Wiele osób może mieć problem z określeniem tego, kiedy lepiej jest dostarczyć białko swojemu organizmowi – przed treningiem czy tuż po nim? Które odżywki białkowe wybrać – czy białko serwatkowe jest najlepszym wyborem? Ten artykuł powinien rozwiązać wszelkie wątpliwości. Z jego pomocą wyrobicie sobie własną opinię i wybierzecie najlepsze produkty.

 

SPIS TREŚCI:
1. Przed treningiem zadbaj o odpowiednią dietę
2. Odżywka przed rozpoczęciem ćwiczeń – BCAA
3. Białko po treningu siłowym

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc

 

 

1. Przed treningiem zadbaj o odpowiednią dietę

Niekoniecznie wskazana jest dieta wysokobiałkowa bądź dieta białkowa opierająca się głównie na samych proteinach. Bardzo ważną rolę w treningu siłowym odgrywa odpowiednio zbilansowana dieta, która uwzględni naszą aktualną formę, a także cel treningowy.

 

Wiele osób nie lubi ćwiczyć na pusty żołądek, co i tak spotyka się z miesza-nymi opiniami, dlatego bezpieczniejszym wyborem jest zdecydowanie się na trening po spożyciu posiłków. W zasadzie jest  to też zależne od wolnego czasu. Jedni mają go rano, wówczas warto wykonać trening po śniadaniu bądź dopiero wieczorem, gdy do tego momentu powinno się spożyć nawet 4 posiłki.

 

Należy zadbać o to, aby każdy posiłek dostarczał odpowiedniej ilości białka (1,6–2 gramy na kilogram masy ciała), tłuszczów (0,7 gram na kilogram masy ciała) oraz węglowodany, które zajmują pozostałą część zapotrzebowania.

 

Jeśli chce się je policzyć, należy najpierw wyliczyć dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, po czym rozłożyć je na 30% białka, 50% węglowodanów i 20% tłuszczów.

 

2. Odżywka przed rozpoczęciem ćwiczeń – co wybrać?

Przed rozpoczęciem ćwiczeń rozsądnym wyborem zdaje się spożycie 5 gra-mów BCAA. W czasie treningu następuje spalanie BCAA zawartego w mię-śniach. Dzięki takiemu posunięciu i wprowadzeniu do układu krwionośnego BCAA z zewnątrz zmniejsza się katabolizm mięśni, który występuje w czasie wzmożonej aktywności ruchowej.

 

Udowodniono ponadto, iż spożycie już jednej miarki białka przed treningiem sprawia, że zwiększa się synteza białek oraz następuje wzmożone spalanie tkanki tłuszczowej do nawet 24 godzin. Fabryka Siły Sklep

 

3. Białko po treningu siłowym

Po treningu siłowym powinno się od razu spożyć białko odpowiadające równowartości białka w jednym posiłku. Przykładowo jeśli dziennie według planu dietetycznego mamy spożyć 200 gramów białka i rozkładamy to na 5 posiłków – co daje w jednym daniu 40 gram białka – to również tyle dostarczamy po treningu.

 

Jeśli robimy aeroby, to jeszcze zanim je wykonamy, wskazane jest spożycie odpowiedniej dawki białka. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie skorzystanie z izolatu białka serwatkowego ze względu na bardzo krótki czas trawienia, a następnie wchłaniania.

 

Godzinę po treningu należy spożyć pełnowartościowy posiłek.