczynia krwionośne.
Acerola jest również cennym źródłem innych składników odżywczych. Mowa tu między innymi o licznych witaminach (A, B1, B2, PP), a także licznych pierwiastków takich jak fosfor, magnez, mangan czy wapń.
2. Aloes
Aloe vera jest sukulentem żyjącym głównie na terenach Afryki. Popularność tej rośliny stale rośnie, co powoduje, że coraz częściej zaczyna być obecna w pozostałych regionach świata. Dzięki przyśpieszeniu perystaltyki jelit oraz zmniejszeniu poziomu cukru znajduje zastosowanie jako jeden ze środków do walki z nadmierną masą ciała. Aloes odpowiada też za łagodzenie podrażnień i normalizację stanu naruszonego przewodu pokarmowego.
Oprócz proredukcyjnych właściwości znany jest z regeneracyjnej i odżyw-czej działalności dla uszkodzonej skóry. Co więcej, charakteryzuje go działanie antyseptyczne, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Warto również dodać, że stanowi skarbnicę licznych składników odżywczych, których ilość szacuje się na 140.
3. Anyż
Biedrzeniec anyż należy do rodziny selerowatych, a jego pochodzenie przypisuje się terenom basenu Morza Śródziemnego. Ze względu na swoje rozkurczowe i wiatropędne właściwości bardzo często jest polecany osobom próbującym pozbyć się zbędnych kilogramów. Równie często stanowi składnik syropów wykrztuśnych oraz olejków inhalacyjnych w przypadku problemów oddechowych. Stosowany zewnętrznie służy do odkażania skóry oraz niszczenia pasożytów.
4. Awokado
Smaczliwka występuje na obszarach tropikalnych i subtropikalnych Ameryki. Dzięki wysokiej zawartości (23,5 g) jednonienasyconych kwasów tłuszczowych bardzo często stanowi zamiennik dla zwykłych lipidów. Właśnie ta właściwość pozwala zakwalifikować awokado jako środek na nadmierną masę ciała.
Bardzo często jest stosowany przez osoby z problemami krążeniowymi (np. miażdżyca czy nadciśnienie) i stanowi doskonałą alternatywę jako źródło zdrowego tłuszczu. Co więcej, odwar ze skóry tej rośliny jest pomocny w rozstrojach żołądkowo-jelitowych, a także jako preparat przeciwrobaczy.
5. Babka jajowata
Psyllium jest rośliną, która zazwyczaj jako suplement występuje w formie proszku. W celu sprecyzowania babka jajowata jest włóknem pochodzącym od rośliny zwanej babką płesznik. Owe włókno charakteryzuje się doskonałą rozpuszczalnością w wodzie, co w efekcie tworzy żel o niskiej podatności na fermentację.
Babka jajowata nie powoduje wzdęć, a co więcej jest jednym z bardziej powszechnych środków przeczyszczających. Oprócz tego zmniejsza poziom całkowitego cholesterolu, ogranicza apetyt, a także normalizuje poziom cukru we krwi. Dzięki tym właściwościom bardzo często znajduje zastosowanie w kuracjach odchudzających.
6. Bambus
Bambus jest rośliną pochodzącą z terenów Azji. W Chinach jest symbolem długowieczności, a w Japonii czystości. Oprócz kulinarnego i przemy-słowego zastosowania bardzo często jest wykorzystywany w lecznictwie.
Bambus posiada wiele cennych i naturalnych antyoksydantów odpowiedzialnych za hamowanie wchłaniania glukozy z przewodu pokarmowego. Herbata z bambusa korzystnie reguluje procesy trawienne oraz stymuluje metabolizm.
Roślina ta jest też bardzo cennym źródłem licznych minerałów takich jak jod, krzem, potas, sód, wapń czy żelazo. Co więcej, posiada stosunkowo duże stężenie witaminy D – dlatego przyjmuje się, że jest produktem wpływającym na strukturę ścięgien, kości, a nawet naczyń krwionośnych.
