Duża liczba preparatów przedtreningowych w swoim składzie posiada związek określany mianem argininy bądź L-argininy. Czy ten aminokwas ma działanie tylko pobudzające? Jak tak naprawdę wpływa na nasz organizm? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, aby zwiększyć nieco zakres informacji na temat suplementacji z wykorzystaniem argininy.

SPIS TREŚCI:
1. Czym jest arginina?
2. Arginina – działanie
3. Dawkowanie argininy
4. Wnioski

 

1. Czym jest arginina?

Mówiąc najprościej, jest to jeden z najbardziej niezastąpionych aminokwasów endogennych w naszym organizmie. Swoje zastosowanie znajduje w wielu procesach fizjologicznych ludzkiego metabolizmu takich jak np. synteza hormonu wzrostu czy detoksykacja ze zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii.


Niestety produkcja tego związku przez ludzki organizm zostaje z czasem ograniczona, czego powodem jest naturalnie postępujący proces starzenia się. Głównym źródłem argininy są mięso, produkty nabiałowe i mleczne oraz część artykułów spożywczych pochodzenia roślinnego.

 

Bardzo często arginina jest określana mianem "substancji niezbędnej" do prawidłowego przyrostu masy mięśniowej.

  Tu kupisz ten produkt Olimp Argi Power 1500 Mega Caps - 120kaps. (4.03) Olimp Argi Power 1500 Mega Caps - 120kaps. 82,29 zł Sprawdź Teraz!

2. Arginina – działanie

Arginina charakteryzuje się bardzo szerokim oddziaływaniem na ludzki organizm, co znajduje swoje odzwierciedlenie w zastosowaniu. L-arginina może być stosowana do wspomagania aktywności fizycznej uprawianej zarówno w sposób zawodowy (mowa tu o kulturystyce i dyscyplinach wytrzymałościowo-siłowych), jak i amatorsko-rekreacyjny.

Zobacz koniecznie: L-arginina vs L-cytrulina - POJEDYNEK 


Głównym działaniem argininy jest produkcja bardzo dobrze znanego związku wśród wszystkich osób ćwiczących. Mowa tutaj o tlenku azotu (NO), którego główne działanie polega na ułatwieniu transportu składników odżywczych do tkanki mięśniowej. Działanie to jest uwarunkowane poprzez rozszerzenie światła naszych naczyń krwionośnych. Dzięki oddziaływaniu na mięśnie gładkie tlenek azotu jest substancją zapobiegającym niektórym chorobom układu krążeniowego, jak np. stany podwyższonego ciśnienia czy zawały mięśnia sercowego.


Co więcej, jest także odpowiedzialna za produkcję innych ważnych związków. Za przykład niech posłuży agmatyna, która skutecznie podnosi poziom cyklicznych nukleotydów w naszym ustroju. Ich rola w ludzkiej fizjologii polega na uczestnictwie w powstawaniu impulsu siłowego, który oddziałuje na włókna tkanki mięśniowej.


Arginina jest również substratem w procesie wytwarzania nowych poliamin, które są nieodzownym elementem podczas syntezy cząsteczek białkowych

w tkance mięśniowej. Dzięki tej właściwości można śmiało przypuścić, że omawiany związek przyczynia się do produkcji nowych komórek mięśniowych.


Oprócz wyżej wymienionych właściwości suplementacja l-argininą przyczynia się do następujących efektów:
– zwiększenie efektywności regeneracji potreningowej;
– współpraca w syntezie hormonu wzrostu i insuliny;
– stymulowanie czynności nerek;
– przyśpieszenie gojenia ran;

 detoksykacja organizmu;

– opóźnienie procesu starzenia.

 

3. Dawkowanie argininy

Zalecana dobowa dawka L-argininy powinna mieścić się w przedziale od

3 do 8 gramów. Przyjmuje się, że najlepsze efekty występują po stosowaniu preparatu przed treningiem i/lub przed snem. Przy stosowaniu zalecanych dawek preparatu nie występują skutki uboczne.


Długofalowe używanie suplementu (bez okresu przerw) może jednak prowadzić do wytwarzania nadmiernej ilości tlenku azotu, wzrostu ciśnienia krwi, obniżenia wydajności mięśnia sercowego, a także problemów gastrycznych.


Za podstawowe przeciwwskazania wobec stosowania argininy podaje się problemy z drożnością dróg żółciowych, nadciśnienie tętnicze wysokiego stopnia, zaburzenia trawienia, nadwrażliwość oraz upośledzenie czynności nerek.

 

4. Wnioski

Powyższe informacje przedstawiają argininę w bardzo pozytywnym świetle. Okazuje się nie tylko bardzo ważnym związkiem w regulacji naszej fizjologii, ale jest niezbędna do przyrostu masy mięśniowej, która jest celem praktycznie większości osób parających się sportem.

 

Preparat jest ten na tyle bezpieczny, na ile sami mu pozwolimy takowym być. Należy pamiętać, podobnie jak w przypadku większości suplementów, że najlepsze efekty uzyska się dzięki systematycznemu i kontrolowanemu dawkowaniu, a nie zwiększaniu dawek.

REKLAMA
16-krotny Mistrz Świata Jarosław Olech stosuje Nr 1 na wzrost siły i masy mięśniowej
Darmowa dostawa!
+ Indywidualny plan dietetyczny + Poradnik treningowy