Wchodząc do pierwszego lepszego sklepu oferującego różnego rodzaju suplementy, można zobaczyć całą gamę różnych produktów przeznaczonych m.in. do zwiększania masy mięśniowej. Zazwyczaj działają, ale nie są jednakowo skuteczne dla każdego. Każdy organizm jest inny

i reakcje na suplementy również będą odmienne. Jednak mimo tych różnic istnieje szereg suplementów, które mają wysoką efektywność i dają maksymalne rezultaty dla każdego. Zobacz również nowy rewelacyjny produkt Mass Attack, polecany przez 16-krotnego mistrza świata. 

 

SPIS TREŚCI:

1. Zwiększenie masy mięśniowej – kreatyna

2. Odżywki na masę mięśniową – beta-alanina

3. Przyrost masy mięśniowej – białko serwatkowe

4. Budowanie masy mięśniowej – BCAA

5. Masa mięśniowa – boostery testosteronu

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc

 

 

1. Zwiększenie masy mięśniowej – kreatyna

Kreatyna jest całkowicie naturalną substancją, która znajduje się w naszych komórkach mięśniowych – przede wszystkim wokół tkanki mięśni szkieletowych, gdzie jest jej ok. 95% z całej zawartości w organizmie. Pozostałe 5% jest równomiernie rozmieszczone w całym ciele.


Stosowanie kreatyny stymuluje wzrost masy mięśniowej, zwiększa objętość komórek mięśniowych, wpływa na szybszą regenerację po treningu, zwiększa syntezę glikogenu oraz intensywność pracy mięśniowej.


W czasie wykonywania intensywnych treningów zapotrzebowanie na energię pochodzącą z ATP w pracujących mięśniach znacznie wzrasta.

W ciągu pierwszych 10 sekund wykonywania ćwiczenia z prawie maksymalnym obciążeniem mięśnie wykorzystują zapasy ATP i fosfo-kreatyny. Przyjmowanie kreatyny znacząco podnosi poziom ATP, dzięki czemu jest możliwość wykonania większej liczby powtórzeń, czyli dłużej trwającej pracy.


Zaleca się stosowanie od 5 g do 10 g w dwóch porcjach – pierwsza przed treningiem, a druga od razu po treningu.


2. Odżywki na masę mięśniową – beta-alanina

Beta-alanina to naturalny aminokwas, który trafia do organizmu razem

z wysokobiałkowym pożywieniem. Zwiększenie wydajności treningowej odbywa się dzięki jej możliwościom do zwiększania poziomu karnozyny. Przyjmowanie beta-alaniny w postaci suplementu pozwala dodatkowo zwiększać poziom karnozyny o 60% już po 4 tygodniach stosowania. Jest to bardzo ważne podczas intensywnych treningów, kiedy organizm produkuje duże ilości wodoru, przez który spada poziom pH, co oznacza, że w ciele zwiększa się stężenie kwasu mlekowego. Taka kwasowość może powodować uczucie silnego zmęczenia, zmniejsza wydajność mięśni,

a nawet może zatrzymywać przekazywanie impulsów nerwowych. Fabryka Siły Sklep


Stosowanie beta-alaniny zwiększa wytrzymałość i siłę, zmniejsza uczucie zmęczenia i doprowadza do uzyskania efektu pompy mięśniowej. Dodatkowo beta-alanina występuje w roli „wzmacniacza” efektów kreatyny, zapewnia dalsze zwiększanie wytrzymałości i siły, a także potęguje przyrost masy mięśniowej i spalanie tkanki tłuszczowej.


Zaleca się przyjmować 2–3 g przed treningiem oraz tyle samo po treningu.


3. Przyrost masy mięśniowej – białko serwatkowe

Od dawna wiadomo, że aby zwiększyć masę mięśniową należy stosować białko serwatkowe. Umożliwia to dostarczenie organizmowi dużej ilości białek, ale również wapnia, magnezu i innych minerałów.


Zalety białka serwatkowego to:

– łatwa przyswajalność;

– zwiększenie regeneracji mięśni;

– zmniejszenie apetytu;

– zawartość aminokwasów;

– poprawa metabolizmu.


Zaleca się przyjmowanie 30–40 g, najlepiej przed treningiem i po nim, ale również wtedy, gdy nie masz innego jedzenia pod ręką i nie możesz dostarczyć odpowiedniej ilości białka. Jednak pamiętajmy, że odżywki białkowe nigdy nie zastąpią pełnowartościowego jedzenia.


4. Budowanie masy mięśniowej – BCAA

Jeszcze jeden znaczący suplement, który często stosują kulturyści, to aminokwasy rozgałęzione. Z 20 niezbędnych aminokwasów do rozgałęzionych zalicza się 3 – leucyna, izoleucyna i walina. Stanowią one główne elementy białka, składa się z nich ok. 30% wszystkich mięśni szkieletowych ciała. Organizm wykorzystuje je do regeneracji mięśni. Tak samo jak białko serwatkowe, kierują one składniki odżywcze wprost do mięśni, co prowadzi do lepszej regeneracji. BCAA jest zużywane podczas treningu, stąd uzupełnianie go w formie suplementacji pomoże wyrównać ich poziom. Dodatkowo BCAA zmniejsza bóle mięśniowe i zmęczenie.

Zaleca się stosowanie tego suplementu w dawkach wynoszących od 7 do 20 g, dlatego założenie, iż 10 g BCAA w ciągu doby jest optymalną ilością do zadziałania w organizmie.


5. Masa mięśniowa – boostery testosteronu

Boostery testosteronu to suplementy stosowane w celu stymulacji wzrostu masy mięśniowej, zwiększenia siły i libido oraz poprawy poziomu hormonów płciowych. Działanie boosterów polega na tym, że są one zdolne do zwiększonego wytwarzania testosteronu w organizmie. Składają się one zazwyczaj z naturalnych składników roślinnych i witamin, rzadziej mogą zawierać substancje chemiczne, które również są zdolne podnieść poziom testosteronu.


Boostery najczęściej przyjmują ćwiczący, chcący zwiększyć beztłuszczową masę mięśniową. Minimalny wiek, w którym można zażywać te suplementy, waha się od 20 do 24 lat. Związane to jest z niestabilnością układu hormonalnego i poziomu hormonów w młodym organizmie. Stosowanie boosterów w młodszym wieku może doprowadzić do zaburzeń hormonalnych. Dodatkowo, poziom testosteronu u młodych mężczyzn jest

i tak na wysokim poziomie bez zewnętrznej stymulacji.


Najbardziej widoczny efekt boostery powodują u mężczyzn w wielu 30–40 lat, a nawet starszych. Jest to spowodowane niskim fizjologicznym poziomem testosteronu w tym wieku, stąd przyjmowanie boosterów sprzyja nie tylko rozwojowi masy mięśniowej, ale również zwiększa libido i potencję.

 

Suplementy na masę – ranking