4 powody, dla których warto jeść ziemniaki
Ludzie z całego świata od wieków odżywiali się ziemniakami. Polska tradycja jedzenia kartofli też jest długa i bogata. Bywały okresy, gdy ziemniaki były często jednym z nielicznych źródeł pożywienia, stąd nauczyliśmy się je świetnie przyrządzać. W naszej tradycji zakorzeniły się nie tylko ziemniaki ze schabowym, nauczyliśmy się przyrządzać placki, omlety, zupy, a nawet sałatki – tak wiele zastosowań dla tylko jednego składnika.
Niestety, gdzieś, kiedyś zrodziło się przekonanie, że ziemniaki są produktem niezdrowym, tuczącym i nie powinny znajdować się w diecie. Jest to wierutne kłamstwo. Ten artykuł przedstawi dokładne powody, dla których ziemniaki nie tylko są zdrowe, ale także pomocne w zmaganiach o lepszą sylwetkę.
SPIS TREŚCI:
1. Ziemniaki pomocne w odchudzaniu
2. Bardzo sycące
3. Pełne składników odżywczych
4. Korzystne finansowo
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Ziemniaki pomocne w odchudzaniu
Przekonanie, że ziemniaki są tuczące, jest jednym z największych mitów
i zakłamań świata dietetyki. Wynika ono z kilku niezwiązanych czynników. Przede wszystkim ziemniaki tracą na tym, że są utożsamiane z innymi produktami, tanimi i posiadającymi białą barwę. Biały makaron i białe pieczywo są uważane za produkty wysoko przetworzone, które nie dostarczają żadnych składników odżywczych, a jedynie podnoszą gwałtownie poziom cukru we krwi i prowadzą do przejadania. Ziemniaki rzeczywiście są bardzo tanie, ale to nie powód, żeby uważać je za produkt gorszej klasy!
Prawdą jest, że ziemniaki mają wysoki indeks glikemiczny, ale to nie jest najlepszy wskaźnik służący do oceny jakości produktu. Wystarczy, że do ziemniaków na talerzu dodamy porcję chudego mięsa i bogatych w błonnik warzyw, a natychmiast doprowadzimy do znacznej stabilizacji poziomu cukru we krwi.
Rzekomo tuczące właściwości ziemniaków mogą też wynikać ze sposobu,
w jaki są tradycyjnie podawane na polskich stołach. „Schabowy
z ziemniakami” jest chyba jednym z najpopularniejszych narodowych dań, niestety nie ma dużo wspólnego ze zdrowym posiłkiem. Schabowy jest obtoczony panierką i usmażony w głębokim tłuszczu, a do ziemniaków dodawane są obfite ilości wysoko kalorycznego sosu. Aż ciężko uwierzyć, że to akurat ziemniaki miałyby w tym posiłku prowadzić do akumulacji tkanki tłuszczowej. Warto też zauważyć, że nigdy nie mówi się „schabowy z ziemniakami i brokułami”.
W rzeczywistości ziemniaki wcale nie wpływają negatywnie na sylwetkę.
W kwietniu 2012 roku na Uniwersytecie w Waszyngtonie wykazano, że regularne spożycie ziemniaków nie jest powiązane z nadwagą, cukrzycą ani podwyższonym poziomem CRP (marker stanów zapalnych).
2. Bardzo sycące
W poprzednim punkcie wspomniane zostało, że ziemniaki posiadają wysoki indeks glikemiczny. W czystej teorii spożycie produktu o wysokim IG prowadzi do szybkiego podniesienia poziomu cukru we krwi, który następnie znacznie spada, prowadząc do stanu hipoglikemii, kiedy to dopada nas straszna ochota na słodkie i zaczynamy się zajadać węglowodanami prostymi, ponownie inicjując cały cykl.
Ta teoria sprawdza się w przypadku produktów przetworzonych, ale nijak nie odnosi się do ziemniaków. Po ich spożyciu zamiast uczucia głodu pojawia się bardzo silne uczucie sytości.
W 1995 roku dr Susanna Holt opracowała koncepcję indeksu sytości, czyli zestawienia produktów pod względem nasycenia odczuwanego po posiłku. W indeksie zostało wyróżnione 38 różnych produktów spożywczych, ale absolutnym zwycięzcą były gotowane ziemniaki!
Jak to możliwe, że ziemniaki mają wysoki indeks glikemiczny, ale nie wywołują uczucia głodu? Może to być spowodowane albo zawartością błonnika, albo wysoką zawartością wody. Ziemniaki niewiele zawierają tego pierwszego, ale posiadają za to duże ilości wody, dlatego też produkty takie jak frytki czy chipsy, chociaż produkowane są z ziemniaków, nie posiadają właściwości sycących, ponieważ zostały pozbawione wody w procesach obróbki termicznej.
3. Pełne składników odżywczych
Ziemniaki są nie tylko niskokaloryczne, ale także bogate w składniki mineralne i witaminy. Najbardziej znane są z wysokiej zawartości potasu. Jeden duży ziemniak może zawierać nawet 1,5 gram potasu, co stanowi około 33% zapotrzebowania na ten składnik u osoby dorosłej. Ziemniaki dostarczają też rzadkiego manganu, mikroskładnika potrzebnego do sprawnego funkcjonowania metabolizmu oraz utrzymania mocnych kości.
Jeśli chodzi o witaminy, ziemniaki są szczególnie bogatym źródłem witaminy C. Jedna bulwa dostarcza około 21 miligram, co stanowi 28% zapotrzebowania dziennego. Wysokie spożycie witaminy C może być pomocne w walce z chorobami, pomagając skrócić czas ich trwania.
W ziemniakach znajduje się także dużo witaminy B6, która wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego.
Chociaż bataty są często przedstawiane jako lepsza odmiana tradycyjnych ziemniaków, to w rzeczywistości są po prostu inne, ale niekoniecznie lepsze.
4. Korzystne finansowo
Ziemniaki są wyjątkowo tanim produktem spożywczym, charakteryzującym się jednocześnie dużym stężeniem składników odżywczych. To doprowadziło do ciekawej obserwacji.
Dr Adam Drewnowski przeprowadził w 2013 roku analizę produktów spożywczych pod względem tego, ile składników odżywczych dostarczają względem każdego wydanego pensa (brytyjski odpowiednik grosza).
Ziemniaki zajęły w tym zestawieniu drugie miejsce i zostały pokonane jedynie przez odmiany fasoli. Oznacza to, że spożywając ziemniaki, możemy dostarczyć dużo witamin i minerałów, wydając jednocześnie mało pieniędzy.