7 produktów, które poprawią wygląd twojej skóry
Skóra to najbardziej zewnętrzna warstwa ciała, która pełni funkcje termoregulacyjną i ochronną. Niejednokrotnie choroby wewnętrzne bądź zaburzenia fizjologiczne są widoczne na skórze, np. w postaci przebarwień, narośli lub wysypek. W poniższym artykule przedstawiono produkty, które odpowiadają za utrzymywanie dobrej kondycji skóry.
SPIS TREŚCI:
1. Chlorella
2. Glutation
3. Witamina A
4. Witamina B2
5. Witamina B6
6. Witamina E
7. Witamina H
dietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
1. Chlorella
Mianem chlorelli określa się glony, które występują na wodnych i wilgotnych terenach. W składzie tych roślin można doszukać się dużej ilości białek, chlorofilu oraz witamin, a dokładniej witaminy A pod postacią beta-karotenu.
Chlorella, podobnie jak spirulina, sprzyja stymulacji funkcjonowania układu trawiennego oraz zapobiega infekcjom i chorobom przewodu pokarmowego. Wykazuje również silne działanie antyseptyczne i detoksykacyjne, które sprzyjają poprawie wyglądu skóry.
Suplementacja chlorelli powinna mieścić się w dawce od 6 do 10 g. Najczęściej spotykaną formą tego produktu jest sproszkowana alga morska. Niemniej jednak bardzo często wchodzi w skład licznych preparatów i suplementów diety.
2. Glutation
Glutation to tripeptyd zbudowany z reszt aminokwasowych cysteiny, glicyny i kwasu glutaminowego. Związek ten występuje naturalnie w ustroju wszystkich zwierząt i roślin. Warto jednak dodać, że poza organizmem jest on nietrwały.
Glutation może być dostarczany do organizmu wraz z pożywieniem. Oczywiście warto skupić się na produktach, w których jego zawartość jest największa. Do artykułów spożywczych, które stanowią najlepsze źródło glutationu, należy zaliczyć m.in. awokado, brokuły, brukselkę, cebulę, czosnek, kapustę, kurkumę czy też szparagi.
Na czym polega korzystne działanie glutationu? Przede wszystkim jest to jeden z najważniejszych antyoksydantów naszego organizmu. Dzięki temu uwalnia organizm od szeregu szkodliwych substancji, jak wolne rodniki czy też metale ciężkie, które sprzyjają procesom starzenia i zaburzeniom metabolizmu.
Procesy te uwidaczniają się przede wszystkim na skórze w postaci zmarszczek, mniejszej elastyczności i jędrności oraz przebarwień. Inną, prodermalną działalnością glutationu jest udział w syntezie koenzymów warunkujących sprawność naszego metabolizmu (a co za tym idzie – nasilenie procesów detoksykacyjnych) oraz hamowanie syntezy stresogennego kortyzolu.
Jeśli chodzi o suplementację glutationu, istnieje wiele protokołów wykorzystujących różne formy, porcje i częstotliwość jego przyjmowania. Najpopularniejsze z nich bazują nie na podaży samego glutationu, lecz prekursorów mających stymulować jego endogenną syntezę. By zoptymalizować ten proces, warto pomyśleć o dodatkowej podaży witamin C i E, witamin z grupy B, np. witamina B12, selenu, kwasu alfa-liponowego oraz wysokiej jakości białka.
3. Witamina A
Witamina A stanowi zbiór licznych związków chemicznych należących do grupy retinoidów. Wśród nich najważniejszymi są retinol, retinal i kwas retinowy. Substancja ta, podobnie jak witamina D, E i K, zaliczana jest do związków rozpuszczalnych w tłuszczach. Najbogatszymi i naturalnymi źródłami tego związku są: dynia, jarmuż, marchew, słodkie ziemniaki, szpinak oraz tran.
Funkcje witaminy A w organizmie są bardzo liczne, jednak bez wątpienia jest to związek wpływający na stan naszej skóry. Retinol i retinal odpowiadają za integralność błon komórkowych, co chroni skórę przed wnikaniem chorobotwórczych drobnoustrojów. Oprócz tego wpływają na prawidłowe funkcjonowanie komórek tkanki nabłonkowej (czuciowych/pokrywających/wydzielniczych), reguluje też wzrost tej tkanki oraz utrzymuje prawidłowy stan skóry i jej wytworów (włosów i paznokci).