Fasola jest bardzo popularną rośliną, która stanowi dodatek do licznych potraw. Prócz unikalnego smaku jej spożywanie niesie za sobą szereg prozdrowotnych korzyści. Nie tylko jest bogata w fosfor, potas i wapń, ale dodatkowo posiada liczne właściwości, które z pewnością zainteresują osoby na diecie.
Powszechnie wiadomo o wiatropędnej mocy fasoli, co uwarunkowane jest dużą ilością błonnika. Składnik ten pozwala również na usuwanie nadmiernej ilości cholesterolu z organizmu. Ekstrakt z tej rośliny (fasolamina) odgrywa znaczącą rolę w ograniczeniu wchłaniania węglowodanów w ludzkim organizmie. Istnieją też doniesienia, że w stanach przejedzenia łagodzi niespodziewanym przyrost tkanki tłuszczowej oraz parametry trójglicerydów i insuliny we krwi.
8. Cynamon
To naturalna i aromatyczna przyprawa pozyskiwana z kory cynamonowca. Dzięki swoim antybakteryjnym i przeciwwirusowym właściwościom znajduje zastosowanie w medycynie. Cynamon poprawia również dopływ krwi do mózgu i innych narządów wewnętrznych, w związku z czym znajduje zastosowanie jako preparat poprawiający stan naszego organizmu. Jednak to nie koniec jego prozdrowotnych korzyści.
Cynamon jest też środkiem stosowanym w problemach żołądkowych.
Z powodzeniem jest wykorzystywany do obniżenia poziomu cholesterolu LDL i trójglicerydów, a także normalizacji stężenia cukru we krwi. Oprócz tego wzmaga apetyt i stymuluje przemianę materii, co usprawnia procesy trawienne i sprzyja pozbyciu się niechcianych kilogramów.
9. Cytryna
Cytryna podobnie jak acerola posiada bardzo dużą dawkę kwasu askorbinowego, zwanego potocznie witaminą C. Ten silny antyoksydant jest powszechnie uważany za jedną z podstawowych substancji do redukcji nadmiernej masy ciała. Zawarty w niej kwas cytrynowy jest również przeciwutleniaczem, który będzie wspierał witaminę C w procesie oczyszczania organizmu ze szkodliwych i toksycznych związków.
10. Czarnuszka siewna
Nigella sativa zwana też czarnym kminkiem jest rośliną pochodzącą z tere-nów Iraku i Turcji. Stanowi bogactwo licznych witamin: A, B1, B3, B6, E i F. Dzięki temu znajduje zastosowanie w lecznictwie i suplementacji.
Badania wykazują, że stosowanie czarnuszki przez mężczyzn z otyłością spowodowało znaczny spadek ich wagi. Roślina ta jest też polecana osobom z problemami krążeniowy ze względu na obniżenie ciśnienia tętniczego oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia zakrzepów. Czarnuszka wykazuje również działanie immunoprotekcyjne. Ponadto polecana jest chorującym na anemię ze względu na to, że zwiększa poziom erytrocytów i hemoglobiny.
11. Cząber
Cząber jest ziołem o wyraźnym i pikantnym smaku, które od wielu lat jest stosowane jako środek regulujący popęd płciowy. Jego zimowa odmiana zmniejsza libido, a z kolei letnia uchodzi za afrodyzjak.
Cząber ma stosunkowo długą tradycję medyczną. Zawarta w nim tanina jest środkiem stosowanym w łagodzeniu dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Normalizuje takie objawy jak biegunka czy wzdęcia, a także sprzyja regulacji całego procesu trawiennego. Ponadto wykorzystuje się go jako środek do antyseptyczny i dezynfekujący. Olejek eteryczny z cząbru stosuje się też w przypadku chorób pęcherza moczowego.
12. Czosnek
Zastosowanie czosnku w lecznictwie sięga czasów starożytnych, kiedy to nasi przodkowie wykorzystywali go do terapii zaburzeń jelitowych, pasożytów i wzdęć. Co więcej, surowy czosnek obniża poziom całkowitego cholesterolu. Badania dowodzą, że czosnek zwiększa poziom adrenaliny, co warunkuje utratę tkanki tłuszczowej. Dobowa dawka tego warzywa w wyso-kości 10 g stanowi element profilaktyki przeciwnowotworowej (okrężnica, prostata i żołądek).
