Dzisiejszy artykuł pragnę poświęcić zakwaszeniu organizmu. Jest to obecnie poważny problem. Ludzie spożywają stanowczo za dużo białka, które działa zakwaszająco, a za mało warzyw i owoców o działaniu odkwaszającym. Skutki zakwaszenia są poważne i nieleczone mogą prowadzić do wielu ciężkich chorób.


SPIS TREŚCI:

1. Zakwaszenie organizmu – skąd się bierze?
2. Objawy zakwaszenia
3. Jak sobie z tym poradzić?

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc1. Zakwaszenie organizmu – skąd się bierze?

Zakwaszenie jest spowodowane zaburzeniem równowagi zasadowo-kwasowej naszego organizmu. Na skutek spożywania wielu produktów kwasotwórczych i zmniejszonego spożywania produktów alkalizujących równowaga ta zostaje zachwiana. Dieta Polaków bogata jest w mięso, nabiał i tłuste potrawy.


Nadmiar protein powoduje, że organizm nie jest w stanie sobie z nimi poradzić; część odkłada się w jelitach i tam zwyczajnie gnije. Zakwaszająco działa również picie kawy czy palenie papierosów. Wszelkiego rodzaju używki nie są wskazane dla ludzi dbających o zdrowie. Reasumując, zakwaszenie pojawia się z powodu złego odżywiania oraz korzystania

z używek.


2. Objawy zakwaszenia

Objawami zakwaszenia organizmu są takie przypadłości jak chroniczne zmęczenie, depresje czy bóle mięśni i kości. Obniża się odporność i zaczy-namy częściej chorować na infekcje wirusowe oraz bakteryjne. Zakwaszenie odbija się na naszym samopoczuciu, jak również na wyglądzie. Włosy tracą blask i mogą zacząć wypadać. Na twarzy pojawiają się wypryski oraz spada poziom naszej koncentracji. Częściej zapominamy o istotnych rzeczach.


Zakwaszenie prowadzi również do nadwagi. Częste bóle głowy, migreny czy też mroczki przed oczami to te łagodniejsze objawy. Kwaśne środowisko sprzyja rozwijaniu się komórek rakowych. Kolejnymi poważniejszymi skutkami zakwaszenia są osteoporoza i zwyrodnienia stawów. Cukrzyca, miażdżyca czy nadciśnienie również bardzo często występują w momencie zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej. Są to już oczywiście następstwa długotrwałego braku leczenia.


3. Jak sobie z tym poradzić?

Przede wszystkim należy ograniczyć produkty zakwaszające takie jak mięso i nabiał. Sam ten fakt już przyniesie pewne polepszenie sytuacji w naszym organizmie. Coraz popularniejsze stają się ostatnio diety zasadowe. Mają one przewagę warzyw i owoców, które działają alkalizująco. Stąd bierze się siła wegetarianizmu. Wegetarianie nie mają problemów z zakwaszeniem.


Produkty, które najlepiej włączyć w dużych ilościach do diety to ziemniaki, kasza jaglana, pomidory, buraki, jabłka, kapusta, ogórki zielone oraz oczywiście pozostałe warzywa i owoce wedle preferencji smakowych. Kolejnym sposobem na odkwaszenie organizmu jest picie przed snem proszku zasadowego zmieszanego z wodą.


Coraz częściej również mówi się o stosowaniu sody oczyszczonej jako składnika silnie odkwaszającego. Sodę można wykorzystać do moczenia nóg, kąpieli bądź płukania ust, aby zneutralizować nieprzyjemny zapach.