Jęczmień jest rośliną kojarzoną głównie z popularnym w browarnictwie słodem oraz kaszą, która stanowi popularny składnik potraw. Jednak czy słyszeliście o zielonej odmianie tej rośliny? Jeżeli nie, a jesteście ciekawi, czym tak naprawdę jest oraz jakie właściwości posiada, to odsyłamy do poniższego artykułu.

 

SPIS TREŚCI:
1. Czym jest zielony jęczmień?
2. Zielony jęczmień – działanie
3. Zastosowanie jęczmienia zielonego
4. Odchudzanie z jęczmieniem
5. Cena
6. Opinie

 


1. Czym jest zielony jęczmień?
Zielony jęczmień jest odmianą popularnego zboża wchodzącego do rodziny roślin wiechlinowatych. Na świecie wyróżnia się mniej więcej 25 różnych gatunków tego produktu. Zielony kolor jęczmienia oznacza, że roślina jest jeszcze młoda. Preparat ten występuje głównie w formie proszku, który jest wytwarzany głównie z młodych pędów. Suplement należy przyjmować w postaci płynnej poprzez wymieszanie wspomnianego proszku z wodą lub sokiem (owocowym/warzywnym). Powstały napój powinien charakteryzować się ciemnozielonym kolorem i znaczną mętnością.

 

2. Zielony jęczmień – działanie
Jęczmień zielony stanowi skarbnicę prozdrowotnych substancji. W składzie tego produktu możemy odszukać witaminy z grupy B czy związki antyoksydacyjne odpowiedzialne za oczyszczanie naszego organizmu ze szkodliwych wolnych rodników. Mówiąc o witaminach, należy wspomnieć przede wszystkim o dużej zawartości kwasu askorbinowego, czyli witaminy C. Ilość tego związku w młodej odmianie jęczmienia jest o wiele większa niż w sokach z owoców cytrusowych. Tłumaczy to również wspomniane już właściwości przeciwutleniające, które są również uwarunkowane obecnością witaminy E oraz beta-karotenu. W przypadku tego drugiego związku – jego zawartość jest o wiele większa niż w popularnej marchwi.

 

Warto również dodać, iż zielony jęczmień posiada wiele cennych dla naszego organizmu pierwiastków. Mowa tu między innymi o cynku, magnezie, potasie, wapniu czy żelazie. Co więcej, młody jęczmień posiada wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli związki niezdolne do syntezy

w ludzkim ustroju. Łodygi zielonej odmiany tej rośliny posiadają dużą ilość naturalnych hormonów i chlorofilu, który warunkuje prawidłową równowagę kwasowo-zasadową organizmu oraz prowadzi do odkwaszania organizmu.

 

3. Zastosowanie jęczmienia zielonego
Jęczmień zielony oraz suplementy bazujące na tym produkcie znajdują zastosowanie w licznych jednostkach chorobowych. Schorzenia, w których najczęściej jest stosowany to:
– nowotwory;
– problemy trawienne;
– stan nadmiernego zakwaszenia organizmu;
– choroby o charakterze zapalnym i wirusowym;
– problemy dermalne jak trądzik czy owrzodzenia;
– dolegliwości bólowe w obrębie stawów i żołądka.

 

4. Odchudzanie z jęczmieniem
Młoda odmiana jęczmienia bardzo często jest reklamowana jako skuteczny preparat na odchudzanie. Co przemawia za takim stanowiskiem nauki wobec tej rośliny? Przede wszystkim wspomniane już antyoksydanty, które skutecznie przygotują nasz organizm do nadchodzącego procesu walki z nadmierną masą ciała. Ponadto warto przypomnieć o chlorofilu normalizującym współczynnik pH. Nadmierne zakwaszenie stanowi bardzo dużą trudność ze względu na upośledzenie funkcjonowania metabolizmu.

 

Jednak podstawowym aspektem argumentującym stosowanie zielonego jęczmienia jest bardzo duża zawartość rozpuszczalnego błonnika. Substancja ta bardzo korzystnie wpływa na funkcjonowanie naszego układu trawiennego, gdyż pod wpływem wody przechodzi do postaci kleistego żelu. Taka forma preparatu stanowi skuteczny mechanizm do wiązania tłuszczów i przyśpieszenia ich metabolizmu w organizmie. Co więcej, rozpuszczalny błonnik przyczynia się do obniżenia nadmiernego poziomu cholesterolu. Oznacza to, że zielona odmiana jęczmienia może być stosowana w przypadku bezsenności, cukrzycy, chorób serca, hipercholesterolemii, nadciśnienia tętniczego, nadwagi bądź otyłości.

 

  Tu kupisz ten produkt Młody jęczmień Salena - 50g (4.87) Młody jęczmień Salena - 50g Sprawdź Teraz!

5. Cena
Suplementy diety bazujące na zielonym jęczmieniu mają bardzo rozbieżny zakres cenowy i zależą nie tylko od marki producenta czy gramatury, lecz od samej formy preparatu. W przypadku proszku pochodzącego z łodyg, który jest stosowany do wyrobu soków, opakowania o wadze 300 g mogą kosztować od 31 do 200 złotych. Nieco taniej wychodzi zakup tego produktu w postaci kapsułek lub tabletek. Bazują one przede wszystkim na proszku uzyskanym z liści, a ich cena zaczyna się już od 25 złotych.

 

6. Opinie
Badania dotyczące wpływu działania młodego jęczmienia na poziom cukru we krwi zostały przeprowadzone na grupie 40 pacjentów borykających się z cukrzycą typu II. Materiał badawczy został podzielony na dwie, równe podgrupy. Pierwsza z nich stosowała dietę w połączeniu z doustnymi antydiabetykami, natomiast druga przyjmowała insulinę. Obie grupy stosowały młody jęczmień przez minimalnie 3, a maksymalnie 6 miesięcy. Naukowcy poprzez badanie krwi analizowali wartość glikemii, glikowanej hemoglobiny (grupa pierwsza) oraz glikowanej proteiny (druga grupa).

 

Wyniki badań potwierdzają skuteczność stosowania młodego jęczmienia w przypadku cukrzycy typu II. W pierwszej grupie całkowity stopień glikemii uległ poprawie u 95% pacjentów, natomiast poziom glikowanej hemoglobiny poprawił się wśród wszystkich pacjentów. Z kolei w drugiej części odnotowano poprawę wartości glikowanej proteiny u 60% badanych, a także poprawę występowania wtórnych objawów aż u 85% chorych. Liczby te stanowią realny dowód na korzyści płynące z suplementacji zieloną odmianą jęczmienia.