Kreatyna jest jednym z najpopularniejszych suplementów, jaki można zobaczyć na półce sklepu ze środkami dla sportowców. Jej sława nie wynika z dobrego marketingu, dobry produkt sam się obroni w oczach nabywców, a tym właśnie jest kreatyna – dobrym produktem. Jej skuteczność została udowodniona przez setki badań naukowych, a także miliony indywidualnych historii osób, które ją przyjmowały. Wystarczy raz pójść na siłownię i zapewne uda się podsłuchać rozmowę dwóch osób, które mówią o efektach, jakie zauważyły podczas przyjmowania tego środka. Gdy słyszymy tak pozytywne opinie na temat kreatyny nadchodzące z każdej strony, wydawałoby się, że jej zakup jest oczywistym wyborem – jednak w rzeczywistości nie każdy powinien inwestować pieniądze w ten produkt. Poniżej znajduje się lista takich osób.

 

SPIS TREŚCI:

1. Początkujący

2. Osoby trenujące wytrzymałościowo

3. Osoby odporne na działanie kreatyny

4. Nietrenujący

5. Osoby szukające pobudzenia

 


1. Początkujący

Perspektywa uzyskania szybkich efektów jest kusząca dla każdego, kto dopiero co zaczyna ćwiczyć. Oglądanie zdjęć idoli sylwetkowych stanowi dużą motywację – często jednak własna sylwetka nie jest podobna do rezultatu, jaki chcemy widzieć, przeglądając się w lustrze. Oczywiście nikt nie spodziewa się, że sukces zostanie osiągnięty przez jedną noc. Zajmie to trochę czasu, ale co, gdyby ten proces dało się skrócić? Jeśli osoba z taką mentalnością – a jest ich dużo – usłyszy o kreatynie i jej sile, bardzo trudno będzie oprzeć się pokusie zakupu, szczególnie że produkt nie jest drogi. Nie jest to jednak najlepszy pomysł. Ludzie, którzy nie mieli wcześniej kontaktu z siłownią i treningiem siłowym, są w bardzo dobrej sytuacji do poprawy kompozycji sylwetki.

 

Początkujący mają obniżone poziomy miostatyny i często zaniżone wskaźniki insulinowrażliwości – dzięki temu nowy stymulant w postaci treningu będzie bardzo skuteczny. Masa mięśniowa i tkanka tłuszczowa ulegają gwałtownym przemianom w tych pierwszych tygodniach treningu i nie ma wtedy potrzeby stosowania żadnych suplementów. Owszem, dodatek kreatyny w teorii jeszcze bardziej przyśpieszyłby ten proces, jednak takiego asa warto wyciągnąć z rękawa dopiero, kiedy odkryjemy zastój w treningu i będziemy potrzebowali stymulanta do przejścia na wyższe ciężary i intensywności treningowe.

 


2. Osoby trenujące wytrzymałościowo

Głównym mechanizmem działania kreatyny jest uzupełnienie zapasów fosfokreatyny w mięśniach. Ten związek stanowi połączenie cząsteczek kreatyny i reszty fosforanowej. W trakcie wykonywania intensywnych treningów reszta fosforanowa jest przekazywana do adenozynodifosforanu (ADP), wspomagając tworzenie adenozynotrójfosforanu (ATP) wykorzystywanego dalej do zasilania pracy mięśni. Ta ścieżka energetyczna wykorzystania fosfokreatyny jest jednak wykorzystywana głównie w sportach o dużej intensywności, gdzie czas wykonywanej pracy trwa od 5 do 15 sekund.

 

W trakcie wykonywania aktywności o niskiej intensywności, ale długim czasie trwania, na przykład biegu maratońskiego, energia pobierana jest Fabryka Siły Sklep

z innych ścieżek energetycznych uwzględniających przemiany tlenowe. Większa dostępność fosfokreatyny nie wspomaga wtedy procesów energetycznych, a może być wręcz niekorzystna, ponieważ kreatyna wiąże duże ilości wody, przez co sportowiec w trakcie biegu jest cięższy.


3. Osoby odporne na działanie kreatyny

Statystycznie rzecz biorąc, kreatyna ma ewidentny wpływ na generowaną siłę i moc. Statystyka nie oddaje jednak różnic pomiędzy poszczególnymi jednostkami, a te mogą mieć duży wpływ na skuteczność przyjmowanej kreatyny. U niektórych osób można wręcz zaobserwować kompletną odporność na działanie kreatyny – brak wzrostu siły i poprawy wyników sportowych. Jest to najpewniej związane z endogeniczną produkcją kreatyny w organizmie tych osób, która pozwala na kompletne uzupełnienie zapasów fosfokreatyny w mięśniach, niezależnie od suplementacji.

 

Dr Syotuik i współpracownicy w swoim badaniu z 2004 roku wyróżnili właśnie taką grupę osób niewrażliwych na działanie kreatyny i zauważyli, że charakteryzują się one wyższym spoczynkowym poziomem kreatyny w mięśniach, małą ilością masy mięśniowej i wysoką zawartością wolnokurczliwych włókien mięśniowych. Oczywiście tylko niewielki procent społeczeństwa można zaliczyć do tej grupy.


4. Nietrenujący

Kreatyna zawdzięcza swoją sławę wpływowi, jaki ma na sprawność, szczególnie w trakcie wykonywania ćwiczeń o dużej intensywności. Sama w sobie nie wykazuje działania anabolicznego. Siedzenie na kanapie i przyjmowanie kreatyny nie daje żadnych efektów – wyjątkiem mogą być seniorzy, szczególnie kobiety po menopauzie, u których kreatyna pozwala zachować suchą masę ciała pomimo braku aktywności fizycznej.

 

5. Osoby szukające pobudzenia

Kreatyna jest silnym suplementem, który pomoże wykonać dodatkowe powtórzenia, jednak nie dlatego, że ma działanie pobudzające. Jest ona często dodawana do środków zwanych przedtreningówkami, które zapewniają efekt pobudzenia podczas treningu, jednak właściwości te nie wynikają z obecności kreatyny; spełnia ona inną funkcję.

REKLAMA
16-krotny Mistrz Świata Jarosław Olech stosuje Nr 1 na wzrost siły i masy mięśniowej
Darmowa dostawa!
+ Indywidualny plan dietetyczny + Poradnik treningowy