Czosnek ma także inne właściwości prozdrowotne. Opóźnia proces starzenia, wpływa pozytywnie na stan zdrowia psychicznego i seksualnego, zwiększa odporność organizmu na infekcje, a także poprawia funkcjonowanie procesów poznawczych.
13. Grejpfrut
Ten popularny owoc posiada dużą ilość wspominanej już witaminy C oraz kwasów owocowych. Bardzo często jest rekomendowany dla osób w trakcie odchudzania ze względu na właściwości antyoksydacyjne, obniżanie poziomu cholesterolu we krwi, a także zmniejszenie poziomu glukozy we krwi oraz wzrost stężenia produkowanej insuliny. Produkt ten stymuluje również przemianę materii oraz wykazuje delikatne działanie przeczyszczające.
Oprócz tego grejpfruty wykazują działanie antygrzybiczne, przeciwdepresyjne i tonizujące. Spożywanie tych owoców poleca się w celu zapobiegania nowotworów pęcherza, szyjki macicy czy trzustki.
14. Herbata czerwona
Czerwona herbata, nazywana również smoczą, stanowi bogate źródło licznych polifenoli. Związki te odpowiedzialne są za regulacje produkcji żółci oraz ułatwienie procesów trawiennych – przyśpieszają zamianę tłuszczu w naturalną energię dla organizmu. Innym bardzo ważnym powodem dla jej stosowania podczas odchudzania jest obniżanie całkowitego poziomu cholesterolu.
Czerwona herbata posiada również znaczną ilość ważnych dla naszego organizmu związków takich jak fluor, garbniki, kofeina, mangan czy też wapń. Związki te stymulują procesy pamięci, normalizują ciśnienie krwi oraz wykazują właściwości moczopędne.
15. Herbata zielona
Zielona herbata jest jednym z najbardziej popularnych „naturalnych suplementów redukcyjnych”. Uzasadnieniem tego tytułu jest występująca
w składzie katechina – polifenol, którego działanie jest 25-krotnie silniejsze od witaminy E i ponad 100 razy mocniejsze od witaminy C.
Badania dowodzą, że regularne spożywanie ekstraktu z zielonej herbaty prowadzi do zwiększenia normatywnego poziomu spalania tkanki tłuszczowej o prawie 17%. Napój ten dodatkowo u młodych osób potęguje tolerancję glukozy, a także poprawia wrażliwość na insulinę. Zielona herbata jest także rekomendowana w przypadku nadmiernego cholesterolu i zabu-rzeniach trawiennych.
Zielona herbata jest również polecana w innych dolegliwościach. Wśród całego ogromu zastosowań warto wyróżnić jej lecznicze działanie w choro-bach układu nerwowego, złym samopoczuciu, próchnicy, nowotworach oraz biegunce.
16. Imbir
Imbir jest przyprawą, która od wieków jest stosowana w tradycyjnej medycynie Chin i Indii. Stosowanie dawki do 3 g w ciągu dobry niweluje uczucie nudności, łagodzi problemy żołądkowe, a także uskutecznia procesy trawienne. Porcje imbiru w wysokości 2 g dodawane do potraw węglowodanowych nasilają wydatek energetyczny organizmu przez kolejne 6 godzin, w związku z czym warto zastanowić się nad jego włączeniem do menu w trakcie odchudzania.
Imbir jest również polecany w przypadku bólów głowy i stanów migrenowych. Bardzo często wspomina się o jego zastosowaniu w celu łagodzenia chorób lokomocyjnych, porannych mdłości u kobiet oraz w celu zwiększenia poziomu testosteronu.
17. Jabłko
Jabłka są jednymi z najpopularniejszych owoców w Polsce. Są również rekomendowane osobom, których celem jest pozbycie się zbędnych kilogramów. Uzasadnienia należy doszukiwać się nie tylko w wysokiej dawce witaminy C. Skóra jabłek posiada również znaczną ilość pektyny – jednego z podstawowych składników błonnika.
