Czas przerw między seriami ćwiczeń niejednokrotnie jest tematem wielu spekulacji, powstało wiele wykluczających się teorii. W związku z tym określenie optymalnego czasu odpoczynku pomiędzy seriami może przysporzyć niemałego kłopotu. Jak zrobić to prawidłowo?

 

Zobacz również:

Trening obwodowy - najważniejsze zasady!
Trening obwodowy - szybkie efekty treningowe!


SPIS TREŚCI:
1. Do czego są potrzebne przerwy między seriami?
2. Od czego zależy długość przerwy?
3. Jak określić optymalny czas odpoczynku?

 

 

1. Do czego są potrzebne przerwy między seriami?

Przerwy pomiędzy seriami są niezbędne w treningu siłowym. Dzięki nim pozwalamy nie tylko odpocząć zmęczonym mięśniom, do których w tym czasie napływa krew wraz z substancjami odżywczymi i tlenem, ale także dajemy chwilę na regenerację ośrodkowemu układowi nerwowemu. Poza tym warto złapać oddech i przede wszystkim dotlenić organizm.

 

Przerwy między seriami określają także intensywność treningu. Są treningi, w których ich obecność jest ograniczana do minimum, a najlepiej, gdyby w ogóle ich nie było, np. trening obwodowy wykonywany w gigantserii bez czasu na odpoczynek.

 

2. Od czego zależy długość przerwy?

Długość przerw pomiędzy seriami zależy od wielu czynników. Najważniejszymi z nich są: cel treningowy, wydolność, wytrzymałość, doświadczenie trenującego, intensywność i objętość treningowa.

 

Długość przerw może także zależeć od obranej metody treningowej. Opcjonalnie w przypadku SPLITU czy treningu FBW przerwy będą dłuższe niż w przypadku treningu obwodowego, w którym kilka ćwiczeń łączy się w jedną superserię (lub gigantserię), a głównym założeniem jest, aby wykonać następujące po sobie ćwiczenia w jak najkrótszym czasie. Najlepiej, żeby przerw nie było wcale, bądź był nimi czas na przejście z jednego ćwiczenia do drugiego. Fabryka Siły Sklep

 

3. Jak określić optymalny czas odpoczynku?

Optymalny czas odpoczynku można określić poprzez wsłuchanie się w swój organizm. Jeśli mija minuta i osoba trenująca nie czuje się na siłach, aby podejść do kolejnej serii, dla własnego bezpieczeństwa, zdrowia i zachowania treningu na wysokim poziomie warto odczekać dodatkową minutę, dać sobie czas na złapanie kilku większych oddechów i nabranie sił.

 

Warto również kierować się tym, że osoby o odmiennych celach treningowych mogą mieć zupełnie inne tempo ćwiczeń. Dla przykładu –osoba, której zależy na zrzuceniu kilogramów będzie starała się nieco mniej odpoczywać od kogoś, kogo celem jest budowanie masy mięśniowej i tutaj od długości przerw bardziej liczy się w niektórych przypadkach umiejętne rozłożenie sił na cały trening i dobranie optymalnie długich przerw.

 

Z kolei w ramach ciekawostki warto wspomnieć, że osoby ćwiczące w celu rozwoju siły mogą stosować skrajnie długie przerwy wynoszące nawet 5 minut!

 

A wy jakie stosujecie przerwy w treningach? Podzielcie się informacjami w komentarzach.