Kreatyna – dawkowanie
To pytanie zadaje sobie wiele osób. Kreatyna to wspaniała odżywka, lecz wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, kiedy i jak może ją stosować. Przyjmowanie tego preparatu w odpowiedniej dawce jest dopuszczalne nawet przez okres dłuższy niż 8 tygodni. Może to zapewnić maksymalne korzyści dla mięśni.
SPIS TREŚCI:
1. Kreatyna w cyklu masowym
2. Na redukcji
3. Jaka jest najlepsza?
4. Przeciwwskazania – lepiej to przeczytaj!
dietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
Powszechnie przyjęło się, że kreatyna zwiększa przepływ krwi w organizmie, dzięki czemu jest przydatnym suplementem diety w okresie budowania masy mięśniowej. Oczywiście to tylko część jej pozytywnych właściwości. Warto dodać, że to za jej sprawą substancje odżywcze oraz tlen o wiele szybciej dostają się do mięśni szkieletowych. Dzięki temu krew również szybciej usuwa z nich negatywne pozostałości treningów, m.in. kwas mlekowy.
Wyżej opisane działanie przyspiesza czas regeneracji, dzięki czemu szybciej osiąga się wymarzone rezultaty. Ponadto kreatyna przyczynia się do powstania tzw. pompy mięśniowej. Jest to uczucie napęczniałych mięśni po treningu.
Pozytywne opinie zbiera ona również w okresie redukowania tłuszczu. Według ostatnich badań kreatyna nie tylko znacznie przyczynia się do wzrostu masy mięśniowej, ale i pomaga tracić podskórną tkankę tłuszczową. Dzieje się tak, ponieważ kreatyna przyspiesza metabolizm oraz transport niezbędnych składników wraz z krwią do komórek organizmu.
Jej dawkowanie oscyluje w granicach 5–10 g. Najlepiej przyjmować ją w okresie okołotreningowym, przed treningiem i po treningu. Dzięki temu zapewniamy mięśniom największe korzyści wynikające ze stosowania preparatu.
Na rynku istnieje wiele rodzajów kreatyny. Różnią się one w zależności od producentów jakością i ceną. Każdy rodzaj ma swoje zastosowanie, np. monohydrat kreatyny jest wskazany w okresie budowania masy mięśniowej, zaś wiele osób chętniej w czasie redukcji tkanki tłuszczowej sięga po jabłczan kreatyny. Bardzo popularne są również miksy kreatyn.
4. Przeciwwskazania – lepiej to przeczytaj!
Kreatyny powinny unikać osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze. W ich przypadku stosowanie tego preparatu może nieść za sobą duże konsekwencje, patrząc przez pryzmat zdrowia takich osób. Podobnie sprawa wygląda w przypadku osób, które cierpią na choroby układu krążenia oraz choroby serca.