Substancja ta odpowiada za wiązanie licznych metali ciężkich z naszego organizmu, co sprzyja jego oczyszczaniu. Pektyny wpływają też na procesy trawienne. Po kontakcie z wodą pęcznieją i wypełniają nasz żołądek, co sprzyja redukcji nadmiernego apetytu, zapobieganiu podjadania, a także ułatwia wypróżnianie.
Jabłka posiadają też szereg innych właściwości prozdrowotnych. Działają moczopędnie, wzmacniają serce i układ nerwowy, poprawiają pracę wątroby, a także wykazują działanie antyseptyczne i przeciwzapalne.
18. Karczoch
Karczochy należą do roślin astrowatych i pochodzą z obszarów Morza Śródziemnego. Dzięki swoim żółciotwórczym i żółciopędnym właściwościom znajdują zastosowanie w trawieniu tłustych pokarmów. Związek chemiczny, który zawierają – cynaryna – wspomaga pracę wątroby oraz woreczka żółciowego. Produkt też działa też hepatoprotekcyjnie. Karczochy obniżają nie tylko całkowity cholesterol, ale normalizują też poziom trójglicerydów we krwi.
Co więcej, karczochy zwiększają wydzielanie soków żołądkowych i oczy-szczają organizm z toksyn. Wspomagają też pracę układu krążenia i serca, w związku z czym mogą być polecane w profilaktyce chorób układu naczyniowego.
19. Kawa
Kawa jest popularną nazwą napoju wykonanego z palonych i zmielonych ziaren kawowca. Powszechnie wiadomo o dużej ilości zawartej w niej kofeiny – substancji stymulującej. Kofeina odpowiada między innymi za przyśpieszenie metabolizmu, co prowadzi do zwiększenia przemian lipidów oraz zapobiega zmęczeniu mięśni. Kofeina działa również pobudzająco na perystaltykę jelit.
Kawa stanowi też bardzo bogate źródło przeciwutleniaczy, w związku
z czym jej spożywanie stanowi jeden z elementów detoksykacji organizmu. Umiarkowane picie kawy poprawia również koncentrację, wspomaga pracę układu krążenia, zmniejsza szansę na rozwój marskości wątroby i cukrzycy typu II, a także nowotworów jelita i wątroby.
20. Kminek
Kminek jest rośliną należącą do rodziny selerowatych, która występuje na terenach Afryki, Azji i Europy. Przyprawa ta jest popularna nie tylko w ga-stronomii ze względu na swój unikalny aromat i smak, ale również w medy-cynie. Owoce kminku zawierają cenny olejek kminkowy, który wykazuje działanie wiatropędne. Ponadto stymuluje układ pokarmowy do produkcji soku żołądkowego, wspomaga procesy trawienne, a także działa przeciwskurczowo. Bardzo często jest uznawany za środek wzmagający pracę serca i układu nerwowego. Co więcej, wykazuje działanie antypasożytnicze.
21. Kolendra
Pochodząca z rejonów Morza Śródziemnego kolendra stanowi bardzo popularny dodatek do potraw. Oprócz swojego oryginalnego smaku posiada liczne właściwości prozdrowotne. Przede wszystkim działa tonizująco na żołądek oraz pobudza apetyt poprzez wzrost wydzielania soków żołądkowych i licznych enzymów. Bardzo często jest stosowana w leczeniu biegunek oraz jako element profilaktyki ochrony wątroby.
Kolendra jest bogata też w liczne antyoksydanty takie jak witamina A i C, dzięki którym można uznać, że zapobiega przedwczesnemu starzeniu organizmu. Olej z suszonych owoców kolendry jest skuteczny w walce
z nadmierną sennością i zmęczeniem. Ponadto stanowi źródło licznych pierwiastków jak potas, sód i wapń.
22. Koper włoski
Liczne opinie na forach dyskusyjnych donoszą, że koper włoski jest jednym z lepszych preparatów na odchudzanie, zapobiega też wzdęciom. Oprócz zastosowania u dzieci w przypadku kolek pokarmowych może być z powo-dzeniem wykorzystywany w walce z cellulitem i w celu usprawnienia procesów trawiennych. Ponadto kilka źródeł podaje, że poprawia on wzrok.
