Ćwiczenia z gumą
Zazdroszczę temu, kto dopiero zaczyna trenować i już wam tłumaczę dlaczego. Zaczynałem przygodę ze street workoutem w czasach, kiedy nie miałem dostępu do internetu, filmików instruktażowych, nie było jeszcze takiej wiedzy dotyczącej treningów i urządzeń pomocniczych. Aktualnie widzimy masę ułatwień i czasami dziwię się, na czym polega problem niektórych osób, że tak trudno jest im zacząć.
SPIS TREŚCI:
1. Street workout – plan treningowy z gumami
Indywidualne planydietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
1. Street workout – plan treningowy z gumami
Wiadomo, początki są trudne i bardzo często osoby tracą motywację po pierwszym treningu, kiedy nie są w stanie wykonać dwóch lub trzech podciągnięć, a wykonanie powtórzeń negatywnych z wyskoku wydaje im się bezsensowną stratą czasu (oczywiście nie mają racji). Ten artykuł dotyczy tego, jak zamienić takie nastawienie i uefektywnić treningi podciągania. Już od dłuższego czasu widzimy bardzo popularne gumy, które są wykorzystywane do rozciągań, jak również ułatwiają podciąganie.
Jak pewnie zdążyliście zauważyć, kolor gum jest naprawdę różnorodny i przeważnie o tym decyduje tylko i wyłącznie producent. Jedyne na co musicie zwracać uwagę przy zakupie, to opór gum, który zależy od ich grubości – im węższa, tym mniejszy opór, i na odwrót. Zależy on również od rozciągnięcia – im dalej rozciągamy, tym staje się większy. Przez dużą dostępność różnych grubości gum, ich zastosowanie jest bardzo różnorakie.
Przykładowe parametry gum:
– 22 mm – opór 10–15 kg;
– 32 mm – opór 15–25 kg;
– 44 mm – opór 25–35 kg;
– 64 mm – opór 35–45 kg;
– 83 mm – opór 45–55 kg.
Jeżeli macie wszystkie rodzaje gum, to tak naprawdę można za ich pomocą zrobić cały trening, zaczynając od rozgrzewki, ale ten artykuł poświęcony jest ich zastosowaniu w street workoucie. Oczywiste jest to, że takich gum możecie użyć przy podciąganiach, zawieszając je na drążku. Musicie zahaczyć o nie stopami, wykonywać tradycyjne podciągnięcia i pilnować przy tym techniki. Grubość gumy proponuję wybrać taką, żebyście byli w stanie wykonać np. 4 serie po 5–6 powtórzeń.
Również takie gumy można wykorzystać przy pompkach, tylko w tym przypadku będą one działać jako utrudnienie (imitacja obciążenia). Gumę przekładamy przez plecy na wysokości łopatek, dłońmi trzymamy za końce i wykonujemy pompki. Takie gumy można wykorzystać zamiast wolnych ciężarów, wystarczy zahaczyć je o słup, ustawić się plecami do rurki i wykonać unoszenie ramion z oporem stawianym przez gumę, dla wzmocnienia mięśni zębatych i naramiennych.
Również gumy można wykorzystać przy bardziej skomplikowanych elementach statycznych, takich jak front lever, albo wymarzone przez niejednego zawodnika – podciągania na jednej ręce.
Jedyne, co może was powstrzymać przed zakupieniem takich gum, to ich cena, i pewnie zapytacie, czy warto, ponieważ kosztują one od kilkudziesięciu (za sztukę) do kilkuset złotych (za komplet). Ale faktem jest, że ich zastosowanie w treningach jest nieograniczone, za ich pomocą możemy pracować nad wytrzymałością, siłą, są również bardzo pomocne przy rozciąganiu.
Bardzo lubię korzystać z gum podczas treningów, myślę, że trening z gumami urozmaici wasze treningi i dzięki temu zrobicie szybszy postęp.