Nie ulega wątpliwości, że nadwaga zbiera coraz większe żniwo wśród społeczeństwa XXI wieku. Najnowsze dane wskazują, że ponad 1,5 miliona Polaków cierpi na otyłość olbrzymią, nadającą się do leczenia operacyjnego. Jakie zagrożenie niesie ze sobą nadmierna masa ciała i kiedy należy zgłosić się po pomoc?

 

SPIS TREŚCI:

1. Choroby towarzyszące otyłości

2. Otyłość w Polsce i na świecie

3. Rozpoznanie otyłości

4. Pierwsza pomoc dla osób otyłych

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc

 

 

1. Choroby towarzyszące otyłości

Najbardziej druzgocące są statystyki dotyczące cukrzycy. Aż 90% diabetyków choruje na cukrzycę typu drugiego. Natomiast ponad 80% pacjentów w tej grupie to osoby otyłe. Nadwaga jest więc zwykle głównym winowajcą zachorowania na cukrzycę typu 2. Choroba ta skraca długość życia o średnio 10 lat. Bezpośrednio z otyłością związane jest również nadciśnienie tętnicze. Wzrost masy ciała zwiększa ryzyko zachorowania aż ośmiokrotnie. Osoby z nadwagą są też o wiele bardziej zagrożone udarem mózgu, niewydolnością serca, chorobą wieńcową oraz hiperlipidemią, czyli podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi. Badania wskazały również na związek nadwagi z powstawaniem nowotworów.

 

Otyli są bardziej zagrożeni rakiem jelita grubego, prostaty, macicy oraz sutków. Obciążanie kości i stawów nadmierną masą ciała jest prostą drogą do zwyrodnień. To bolesna dolegliwość, która może kończyć się nawet trudnością w samodzielnym poruszaniu się. Otyłość u kobiet źle wpływa na ciążę i stwarza ryzyko groźnych dla dziecka i matki powikłań. Ponadto nieprawidłowa masa ciała sprzyja powstawaniu żylaków, problemom ze snem, chronicznemu przemęczeniu. Zmniejsza też odporność na stres i może prowadzić do kłopotów natury psychicznej, w tym napadów złości, kompulsywnego objadania się oraz depresji.

 

2. Otyłość w Polsce i na świecie

Lekarze na całym świecie alarmują: otyłość zabija więcej ludzi niż głód. Światowa Organizacja Zdrowia w ostatnim raporcie podała, że z powodu nadwagi rocznie umiera ponad 2,6 miliona ludzi. W 2014 roku liczba osób otyłych zwiększyła się aż w dwukrotnie w porównaniu z 1980 rokiem. Co więcej, tendencja przybierania na wadze idzie w złą stronę zarówno wśród bogatych, jak i biednych społeczeństw. Sytuacja nie prezentuje się wcale lepiej wśród dzieci. Statystyki w Polsce przyprawiają o dreszcze. W ciągu ostatnich 20 lat liczba kilkulatków i nastolatków z nadwagą wzrosła trzykrotnie. Polskie dzieci stały się grubsze niż ich rówieśnicy ze Stanów Zjednoczonych. Eksperci przekonują, że za 10 lat ponad 70 milionów uczniów szkół podstawowych lub młodszych dzieci będzie cierpiało na nadwagę.


3. Rozpoznanie otyłości

Każdy kilogram ponad zalecaną, prawidłową masę ciała zwiększa ryzyko groźnych powikłań. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie wagi ciała. Najprostsza metoda to obliczenie swojego BMI. Wynik można uzyskać poprzez samodzielne obliczenie polegające na podzieleniu masy ciała Fabryka Siły Sklep

(w kilogramach) przez wzrost podniesiony do kwadratu (podany w metrach). Kalkulator BMI znajduje się na stronie: https://www.fabrykasily.pl/bmi


4. Pierwsza pomoc dla osób otyłych

Co zrobić, kiedy waga wymknie się spod kontroli? Oczywiście pierwszą reakcją powinno być przejście na zdrową dietę. W przypadku osób bardzo otyłych niezbędna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu i wykonanie podstawowych badań celem rozeznania stanu zdrowia pacjenta

i ewentualnego podjęcia leczenia powikłań. Kolejny krok to spotkanie

z dietetykiem. Specjalista na początku przeprowadza wywiad z pacjentem. Po konsultacji przygotowuje pełny, optymalny jadłospis i porady dotyczące tego, jak unikać zbędnych kalorii. Trzecim krokiem jest podjęcie aktywności fizycznej. Najlepiej skonsultować jednak tę decyzję najpierw z lekarzem.