23. Kurkuma
To podstawowy składnik indyjskiej mieszanki przypraw określanej mianem curry. Kurkuma nazywana też szafranem indyjskim posiada bardzo ważny składnik – kurkuminę. Związek ten odpowiada za wzrost poziomu adiponektyny, która wpływa na insulinowość komórek. Komórki o zwię-kszonym poziomie insulinowości „wyłapują” komórki tłuszczowe, które następnie zostają poddane procesom termogenicznym.
Kurkuma wykazuje również właściwości antyagregacyjne oraz redukuje nadmierne stężenie lipidów we krwi. Dodatkowo warto wspomnieć
o przeciwzapalnym i antynowotworowym charakterze tejże substancji.
24. Majeranek
Majeranek jest kolejną popularną przyprawą, która znajduje się na większości kuchennych półek. Ze względu na swój gorzki smak poprawia trawienie na skutek wzrostu wydzielania soków trawiennych. Zapobiega też wzdęciom i ma działanie rozkurczowe.
Majeranek może być z powodzeniem polecany dla osób otyłych jako zamiennik soli. Badania dowodzą, że wspomaga krążenie krwi oraz nadmierne napięcie ze strony układu nerwowego. Inne testy dowodzą jego antyseptycznego charakteru
Majeranek odpowiada również za rozluźnienie górnych dróg oddechowych, oczyszczenie wątroby, łagodzenie stanów nerwowych, usuwanie nadmiaru wody z organizmu, a także rozjaśnia zmatowiałą cerę.
25. Maliny
Maliny posiadają ważny związek – keton malinowy – pomagający w redukcji tkanki tłuszczowej. Substancja ta odpowiada nie tylko za podwyższenie temperatury ciała, ale dodatkowo uwalnia norepinerferynę, która odpowiada za aktywację procesu lipolizy. Lipoliza odpowiada za rozkład złożonych związków tłuszczowych, które są przekształcane w naturalną energię dla organizmu. Keton malinowy sprzyja też obniżeniu ciśnienia oraz redukcji nadmiernego stężenia złego cholesterolu we krwi.
26. Melisa
Melisa lekarska jest popularnym ziołem zarówno w kuchni, jak i medycynie. W przypadku leczenia najczęściej jest wykorzystywana jako lek uspokajający i rozluźniający w przypadku stanów nadmiernego napięcia, bólów głowy czy nerwic.
Warto jednak dodać, że melisa wykazuje również właściwości rozkurczające, dlatego osoby na diecie powinny włączyć ją do swojego menu. Systematycznie stosowanie tego produktu redukuje niestrawność, wzdęcia oraz zaparcia. Co więcej, stymuluje nasz układ trawienny do wydzielania soku żołądkowego, co pobudza nas układ trawienny do sprawniejszego działania.
27. Mięta
Mięta jest przyprawą obniżającą nadmierne napięcie mięśniówki żołądka oraz innych elementów układu trawiennego. Umożliwia to jej wykorzystanie jako środka wiatropędnego i zapobiegającego dolegliwościom bólowym wynikającym np. z niewłaściwego odżywiania bądź przejedzenia.
Mięta posiada również mentol – olejek ten znajduje zastosowanie w przy-padku stymulacji popędu płciowego, obniżenia ciśnienia krwi, redukcji bólów głowy oraz problemów oddechowych. W przypadku tych ostatnich wykorzystuje się go jako środek inhalacyjny.
28. Mniszek lekarski
Mlecz pospolity określany potocznie mianem mlecza jest powszechnie uważany za chwast. Mimo to ta dziko rosnąca na terenach Azji i Europy roślina posiada właściwości prozdrowotne. Korzenie tego kwiatu posiadają znaczną ilość grabników, fitosteroli, inuliny i potasu. Z kolei liście zawierają wysoką zawartość flawonidów i kortenoidów, krzemu, magnezu, a także antyoksydacyjnej witaminy C.
Roślina ta znajduje zastosowanie przede wszystkim w problemach gastrycznych – wykazuje działanie przeczyszczające, zapobiega niestrawności i zaburzeniom trawienia. Oprócz tego wykazuje charakter moczopędny, prowadząc do wzrostu diurezy. Mniszek lekarski jest bardzo często polecany w przypadku schorzeń wątroby i woreczka żółciowego.
29. Ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy jest skutecznym suplementem odchudzającym. Uwarunkowane jest to znaczną ilością polifenoli, minerałów, witamin, flawonoidów, pektyn oraz kwasów (cytrynowy, mlekowy i octowy). Działanie octu jest bardzo podobnego do tego, które przedstawiłem w przypadku jabłek – nasila perystaltykę jelit, działa antyoksydacyjnie, stymuluje metabolizm oraz pomaga w usuwaniu złogów jelitowych.
30. Orzechy
Popularność orzechów w kontekście walki z nadwagą jest uargumentowana poprzez dużą zawartość białka, błonnika, licznych pierwiastków (mangan, miedź, potas, żelazo) oraz witamin (B2, B3, B6). Stanowią przede wszystkim bogate źródło cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Odpowiadają za szereg korzyści w naszym organizmie – normalizują ciśnienie tętniczne krwi, poziom cukru i cholesterolu, odpowiadają za syntezę niektórych substancji oraz uczestniczą w przekazywaniu informacji nerwowej. Po więcej informacji odsyłam do swojego wcześniejszego artykułu poświęconego orzechom i ich właściwościom.
31. Papryka chilli
Chilli jest popularną nazwą dla odmian papryki capsicium, zawierających charakterystyczny związek zwany kapsaicyną. Substancja ta przyśpiesza redukcję tkanki tłuszczowej poprzez wzrost poziomu adrenaliny i dopaminy w organizmie. Związki te są naturalnymi blokadami dla nadmiernego apetytu. Oprócz tego, papryka chilli stosowana jest jako składnik preparatów rozgrzewających oraz leczenia antynowotworowego. To ostatnie działanie jest podyktowane stymulacją komórek nowotworowych do apoptozy, czyli wymuszonej śmierci.
32. Pieprz czarny
Podstawą redukcyjnego charakteru tej przyprawy jest jej ostry smak uwarunkowany przez piperynę. Związek ten jest pochodną piperydyny
i wykazuje bardzo silne właściwości proredukcyjne. Testy z 2012 roku potwierdzają jej skuteczność w hamowaniu syntezy nowych komórek tłuszczowych, a także niwelowanie nadmiernego poziomu lipidów we krwi. Piperyna odpowiada również za poprawę procesu trawienia oraz nasilenie produkcji soku żołądkowego.
Oprócz redukcji tkanki tłuszczowej, stosowanie czarnego pieprzu poprawia wchłanianie niektórych związków odżywczych takich jak beta-karoten, selen czy witaminy. Dodatkowo nasila wydzielanie dopaminy i serotoniny, które są potocznie określane hormonami szczęścia.
33. Pietruszka
Pietruszka zwyczajna jest kolejnym naturalnym suplementem, który sprzyja zrzuceniu niechcianych kilogramów. Ze względu na dużą zawartość witaminy C (10 g pietruszki pokrywa aż 30% dobowego zapotrzebowania na ten związek) zalicza się ją do związków antyoksydacyjnych. W składzie możemy również doszukać się takich składników jak beta-karoten, magnez, niacyna, potas, wapń czy żelazo.
Korzeń pietruszki, tak samo jak jej nać, odpowiada za wzrost przemiany materii. Uwarunkowane jest to poprzez nasilenie wydzielania soków żołądkowych, a także obniżenie napięcia mięśniówki gładkiej występującej w jelitach.
Co więcej zapobiega wzdęciom i działa pośrednio jako środek wiatropędny. Oprócz działalności ukierunkowanej na przewód pokarmowy pietruszka jest stosowana jako środek moczopędny w przypadku takich schorzeń jak kamica nerkowa czy stany zapalne pęcherza moczowego.
34. Pomidor
Te czerwone warzywa znane są przede wszystkim jako skarbnica potasu
i witaminy C. Oprócz tego, pomidory posiadają jeszcze jeden ważny składnik – likopen. Związek ten jest silnym antyoksydantem i stanowi z ele-mentów strategii zapobiegania chorobom układu sercowo-naczyniowego. Likopen wykazuje również właściwości neuroprotekcyjne.
