Komu zawdzięczamy, że ten sport zaczął się tak mocno rozwijać? Postaram się w tym artykule przypomnieć osoby i grupy, które pamiętam jako jedne z pierwszych na światowej arenie street workoutu.

 

SPIS TREŚCI:
1. Bartendaz
2. Bar-Barians
3. Hannibal For King
4. Denis Minin

 

 

1. Bartendaz
„Bundek nie możesz nazywać filmiku „trening Bartendaz”, bo to jest grupa osób” – bardzo często podejmowaliśmy z Piotrkiem dyskusję na ten temat. Tak, to jedni z pierwszych, których pamiętamy z sieci, i jedni z niewielu, którzy prezentują SW w najlepszych jego odsłonach. Doskonałe sety i powtórzenia... just sets and reps!

 

Grupa pochodzi z USA, uczestnicy tej grupy pochodzą z dwóch dzielnic w Nowym Jorku: Bronx i Brooklyn. Organizatorem grupy jest Hassan Yasin, który zaczął opracowania nad treningami w 1992 roku. Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych osób w świecie kalistenicznym i SW. Motywem jego działania było to, że w internecie brakowało materiałów dotyczących podciągania i treningu na drążku.

 

2. Bar-Barians
Grupa znana z fanatycznego podejścia do setów, powtórzeń i niesamowitej techniki wykonywania wszystkich ruchów. Każde powtórzenie powinno zostać wykonane perfekcyjnie, żeby zostało zaliczone, stąd wynikają ich siła i wytrzymałość. Warto zobaczyć filmiki, w których pokazują swoje treningi i umiejętności. Na pewno znajdziecie dużo pożytecznych informacji. Pierwszą piątkę, którą kojarzę, to są właśnie chłopaki z USA.

 

Devin Sosa „Zef Zakaveli”
Jay Planche „Jude”
Rick Seedman „Rick”
Andy Cazeau „Tuface”
Mark Leitz „Mark”

  Fabryka Siły Sklep

Potem chłopaki zaczęli wrzucać wyzwania dla tych, którzy chcieliby dołączyć do ich grona, tzn. sety, które trzeba było zrobić w określonym czasie.

 

Na samym początku to wyglądało tak:
– Pompki na poręczach – 40;
– Podciągania – 20;
– Pompki – 50;
– Wejścia siłowe – 5 – czas na wszystko 10 minut.

 

Z roku na rok ten set był modyfikowany i zwykłemu śmiertelnikowi wydawało się, że jest nierealny do wykonania, ale ten, kto nieustannie pracuje nad sobą, dojdzie do celu. W taki oto sposób do ich grona dołączyły kolejne osoby z UK, UA, RU, ESP:

 

Jay Anthony
Lee Wade Turner
Sai Ngo
Migs CK Ulloa
Alexander Borisov
Alexander Modilevsky
Deny Montana
Dasha Chepiga

 

Aktualnie set zaliczeniowy wygląda następująco:

– Wejścia siłowe – 5;
– Pompki na poręczach – 45;
– Podciągania – 30;

– Pompki – 55;
– Wejścia siłowe – 5 – czas na wykonanie 6 minut.

 

Jakby ktoś chciał dołączyć serdecznie zapraszam.

3. Hannibal for King
Tej osoby większości trenujących nie trzeba przedstawiać. To idol dla wielu chłopaków. Zainspirował wielu ludzi do tego sportu, ponieważ na własnym przykładzie pokazał, że street workout to nie tylko umiejętności, ale również dobrze zbudowana sylwetka. Ktoś powie, że jest bardzo nieskromny, „nazwał siebie Hannibalem”, ale jest pewna ciekawostka, Hannibal to jego prawdziwe imię.

 

Jeden z niewielu, który ma takie doświadczenie w treningach. Jego staż to aż 22 lata. Jeżeli macie ochotę zobaczyć jego treningi, na YT znajdziecie mnóstwo materiałów. Od niedawna współpracuje z szybko rozwijającą się grupą Bar-Bars z Kazachstanu.

 

4. Denis Minin

Jeszcze parę lat temu zwykły chłopak z Dniepropetrovska na Ukrainie, który imponował dobrze zbudowaną sylwetką, kiedyś nawet pojawił się filmik pod tytułem „White Hannibal” z porównaniem do „Hannibal for King”. Pewnie jesteście ciekawi, co takiego zrobił dla street workoutu? Potrafił to, do czego nie każdy jest zdolny – zjednoczył młodzież i dał jej motywację, nawrócił do prowadzenia zdrowego trybu życia, pracy nad sobą, docenienia wartości rodzinnych.

 

Był pierwszą osobą, która na własny koszt wybudowała profesjonalny plac do street workoutu w swoim mieście, a potem przeprowadził na nim pierwsze zawody, na które zostały zaproszone chłopaki z Bar-Barians.

 

Najważniejszym krokiem w jego działaniach była rejestracja Federacji Street Workout Ukraine, a następnie zorganizowanie Workout Fest – imprezy, która cieszy się ogromną popularnością w świecie street workoutu.