BCAA to kompleks niezbędnych aminokwasów rozgałęzionych – leucyny, izoleucyny i waliny. Jaki jest sens w ich przyjmowaniu dla osób zajmujących się kulturystyką? Przede wszystkim należy zrozumieć, czym są aminokwasy

i po co ich potrzebujemy. Nasze mięśnie zbudowane są z białek, a białka składają się z aminokwasów. Podczas spożywania produktów bogatych

w białko, w naszym organizmie następuje ich rozkład do aminokwasów, które są wykorzystywane do budowy mięśni. Jednak nie wszystkie aminokwasy mają jednakową wartość biologiczną. Endogenne aminokwasy mogą być syntetyzowane przez organizm z egzogennych, ale odwrotny proces jest już niemożliwy. Wszystkie egzogenne aminokwasy muszą być dostarczane

z pożywienia.


SPIS TREŚCI:

1. Efekty stosowania BCAA

2. Dodatkowe źródło energii

3. Wpływ BCAA na hormony

4. Spalanie tkanki tłuszczowej

5. Zapotrzebowanie

6. Kiedy i jak przyjmować?

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.



1. Efekty stosowania BCAA

Ogólne efekty stosowania BCAA to:

– zapewnianie niezbędnej ilości aminokwasów dla pomyślnego rozwoju mięśni;

– otrzymanie dodatkowej energii, dzięki czemu możemy zwiększyć intensywność i czas trwania treningu;

– efekt spalania tkanki tłuszczowej, pod warunkiem utrzymania odpowiedniej diety;

– ochrona mięśni przed rozpadem;

– zachowanie zwiększonego poziomu testosteronu po treningu.


2. Dodatkowe źródło energii

BCAA, w przeciwieństwie od większości aminokwasów, są metabolizowane nie w wątrobie, a w tkance mięśniowej, co pozwala stosować je w trakcie długotrwałych treningów jako dodatkowe źródło energii i ochronę mięśni przed rozpadem. Stosowanie BCAA na treningu zwiększa poziom alaniny we krwi, która z kolei przekształca się w wątrobie w glukozę i jest transportowana z powrotem do tkanki mięśniowej, gdzie zostaje wykorzystana jako dodatkowe źródło energii. Również stosowanie BCAA pozwala na szybszą regenerację po treningu.


Dzięki zwiększonej ilości energii, można trenować dłużej i ciężej, a krótszy okres regeneracji pozwala trenować częściej. Rezultatem jest uzyskanie większego wzrostu masy mięśniowej. Ponadto, zgodnie z wieloma badaniami, BCAA stymuluje rozpad tłuszczu podczas wyczerpania zapasów glikogenu w trakcie treningu.


3. Wpływ BCAA na hormony Fabryka Siły Sklep

Hormony odpowiedzialne za wzrost mięśni są nazywane anabolicznymi. Przede wszystkim są to testosteron, insulina i hormon wzrostu. Udowodniono, że przyjmowanie BCAA może wpłynąć na poziom tych hormonów w organizmie.


Testosteron to najbardziej znany hormon anaboliczny. Podczas ciężkiego treningu jego poziom naturalnie wzrasta, a później stopniowo się zmniejsza. Przeprowadzono badania, podczas których jedna grupa przyjmowała BCAA przed treningiem, a druga nie. W grupie stosującej BCAA poziom testosteronu nie spadał jeszcze przez kilka godzin od zakończenia treningu, w drugiej poziom tego hormonu gwałtownie spadał natychmiast po treningu.


Ponadto BCAA wpływa na poziom kortyzolu, hormonu katabolicznego. Jednocześnie ze zwiększeniem się poziomu testosteronu, poziom kortyzolu spada, co w efekcie końcowym daje większy wzrost mięśni i chroni je przed rozpadem.


Leucyna, wchodząca w skład BCAA, może zwiększać wrażliwość na insulinę. A wrażliwość na insulinę to miara efektywności działania tego hormonu w organizmie. Jeżeli jest na odpowiednim poziomie, to tkanka tłuszczowa spala się szybciej, mięśnie rosną lepiej i nie ma zagrożenia wystąpienia cukrzycy.


4. Spalanie tkanki tłuszczowej

BCAA może pomóc w spalaniu tkanki tłuszczowej, pod warunkiem, że jest zachowany ujemny bilans kaloryczny. Dzieje się tak, dzięki zdolności BCAA do zwiększania wrażliwości na insulinę.


W trakcie redukcji oprócz utraty tłuszczu istnieje ryzyko spalenia tkanki mięśniowej. Przyjmowanie BCAA pomaga nie tylko budować mięśnie, ale również chroni je przed rozpadem na diecie niskokalorycznej.


5. Zapotrzebowanie

Zapotrzebowanie na aminokwasy BCAA zależy od wagi ciała (im większa masa mięśniowa tym większe zapotrzebowanie), ale również od tego, na ile jest zaspokajane zapotrzebowanie na te aminokwasy z pożywienia. Jeżeli nie jesteś zawodowym kulturystą, przestrzegasz zbilansowanej diety i regularnie spożywasz posiłki oraz pokrywasz zapotrzebowanie organizmu na białko, to raczej dodatkowa suplementacja BCAA nie będzie potrzebna. Najlepiej efekty oddziaływania BCAA poczują zawodowi kulturyści, ale również te osoby, które mają problem z utrzymaniem diety, ale chcą stabilnego wzrostu masy mięśniowej.


6. Kiedy i jak przyjmować?

Gdy ćwiczymy siłowo, BCAA należy przyjmować do 4 razy na dobę. Najważniejsze jest zażywanie po treningu. Leucyna, wchodząca w skład BCAA, rozpoczyna syntezę białka, co prowadzi do wzrostu tkanki mięśniowej. Ponadto, jak już wspomniano powyżej, BCAA blokuje wytwarzanie kortyzolu.


Obecnie dostępne są dwie wersje BCAA – w kapsułkach i w proszku.


BCAA w proszku uważane jest za bardziej efektywne. Minusem jest nieprzyjemny smak, stąd często jest dodawane przez sportowców do jogurtów czy kefirów.


BCAA w kapsułkach również ma swoje wady i zalety. Głównym plusem jest to, że nie musimy cierpieć z powodu nieprzyjemnego smaku. Niestety minus tej formy BCAA jest dużo bardziej znaczący. Najważniejszą zaletą aminokwasów jest ich szybkie przyswajanie. Są one przyjmowane przed,

w trakcie i po treningu, gdy następuje ich wykorzystanie i organizm potrzebuje szybko uzupełnić rezerwy. Niestety kapsułki mają powłokę, na rozpuszczenie której potrzeba czasu, przez co szybkość przyswojenia spada.


Jeżeli chodzi o dawkowanie, to zazwyczaj zaleca się przyjmować 1 g na kg masy ciała.

REKLAMA
16-krotny Mistrz Świata Jarosław Olech stosuje Nr 1 na wzrost siły i masy mięśniowej
Darmowa dostawa!
+ Indywidualny plan dietetyczny + Poradnik treningowy