Z kolei kwas retinowy jest niezbędny do prawidłowej produkcji kolagenu, który warunkuje elastyczność i wytrzymałość ludzkiej skóry.
Zalecana dobowa dawka witaminy A wynosi od 700 μg (kobiety) / 900 μg (mężczyźni) do 3000 μg. W przypadku kobiet karmiących minimalna dawka powinna wynosić 1200 μg.
4. Witamina B2
To nazwa substancji będącej połączeniem rybitolu i ryboflawiny, dlatego też bardzo często jest określana mianem ryboflawiny. Dobroczynne działanie witaminy B2 na skórę wynika przede wszystkim ze współdziałania z wyżej opisaną witaminą A.
Ryboflawina wpływa między innymi na prawidłowe funkcjonowanie nabłonka naczyń krwionośnych i skóry, reguluje proces oddychania komórkowego oraz uczestniczy w przemianach aminokwasów.
Dobowa dawka witaminy B2 powinna wynosić 1–2 mg. W przypadku porcji wynoszących około 4 mg nadmiar jest magazynowany przez organizm w formie substancji zapasowej. Artykuły spożywcze, które są źródłem tego związku, to:
– nabiał,
– fasola,
– groch,
– grzyby,
– jaja,
– mięso (dziczyzna),
– migdały,
– pieczywo pełnoziarniste,
– ryby (łosoś, makrela czy pstrąg),
– szpinak,
– wątroba.
5. Witamina B6
W skład witaminy B6 wchodzi – jak wskazuje sama nazwa – sześć związków będących pochodną pirydyny, której aktywną biologicznie formą jest fosforan pirydoksalu. Działanie witaminy B6 w organizmie nie ma bezpośredniego oddziaływania na stan skóry. Związek ten sprzyja między inny intensyfikacji metabolizmu aminokwasów, regulacji ciśnienia krwi oraz profilaktyce miażdżycy. Dlaczego więc został umieszczony w tym zestawieniu? Powodem są przede wszystkim objawy niedoboru, do których należą wypadanie włosów oraz zmiany skórne w postaci przebarwień, egzem bądź wysypki.
Produkty spożywcze, w których znajduje się witamina B6, to czerwona papryka, kapusta, kasza gryczana, mięso drobiowe, pełnoziarniste produkty zbożowe, szpinak, wędliny oraz ziemniaki.
6. Witamina E
Witamina E to konglomerat licznych substancji chemicznych, do których można zaliczyć m.in. tokoferole i tokotrienole. To najsilniejszy antyoksydant spośród wszystkich witamin. Oprócz zwalczania wolnych rodników i usuwania szkodliwych substancji przeciwdziała wiązaniu tlenu, co oznacza, że zapobiega procesom oksydacyjnym, które mogą być destrukcyjne dla organizmu. Co więcej, omawiany związek usprawnia proces oddychania komórkowego, co stwarza bardziej komfortowe warunki do pracy, a także sprzyja procesom ich odnowy.
Do podstawowych źródeł tej substancji należy zaliczyć białą kapustę, brokuły, czarną porzeczkę, jaja, migdały, orzechy włoskie, oleje roślinne, pietruszkę, szpinak czy tran. Suplementacja witaminy E nie wymaga zbyt dużych dawek – 15 mg wystarczy, aby pokryć dobowe zapotrzebowanie. Z kolei u osób starszych rekomenduje się 50–200 mg. Największą antyoksydacyjną skuteczność tego preparatu uzyskuje się z nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Może występować w dwóch formach:
– wolna – występująca w marchwi, mleku, pomidorach i szpinaku,
– połączona z białkiem – obecna w drożdżach i produktach mięsnych.
Witamina H jest związkiem, który również sprzyja poprawie wyglądu paznokci, skóry i włosów. Co więcej, pełni też szereg innych ważnych funkcji w ludzkim organizmie. Mowa tu między innymi o uczestnictwie w przemianach aminokwasów i węglowodanów, produkcji protrombiny oraz wpływie na funkcjonowanie tarczycy.
Suplementacja biotyną:
– niemowlęta – 5–6 μg,
– dzieci i młodzież – 8–25 μg,
– dorośli – około 30 μg.