35. Rumianek
Roślina ta jest znana jako skuteczny sposób na stany nadmiernego napięcia oraz stres. Herbaty z rumianku niejednokrotnie znajdują zastosowanie jako środek relaksacyjny i wyciszający. Warto jednak wspomnieć, że systematyczna suplementacja pozwala korzystnie regulować przemianę materii. Niejednokrotnie można spotkać się z opinią, że rumianek stanowi dobrą metodę na uciążliwe wzdęcia i zaparcia. Nie można jednak zapomnieć, że wykazuje również zastosowanie jako środek antyseptyczny
i dezynfekujący.
36. Seler
Redukcyjny charakter selera jest podyktowany dwiema podstawowymi cechami. Po pierwsze jest produktem niskokaloryczny. W 100 g tego warzywa można doszukać się zaledwie 13 kcal. Z drugiej strony pojawia się błonnik, o którym niejednokrotnie wspominaliśmy w kontekście odchudzania. Jego zawartość w tej roślinie wynosi aż 1,6 g.
Seler stanowi również bogate źródło innych składników odżywczych. Zawiera dwukrotnie większą ilość witaminy C niż cytrusy. Oprócz niej występują takie związki, jak cynk, fosfor, witaminy z grupy B i witamina E. Warto dodać, że seler sprzyja oczyszczaniu organizmu nie tylko poprzez dużą zawartość przeciwutleniaczy, ale ze względu na usuwanie z organizmu nadmiaru wody.
37. Sezam
Sezam stanowi bardzo często dodatek do różnego rodzaju potraw, a także substrat do produkcji różnych słodyczy. Oprócz mnogiego zastosowania
w sferze kulinarnej sezam posiada również liczne właściwości prozdro-wotne.
Nasiona sezamu cechują się dużą zawartością białka oraz licznych składników odżywczych jak witaminy A, B i E. W składzie możemy również doszukać się wielu cennych pierwiastków – są to cynk, fosfor, magnez, potas, wapń czy żelazo. Jednym z ważniejszych związków występujących
w sezamie jest sezamina. Związek ten jest z powodzeniem wykorzystywany w chorobach zwyrodnieniowych stawów, problemach pigmentacyjnych skóry, stanach zapalnych dróg oddechowych oraz jako środek do łagodzenia objawów astmy.
38. Siemię lniane
Powyższym mianem określa się sproszkowane nasiona lnu wykorzystywanego do produkcji oleju lnianego. Produkt ten jest coraz bardziej powszechny w trakcie odchudzania ze względu na dużą zawartość białka, błonnika, zdrowych tłuszczów oraz licznych witamin i minerałów.
Do najważniejszych prozdrowotnych aspektów należy poprawa perystaltyki jelit, obniżenie poziomu cholesterolu czy zapobieganie zaparciom. O jego działaniu w celu poprawy pracy układu trawiennego wspominałem
w tym tekście, do którego odsyłam wszystkich zainteresowanych.
39. Stewia
Stewia stanowi idealny zamiennik dla szkodliwego i tuczącego cukru. Bardzo często jest stosowana jako substancja słodząca w różnego rodzaju napojach i przetworach owocowych. Ponadto posiada dużą ilość białka, błonnika oraz witaminy C. Więcej o samej stewii znajdziecie w tym artykule.
40. Yerba mate
Potocznie nazywana yerbą bądź ervą stanowi zmielone i wysuszone liście oraz patyczki ostrokrzewu paragwajskiego. Produkt ten zawiera liczne związki bioaktywne: kofeinę, kwas ursolowy lub kwercetynę. To stanowi doskonały argument do włączenia jej w przypadku diety wysokotłuszczowej.
Badania dowodzą, że 3-tygodniowa suplementacja yerba mate prowadzi do obniżenia poziomu cholesterolu LDL. Skład yerby jest również bogaty
w liczne witaminy (A, B1, B2, C i E), ryboflawinę, cholinę, kwasy (cytrynowy, chlorowodorowy i nikotynowy), a także liczne pierwiastki: fosfor, krzem, magnez, mangan, potas, siarka, sód czy żelazo.