B12 – tajemnicza czerwona witamina
Dzisiejszy artykuł pragnę poświęcić witaminie B12. Odgrywa ona ważną rolę w naszym organizmie, dlatego każdy powinien wiedzieć, czym grożą jej niedobory. Witamina B12 jest również istotna z punktu widzenia sportowców. Jest niezbędna m.in. w procesie produkcji czerwonych krwinek, czyli wspomaga rolę żelaza. Badania nad witaminą B12 rozpoczęły się już na początku XX wieku. Odkryto, że zachowuje swoje właściwości jedynie w środowisku obojętnym. Jest to ważne, ponieważ aby wyodrębnić czerwoną witaminę i wyprodukować ją w formie suplementu, należało się trochę pomęczyć.
SPIS TREŚCI:
1. Czym jest witamina B12
2. W czym jest witamina B12
3. Działanie
4. Niedobór
5. Dawkowanie
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Witamina B12, nazywana inaczej „czerwoną witaminą” (ze względu na swój kolor), jest grupą związków zawierających kobalt. Należą do nich adenozylokobalamina, metylokobalamina, hydroksykobalamina
i cyjanokobalamina. Witamina B12 jest nam niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę, że dzisiejsze pożywienie straciło bardzo wiele na jakości. Obecnie lekarze na całym świecie zauważają zwiększoną potrzebę przyjmowania witaminy B12 u większości ludzi. Jest to efekt złej diety oraz mineralnego zubożenia pożywienia.
Po 50. roku życia zanika w organizmie możliwość przyswajania witaminy B12. Dzieje się tak, ponieważ w naszym ciele zachodzą naturalne procesy. Warto więc zrozumieć, jak jest przyswajana.
W żołądku witamina B12 związana z białkami żywności pod wpływem kwasu solnego i pepsyny dysocjuje do postaci wolnej. Po tym następuje wiązanie z białkami R (haptokorynami) wydzielanymi przez gruczoły ślinowe
i żołądkowe. Następnie w jelicie cienkim proteinazy trzustkowe częściowo degradują białka R, uwalniają witaminę B12, która wiąże się z IF (czynnikiem Castle’a wydzielanym przez komórki okładzinowe żołądka). Dalej kompleks B12-IF może się związać z receptorami w śluzówce jelita. Zostaje wchłonięty do komórki jelita cienkiego (enterocytu) i dopiero w jej wnętrzu dochodzi do oddzielenia się witaminy B12 i przedostania do krwiobiegu.
Tu kupisz ten produkt Olimp B12 Forte bio-complex - 30kaps. 25,78 zł Sprawdź Teraz!
Oprócz osób po 50. roku życia także weganie powinni zadbać o odpowiedni poziom tej witaminy. Nie spożywają oni jej dostatecznych ilości właśnie ze względu na swój sposób odżywiania. Dowiedziono również, że regularne przyjmowanie witaminy B12 zmniejsza obfitość krwawień, a także reguluje cykl miesięczny.
Jedynie produkty zwierzęce mogą być źródłem witaminy B12 – co jest niewątpliwie złą wiadomością dla wegetarian i wegan. Właśnie stąd mogą wynikać problemy, np. związane z anemią.
Najlepszymi źródłami witaminy B12 są:
– wątroba;
– jaja;
– nerki;
– chude mięso;
– ryby;
– produkty mleczne.
Swego czasu panował pogląd, że znajduje się ona również w niektórych produktach roślinnych. Należy jednak przestrzec ponownie wegetarian, ponieważ okazało się, że nie jest to witamina B12, a tylko strukturalnie podobny związek blokujący wchłanianie właściwej witaminy.
Witamina B12 ma bardzo szerokie działanie na nasz organizm. Jak już wspomniałem, odgrywa kluczową rolę w produkcji czerwonych krwinek, dzięki czemu zapobiega anemii. Dodatkowo, o czym również już wcześniej wspomniałem, może regulować cykle miesiączkowe u kobiet z obfitym
i nieregularnym krwawieniem.
Witamina B12 działa także pozytywnie na układ nerwowy. Bierze udział w procesach podnoszących wydajność mózgu oraz wzmaga koncentrację, co jest szczególnie ważne dla młodzieży i osób pracujących umysłowo. Prócz tego „konserwuje” układ nerwowy i nie doprowadza do jego zaburzeń.
Uczestniczy w procesie syntezy metioniny przebiegającym w komórkach ciała. Mówiąc prościej, chodzi o produkcję aminokwasów w naszym ciele. Brak witaminy B12 może zahamować ten proces, a co za tym idzie – sprawić, że nieprawidłowo będą działać m.in. jelita i układ pokarmowy. Dodatkowo witamina B12 obniża poziom złego cholesterolu LDL oraz poprawia nastrój. Ma działanie antydepresyjne.
Niedobory witaminy B12 powodują szereg poważnych dolegliwości. Wśród nich należy wskazać:
– anemię;
– opóźnienie wzrostu;
– biegunki lub zaparcia;
– bóle mięśniowe;
– zwiększone ryzyko wystąpienia miażdżycy wieńcowej i chorób sercowo-naczyniowych;
– wypadanie włosów;
– problemy dermatologiczne: trądzik, zapalenie skóry, wysypki;
– bezsenność, zaburzenia nastroju, drażliwość, niepokój, stany depresyjne;
– zburzenia motoryczne, demencje, problemy z koncentracją oraz zapamiętywaniem;
– mrowienie i drętwienie kończyn oraz zaburzenie ich czucia.
Kiedyś słyszałem, że niektórzy ćwiczący w celu zbudowania masy mięśniowej podawali sobie witaminę B12 domięśniowo. Powoduje to olbrzymie bóle. Dlatego przestrzegam wszystkich przed takimi pomysłami. Warto także pamiętać, że witamina B12 może uczulać, dlatego nie warto jej przedawkowywać.
Dzienne zapotrzebowanie przedstawia się następująco:
– mężczyźni i kobiety – 2,4 mcg/d;
– okres ciąży – 2,6 mcg/d.
Witamina B12 jest bardzo ważna, dlatego powinniśmy zadbać o jej odpowiedni poziom w organizmie. Dotyczy to zwłaszcza wegetarian i wegan.