Na siłowni coraz częściej widzi się ludzi pijących napoje izotoniczne zamiast wody. Poniekąd stało się to symbolem aktywności fizycznej. Firmy promują tego typu napoje jako niezbędne podczas wszelkiej aktywności fizycznej. Czy rzeczywiście są niezastąpione? A może lepiej pić zwykłą wodę?


SPIS TREŚCI:

1. Napój izotoniczny – co to?

2. Kiedy pić napoje izotoniczne?
3. Przepisy na domowe izotoniki



1. Napój izotoniczny – co to?
Napój izotoniczny powinien mieć taką osmolalność jak płyny ustrojowe organizmu. Co to oznacza? To, że powinien mieć odpowiednie stężenie, które pozwoli na jego najwyższą wchłanialność. Napój izotoniczny zawiera

w sobie witaminy, minerały oraz węglowodany. Prawidłowy napój izotoniczny powinien mieć w sobie 6 gramów węglowodanów na 100 ml płynu. Cukry

w nim zawarte są niezbędne do uzupełnienie poziomu energii.


Dodatkowo powinien zawierać sód dla utrzymania gospodarki elektrolitowej oraz wapń i magnez, które mają za zadanie utrzymać prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych w mięśniach. Brak wymienionych składników oraz potasu może powodować skurcze mięśni, dlatego tak ważne jest uzupełnianie ich w trakcie intensywnego wysiłku.


2. Kiedy pić napoje izotoniczne?
Napoje izotoniczne przeznaczone są przede wszystkim dla osób intensywnie ćwiczących, których wysiłek trwa dłużej niż godzinę. Nie warto stosować napojów tego typu, jeśli nasz trening trwa 30–40 minut. Ubytki węglowodanów oraz witamin i minerałów nie będą na tyle duże, abyśmy musieli je uzupełniać w trakcie sesji treningowej. Dlatego osoby pijące tego typu płyny na siłowniach dostarczają do organizmu tylko dodatkowych kalorii, które należy spalić, żeby nie odłożyły się w postaci tkanki tłuszczowej.


Napoje izotoniczne wykorzystywane są m.in. podczas biegów maratońskich. Dyscypliny wytrzymałościowe nie są w stanie się bez nich obejść. Dzieje się tak, ponieważ jest to najszybszy sposób na uzupełnienie utraconych elektrolitów i węglowodanów, które z kolei szybko dostarczają energii. Napoje tego typu nie obciążają żołądka podczas biegania, co jest bezwzględnie ważne dla zawodowców.


3. Przepisy na domowe izotoniki
Po co kupować ogólnodostępne napoje izotoniczne znanych marek, skoro można samodzielnie zrobić smaczny i zdrowy izotonik? Poniżej prezentuję kilka przepisów, które znalazłem i wypróbowałem. Fabryka Siły Sklep


Podstawa:
– 1 litr wody;
– 3 łyżeczki miodu;
– 1/3 łyżeczki soli himalajskiej.


Do smaku:
– sok z połowy cytryny;
– sok z połowy limonki;
– sok z limonki i cytryny;
– sok z pomarańczy;
– listki mięty.


Podstawą jest oczywiście woda, która stanowi większość naszego organizmu. W trakcie wysiłku tracimy ją w dużych ilościach. Sól himalajska ma za zadanie uzupełnić poziom elektrolitów. Dlaczego akurat taka sól? Ponieważ sól himalajska jest jednym z najlepszych rodzajów soli. Miód jest świetnym źródłem węglowodanów prostych. Pozostałe składniki odpowiadają przede wszystkim za walory smakowe i dostarczanie witamin.


Jaki napój przygotujemy, jest uzależnione wyłącznie od naszych preferencji. Do smaku równie dobrze możemy użyć zmiksowanych truskawek, kiwi czy arbuza. W upalne dni takie napoje śmiało możemy stosować dla ochłody. Warto wówczas dodać do nich kilka kostek lodu. Pamiętajmy jednak, że są to dodatkowe kalorie, które należy wliczyć w bilans kaloryczny.