Wiele osób rozpływa się nad zaletami treningu cardio na czczo z rana, niemniej jednak ćwiczenie na pusty żołądek może prowadzić do wielu niedogodności, a także przyczynić się do utraty masy mięśniowej.

 

SPIS TREŚCI:
1. Cardio na czczo – zalety i wady
2. Jak bezpiecznie ćwiczyć na czczo?
3. Kto może ćwiczyć na czczo?


 

1. Cardio na czczo – zalety i wady

Trening cardio na czczo z rana wbrew wszelkim pozytywnym opiniom nie jest wskazany dla osób, którym zależy na zdrowym zrzuceniu wagi przy zachowaniu masy mięśniowej. Należy również dodać, że w tym przypadku mowa o osobach, które nie cierpią na nadwagę ani nie są otyłe.

 

Jak dowodzą badania naukowe, trudno wskazać istotne zalety treningu na czczo bez wcześniejszego zabezpieczenia mięśni przed degradacją, o czym szerzej w kolejnym akapicie.

 

Przede wszystkim niekompletna dieta może przyczynić się do tego, że organizm zamiast spalać podskórną tkankę tłuszczową ze względu na brak glikogenu będzie spalać tkankę mięśniową. W dodatku ćwiczenia z rana bez uprzedniego posiłku nie spalają więcej kilokalorii niż ćwiczenia przykładowo po treningu siłowym. Mogą one nawet spalać mniej kilokalorii, ponieważ organizm po przebudzeniu nie ma wystarczającej energii do wysiłku na odpowiednio wysokim poziomie.

 

Ćwiczenie wcześniej niż godzinę od momentu wstania z łóżka może prowadzić do problemów z kręgosłupem. Kręgosłup wymaga około godziny na dojście do formy po całonocnym odpoczynku, podczas którego nawadniają się dyski międzykręgowe. Zbyt szybko przeprowadzony trening może na dłuższą metę prowadzić nawet do przepukliny międzykręgowej.

 

2. Jak bezpiecznie ćwiczyć na czczo?

Bezpieczny trening cardio na czczo zapewnia przede wszystkim zbilansowana dieta, która poza dostarczeniem składników odżywczych pomaga zahamować negatywne skutki porannego katabolizmu mięśniowego, co w efekcie korzystnie wpływa na ćwiczenia aerobowe bądź anaerobowe z rana. Takie działanie zabezpiecza mięśnie przed degradacją.

 

Warto przed porannym treningiem cardio na czczo dodatkowo zabezpieczyć masę mięśniową dzięki spożyciu 20 g aminokwasów rozgałęzionych BCAA. Przenikają one bezpośrednio do krwi, skąd są wyłapywane przez komórki mięśniowe. Pomaga to nie tylko zabezpieczyć tkankę mięśniową przed spadkiem, ale również zwiększa zdolności wytrzymałościowe, co pozwoli spalić więcej kilokalorii pomimo niedostarczenia rano pokarmu. Fabryka Siły Sklep

 

3. Kto może ćwiczyć na czczo?

Ćwiczenia cardio z rana mają swoje uzasadnienie tylko w przypadku osób zmagających się z dużą nadwagą bądź otyłością. Mogą one sobie pozwolić na sesje cardio na czczo o niskiej intensywności godzinę po przebudzeniu, bowiem ich celem nadrzędnym jest utrata zbędnych kilogramów.

 

Oczywiście trening w przypadku takich osób powinien być nadzorowany przez wykwalifikowanego trenera personalnego, który nie tylko dobierze odpowiedni plan treningowy, ale także pomoże przygotować odpowiednio zbilansowaną dietę.

 

Osoby, które nie mają większych problemów z wagą, lepiej wyjdą na wykonywaniu mało intensywnych sesji aerobowych po ćwiczeniach siłowych w dni treningowe oraz bardziej wymagających sesji interwałowych (HIIT)

w dni nietreningowe. W ich przypadku nie ma żadnych argumentów przemawiających za wykonywaniem treningu cardio na czczo z rana.

 

Pomimo tego, że na niekorzyść tej formy przemawia większość badań naukowych, nadal jest ona powszechnie stosowana w sporcie, nawet

przez osoby biorące udział w zawodach sylwetkowych. Wszystko zależy od odpowiedniej diety oraz suplementacji, która nawet w czasie ćwiczenia z rana pomaga zabezpieczyć mięśnie i przyczynić się do spalania podskórnej tkanki tłuszczowej.