W niniejszym artykule podam dwa sposoby na przełamanie stagnacji mięśniowej, które wypróbowałem na sobie oraz kilku innych osobach. Trening siłowy sprawia, że nasze mięśnie spinają się, przez co kurczą się także włókna mięśniowe. Sposobem na to jest rozciąganie oraz masaż.

 

SPIS TREŚCI:

1. Masaż relaksacyjny i masaż sportowy – opis
2. Masaż po treningu
3. Rozciąganie przed, w trakcie i po treningu

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc

 


1. Masaż relaksacyjny i masaż sportowy – opis
Wielu ludzi ma tak pospinane mięśnie przez podnoszenie dużych ciężarów, że mają problem nawet ze schyleniem się. Masaż jest świetnym wyjściem, żeby zrelaksować się i odprężyć. Napięcie przy umiejętnym masażu znika całkowicie, a mięśnie szybciej się regenerują .

 

Jest wiele odmian masażu. Warto zapoznać się przynajmniej z dwoma rodzajami. Masaż relaksacyjny ma za zadanie pozwolić nam zapomnieć na kilka minut o trudach dnia. Masaż sportowy wspomaga regenerację sportowców. Wymaga także siły i umiejętności. Należy rozluźnić najbardziej spięte miejsca. Aby przykurcze włókien mięśniowych puściły, należy je potraktować bezceremonialnie.

 

Musimy uciskać miejsca do momentu, gdy będziemy czuli, jak przykurcz zaczyna ustępować. Stagnacja mięśniowa pojawia się często z powodu właśnie zbyt przykurczonych włókien. Mięśnie nie są w stanie rosnąć. Rozluźnienie ich za pomocą masażu powoduje polepszenie krążenia

w tkankach, dzięki czemu naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu. Prawdziwy masaż sportowy jest dosyć bolesnym przeżyciem, jednak warto zapłacić taką cenę za lepsze samopoczucie, możliwość wykonywania szerszego zakresu ruchów oraz przełamanie stagnacji.


2. Masaż po treningu
Ważnym elementem sesji treningowej jest cool down. Świetnie spisuje się

w tej roli masaż punktów spustowych: karku, odcinka lędźwiowego pleców oraz łydki. W tych miejscach gromadzi się stres oraz całe napięcie dnia codziennego. Po treningu siłowym świetnie jest rozluźnić te miejsca.

 

Można to zrobić samemu za pomocą wałków do fitnessu dostępnych

w każdym klubie fitness. Inną możliwością jest też wykorzystanie piłeczki tenisowej, która pozwala na precyzyjniejszy masaż. Warto też spróbować użyć piłki lekarskiej. Najlepiej jest oczywiście, jeżeli ćwiczymy z trenerem bądź partnerem. Możemy wtedy poprosić go o wykonanie takiego masażu.


3. Rozciąganie przed, w trakcie i po treningu
Rozciąganie przed treningiem jest ważnym elementem, który pozwala na lepsze dokrwienie mięśni i przygotowanie stawów oraz ścięgien do wysiłku. Rozciągać należy się po rozgrzewce. Przed treningiem powinniśmy rozciągać się dynamicznie, a nie statycznie. W trakcie treningu powinniśmy rozciągać ćwiczone partie mięśni. Pozwoli to na rozerwanie spiętych włókien mięśniowych (rozwój mięśnia następuje dzięki mikrouszkodzeniom powstałym w trakcie treningu, po czym organizm nadbudowuje uszkodzone włókna).

 

Rozciąganie w trakcie treningu pozwala także na wykonanie większej liczby powtórzeń. To również sposób zarówno na przełamanie stagnacji mięśniowej, jak i dodatkowy bodziec dla mięśnia pozwalający na jego szybszy rozwój. Stretching po treningu jest tak samo istotny, jak ten przed treningiem i w trakcie treningu.

 

Zostawienie przykurczonych mięśni po treningu siłowym sprawi, że będziemy mieć większe zakwasy. Oczywiście rozciąganie sprawia, że przestajemy czuć aż tak wielką „pompę mięśniową”, co może być przyczyną ignorowania rozciągania. Świetną formą rozluźnienia całego ciała jest także pójście raz w tygodniu na basen lub saunę. Sprawdzi się także masaż wodny w postaci jacuzzi.

 

REKLAMA
16-krotny Mistrz Świata Jarosław Olech stosuje Nr 1 na wzrost siły i masy mięśniowej
Darmowa dostawa!
+ Indywidualny plan dietetyczny + Poradnik treningowy