Tłuszcze przynoszą znaczące korzyści dla organizmu. Wchodzą one

w skład błony komórkowej, biorą udział w przyswajaniu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K), zapewniają prawidłowe działanie układu sercowo-naczyniowego i układu nerwowego. Jednak nadmierne ich spożywanie prowadzi do miażdżycy i chorób serca, nadwagi i chorób układu pokarmowego. W niniejszym artykule poruszymy temat, na jakim tłuszczu można smażyć.

 

SPIS TREŚCI:

1. Podejście naukowe

2. Masło

3. Olej słonecznikowy

4. Oliwa z oliwek

5. Olej kukurydziany

6. Olej lniany

7. Olej palmowy

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc

 

 

1. Podejście naukowe

Z punktu widzenia procesów chemicznych, wybór oleju powinien być dokonywany ze względu na jego charakterystykę. Przede wszystkim, każdy olej ma określoną temperaturę dymienia. Jest to taka temperatura, podczas której następują procesy rozpadu tłuszczu. W trakcie tego procesu powstają nadtlenki, aldehydy i ketony, które są bardzo szkodliwe dla zdrowia. Wpływają one niekorzystnie na układ pokarmowy i nerwowy oraz mogą wywoływać raka. Odporność oleju na obróbkę termiczną jest określana stosunkiem nasyconych, jednonienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Im wyższy procent kwasów tłuszczowych nasyconych, tym bardziej produkt jest odporny na temperaturę. Kwasy tłuszczowe nasycone to wszystkie pochodzenia zwierzęcego.


W przypadku olejów roślinnych jest znacznie trudniej. Można znaleźć oleje roślinne rafinowane i nierafinowane. Rafinacja to dodatkowe oczyszczanie. W trakcie tego procesu z produktu jest usuwany nadmiar wilgoci i inne substancje, dzięki czemu podnosi się temperatura dymienia. Oznacza to, że rafinowany olej roślinny jest bardziej odpowiedni do smażenia, a niera-finowany powinien być stosowany w postaci surowej lub do smażenia na bardzo małym ogniu i przez krótki czas.


2. Masło

Masło jest dobrze znanym nam produktem z tłuszczów zwierzęcych. Jest ono bogate w witaminy A, D i E oraz w makro i mikroskładniki, a także zawiera fosfolipidy. Znajduje się w nim również cholesterol. Nie zaleca się stosowania masła do smażenia. Przede wszystkim dlatego, że zawarte

w nim substancje podczas obróbki termicznej bardzo szybko ulegają rozpadowi. Dodatkowo nadmierne ilości masła dodawane do dań, wpływają niekorzystnie na metabolizm lipidów, co jest szkodliwe dla serca i naczyń krwionośnych. Wyjątkiem jest szybkie smażenie omleta lub jajecznicy.


3. Olej słonecznikowy

Olej słonecznikowy nie nadaje się do smażenia ze względu na niski punkt dymienia (nierafinowany 107°C). Ponadto jest źródłem znaczącej ilości kwasów omega-6, ok. 60–80%, których zbyt duża podaż w diecie

w stosunku do kwasów omega-3 może niekorzystnie wpływać na metabolizm i układ immunologiczny.


4. Oliwa z oliwek

Każda oliwa z oliwek w 70–80% składa się z jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, a dokładnie z kwasów oleinowego i linolowego. Niestety te kwasy tracą swoje właściwości w temperaturach powyżej 90–120°C. Biorąc pod uwagę, że temperatura smażenia na patelni osiąga 190–250°C, smażąc na oliwie z oliwek tracimy jej cenne właściwości. Tak naprawdę do smażenia można używać jedynie oliwę z oliwek z drugiego tłoczenia lub rafinowaną.


5. Olej kukurydziany

Olej kukurydziany jest bogaty w witaminy, mikroelementy i kwasy tłuszczowe oraz jest uważany za bardziej korzystny dla naszego organizmu niż olej słonecznikowy. Do smażenia można używać jedynie rafinowany.


6. Olej lniany

W odróżnieniu od oleju słonecznikowego zawierającego spore ilości

omega-6, olej lniany składa się głównie z kwasów omega-3 (60%). Minusem tego oleju jest to, że traci swoje właściwości nawet w temperaturze pokojowej. Podczas podgrzewania robi się nie tylko toksyczny, ale również może się zapalić. Na nim absolutnie nie wolno smażyć, a jedynie spożywać w postaci surowej oraz przechowywać w lodówce. Zawiera on witaminy A, B, E, K i F.


7. Olej palmowy

Przede wszystkim należy rozróżnić naturalny olej palmowy, który jest twardy nawet przy pokojowej temperaturze oraz jego wersję komercyjną, utlenioną przy pomocy wysokich temperatur i wodoru, do stanu ciekłego. Druga jego wersja jest jednoznacznie szkodliwa dla organizmu.


Naturalny olej palmowy nadaje się do smażenia, ponieważ wytrzymuję temperaturę 200°C. Dodatkowo zawiera dużą ilość antyoksydantów

i witamin E i A. Za najlepszy uważa się czerwony olej palmowy.