Witamina B6 zaliczana jest do jednej z najważniejszych witamin ludzkiego organizmu. Ze względu na swój „prekursorski” charakter stanowi podstawowy element prawidłowego funkcjonowania metabolizmu. W jakich produktach występuje oraz do czego prowadzi jej niedobór? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu.


SPIS TREŚCI:

1. Co warto wiedzieć?

2. Działanie i zastosowanie witaminy B6

3. Dawkowanie i działania niepożądane

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.



1. Co warto wiedzieć?

To grupa sześciu organicznych związków, które są pochodną jednego – pirydyny. Formą aktywną biologicznie jest fosforan pirydoksalu. Sama witamina jest substancją rozpuszczalną w wodzie oraz inicjatorem wielu koenzymów biorących udział w ważnych procesach metabolicznych.


Witamina B6 występuje w mięsie (np. drobiowym), wędlinach, kaszy gryczanej, a także warzywach (czerwona papryka, ziemniaki, szpinak czy kapusta) i pełnoziarnistych produktach zbożowych. Warto nadmienić, że obróbka termiczna jest bardzo niekorzystna dla tego związku – straty sięgają rzędu od 30 do nawet 50%.



2. Działanie i zastosowanie witaminy B6

Podstawowym działaniem witaminy B6 jest ułatwienie wchłaniania białka oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i tryptofanu w witaminę B3. Co więcej bierze udział w metabolizmie aminokwasów, syntezie czerwonych krwinek, reguluje ciśnienie krwi oraz jest obecna w procesie glikogenezy i glikogenolizy.


Witamina B6 wykorzystywana jest w profilaktyce rozwoju miażdżycy, łagodzenia nadmiernych skurczów mięśniowych i wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.


3. Dawkowanie i działania niepożądane Fabryka Siły Sklep

Obecnie brak informacji odnośnie szczegółowego dawkowania witaminy B6. Przed rozpoczęciem suplementacji zaleca się wizytę z lekarzem lub farmaceutą w celu konsultacji.


Niedobór witaminy B6 w organizmie jest rzadko stwierdzany. Jednak gdy dojdzie do takowego stanu, to objawia się:

– nadpobudliwością nerwową;

– zmianami skórnymi;

– wypadaniem włosów;

– drętwieniem rąk i stóp;

– niedokrwistością.