Wszystkie zmiany związane z wartością energetyczną diety muszą być wprowadzane stopniowo. Nie stosujemy zbyt restrykcyjnych diet, dlatego nie obniżamy kaloryczności poniżej PPM. Nieuzasadnione stosowanie diety o zbyt niskiej kaloryczności może wywołać szereg niekorzystnych objawów, np. bóle głowy, osłabienie, senność, przewlekłe uczucie głodu czy drażliwość. Z doświadczenia wiemy, że nasi podopieczni oczekują szybkich efektów i diet o jak najniższej kaloryczności, by jak najszybciej pozbyć się zbędnych kilogramów. Na samym początku musimy Cię uprzedzić, że nie układamy takich planów. Im trudniej utrzymać założenia diety, tym mniej jest ona skuteczna, dlatego dla nas niezwykle ważne jest, aby plan dietetyczny był łatwy w stosowaniu.
Optymalna utrata masy ciała powinna wynosić 0,2–1 kg tygodniowo. Bardzo niska kaloryczność nie jest pożądana, gdyż może doprowadzić do niedoborów, które objawiają się np. spadkiem elastyczności skóry, wypadaniem włosów czy łamliwością paznokci. Często też szybkie i spektakularne efekty wiążą się z równie szybkim przyrostem masy ciała, czyli efektem jo-jo. Jeśli zauważysz, że kaloryczność w Twoim nowym planie została zwiększona, może być to związane ze zbyt szybkim tempem redukcji tkanki tłuszczowej. Nie ma powodu do niepokoju, nadal będziesz tracić zbędne kilogramy, jednak w zdrowym dla organizmu tempie.
Podobnie zbyt gwałtowne podniesienie kaloryczności, np. przy przejściu z redukcji na „masę”, może skutkować nadmiernym wzrostem tkanki tłuszczowej. Chcemy temu zapobiec, dlatego wszystkie zmiany w wartości energetycznej wprowadzamy stopniowo. Ta zasada dotyczy wszystkich naszych podopiecznych. Priorytety to poprawa stanu zdrowia, samopoczucia oraz osiągnięcie zamierzonego celu w optymalnym czasie. W ten sposób osiągniesz trwałe efekty.
Niewyczerpująca odpowiedź?Napisz do nas!