Zdarzyło się wam, że po wrzuceniu na patelnię pół kilograma mięsa mielonego po usmażeniu zostawało z niego kilka strzępków na dnie patelni? Jak często przy wyborze szynki kierujemy się tylko jej wyglądem, tym apetycznym, nieskazitelnym świeceniem? Wybór mięsa nie powinien ograniczać się do przystępnej ceny, ponieważ często nie idzie ona w parze z jakością, a producenci oszukują nas, sprzedają przetwory mięsne, w których akurat mięsa jest w składzie najmniej. W przypadku mięsa zamiast na ilość warto postawić na jakość.

 

SPIS TREŚCI:

1. Jesteś tym, co twoje jedzenie jadło

2. Co się kryje w przetworach mięsnych?

3. Konserwanty i inne składniki

4. Mięso oddzielone mechanicznie (MOM)

5. Jak zostać świadomym konsumentem?

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc

 

 

1. Jesteś tym, co twoje jedzenie jadło

Po pierwsze musimy zwrócić uwagę na hodowlę zwierząt. Bez tego nie ma mowy o dobrej jakości mięsa. To, w jakich warunkach zwierzęta przebywają, i to, czym są karmione, może mieć bezpośredni wpływ na skład mięsa. Badania wykazują, że mięso zwierząt karmionych trawą w porównaniu do zwierząt karmionych zbożem posiada nieco mniejszą ilość kwasu mirystynowego i palmitynowego należących do nasyconych kwasów tłuszczowych.

 

Zwierzęta stłoczone w klatkach, które nigdy nie widziały słońca, często chorują, więc zdarza się, że podawane są im antybiotyki i szczepionki zawierające szkodliwe substancje odkładające się w ich tkance tłuszczowej. Jeśli nie chcesz jeść mięsa, które bardziej zaszkodzi, niż pomoże, wybieraj takie ze sprawdzonych gospodarstw, gdzie zwierzęta hodowane są ekologicznie i mają dostęp do świeżego powietrza i naturalnej paszy.


2. Co się kryje w przetworach mięsnych?

Producenci robią wszystko, aby przetwory mięsne, takie jak szynki, parówki, kiełbasy czy pasztety, wyprodukować jak najtaniej, czyli z obniżoną zawartością mięsa, dlatego wypełniają je innymi substancjami. Niestety głównie przez te dodatki przetworzone mięso znalazło się na liście czynników powodujących raka według WHO. W procesie tradycyjnego wędzenia produktów mięsnych w trakcie spalania drewna wytwarzane są wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), które razem z dymem wędzarniczym dostają się do mięsa. Do najbardziej toksycznych zaliczane są benzo(a)pireny. Związki te wykazują wyraźną toksyczność przewlekłą. Są niebezpieczne, ponieważ wywołują zmiany nowotworowe w różnych tkankach. Wiele z nich odpowiada również za mutacje materiału genetycznego. Związki te obecne są także w mięsie grillowanym. Powinniśmy więc ograniczać do minimum spożywanie wędzonego i grillowanego mięsa.


3. Konserwanty i inne składniki

Najlepiej wędliny przygotowywać samodzielnie. Dobrej jakości schab możemy ugotować w ziołach lub upiec w marynacie. Jeśli jednak udamy się do sklepu, należy zwrócić uwagę na skład i wygląd szynki. Często zawartość mięsa nie przekracza 50%.  Fabryka Siły Sklep

 

W mięsie znajdują się konserwanty, których zadaniem jest ochrona przed rozwojem mikroorganizmów. Do konserwantów należą octan sodu, potasu, azotan (V) sodu i potasu oraz azotan (III) sodu. Do substancji potencjalnie rakotwórczych można zaliczyć jednak azotan (III) sodu (E250), który w połączeniu z produktami rozkładu aminokwasów prowadzi do powstawania nitrozoamin, które wykazują właściwości kancerogenne. Spożywanie azotanu (III) sodu może być szczególnie niebezpieczne w przypadku niemowląt, ponieważ może skutkować niedokrwistością. W produktach mięsnych znajdują się także substancje zagęszczające, np. fosforany. Dieta bogata w produkty mięsne może zatem zawierać zbyt duże dawki fosforu i powodować zaburzenie gospodarki wapniowo-fosforanowej, co może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia osteoporozy w przyszłości. Zawarte w mięsie emulgatory, przeciwutleniacze, stabilizatory oraz regulatory kwasowości są uznawane za substancje bezpieczne.


4. Mięso oddzielone mechanicznie (MOM)

MOM jest głównym składnikiem nie tylko nuggetsów dostępnych w restauracjach typu fast food, ale także parówek, pasztetów, kiełbas i konserw mięsnych.

 

MOM jest to rozdrobniona surowa masa mięsno-tłuszczowa. Produkt uzyskany jest przez usunięcie mięsa z tkanek przylegających do kości po ich oddzieleniu od tuszy lub z tusz drobiowych za pomocą środków mechanicznych, co prowadzi do utraty lub modyfikacji struktury włókien mięśniowych. Masę mięsno-kostną przeciska się przez specjalne cylindryczne sita, na których pozostają większe kości. Powstaje masa zawierająca mięso, tłuszcz, chrząstki, ścięgna, skóry oraz tkankę łączną, która następnie sprasowana zostaje na jednolitą masę. Produkty zawierające w swoim składzie sporą zawartość MOM charakteryzują się niższą wartością odżywczą. W takich produktach zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu jest wyższa, natomiast białka niższa. Produkty te zawierają także większe ilości konserwantów, ponieważ powstała masa mięsno-tłuszczowa jest nietrwała.


5. Jak zostać świadomym konsumentem?

Te zasady uchronią cię przed złym wyborem:

– unikaj mięsa z masowego chowu;

– kupuj mięso tylko u sprawdzonych sprzedawców lub z ekologicznych źródeł;

– staraj się nie kupować przetworów mięsnych, ale jeśli je lubisz, zwróć uwagę na skład: zawartość mięsa, liczbę konserwantów, proces obróbki;

– ogranicz produkty wędzone;

– piecz w domu pasztety i szynki;

– nie kupuj produktów z mięsem oddzielonym mechanicznie oraz tych,

w których zawartość mięsa wynosi mniej niż 80%.

 

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

Bibliografia

Średnicka-Tober D., Composition differences between organic and conventional meat: a systematic literature review and meta-analysis, „British Journal of Nutrition” 2016, 115(6), 1–18.

Pomykała R., Michalski M., Jakość mikrobiologiczna mięsa drobiowego oddzielonego mechanicznie, „Medicina Veterinaria” 2008, 7(4), 43–49.

Rozporządzenie (WE) nr 853/2004 – Przepisy dotyczące higieny w odniesieniu do żywności pochodzenia zwierzęcego – Punkty 1.14 i 1.15 załącznika I, eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A62013CJ0453 (29.10.18).

Tietze M., Zawartość związków azotowych w produktach spożywczych, „Annales” 2007, 25(1), 1–17.

Waszkiewicz-Robak B., Wpływ procesu wędzenia wyrobów wieprzowych otrzymywanych z mięsa o różnej jakości początkowej na zawartość wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, „ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość” 2014, 2(93), 73–92.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 22 kwietnia 2011 roku w sprawie dozwolonych substancji dodatkowych, prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20110910525/O/D20110525.pdf (29.10.2018).