Masa biega! – jak biegają zawodnicy +110 kg
Popularne określenie "masa biega" nie wzięło się z powietrza. Żeby osiągnąć sukces w sprincie potrzebna jest odpowiednia waga. Zaskakujące na tym tle jest to, jak szybcy potrafią być w sprincie kulturyści albo kulomioci. Ich konkurencje nie są związane bieganiem, a mimo to stać ich na naprawdę imponujące rezultaty.
SPIS TREŚCI:
1. Najszybsi ludzie świata ważą ponad 80 kg
2. Alexey Voevoda – z armwrestlingu do bobslei
3. Kevin Levrone – sprinter vs kulturysta (film)
4. Mateusz Mikos – sprint 140-kilogramowego kulomiota (film)
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Najszybsi ludzie świata ważą ponad 80 kg
Żeby być szybkim potrzebne są pewne fizyczne normy. Spójrzmy na wagę pięciu najszybszych sprinterów świata na 100 metrów.
Usain Bolt (9,58): 94 kg
Yohan Blake (9,69): 83 kg
Tyson Gay (9,69): 81 kg
Asafa Powell (9,72): 87 kg
Justin Gatlin (9,74): 85 kg
Barierę 10 sekund na 100 metrów złamało dotychczas 106 zawodników. Tylko jeden z nich (Mike Rodgers) waży mniej niż 80 kg. Spośród najszybszych wyróżnia się on jednak najmniejszym wzrostem. Waży 77 kg mierząc przy tym zaledwie 172 cm.
To, co jest natomiast charakterystyczne dla wszystkich sprinterów, to siła
i zarysowana muskulatura. Wzór MASA x PRZYSPIESZENIE = SIŁA istnieje w mentalności wielu "ciężarowców" od dawien dawna. Większa masa to dla nich więcej mocy, ale też i więcej pracy do wykonania.
35-letni Alexey Voevoda z Rosji to jedna z legend światowego sportu. Ważący 105 kilogramów "olbrzym z Soczi" zdumiewa niezwykłą siłą. Zaczął karierę od piwnicy, gdzie w samotności dźwigał ciężary. I to właśnie
w piwnicy dostrzeżono jego talent i zaproponowano mu start
w armwrestlingu. Jak się później okazało, w siłowaniu na rękę nie miał sobie równych. Zdobywał wszystkie najcenniejsze tytuły.
W internecie krążą filmiki, jak siły jego ręki nie wytrzymują grube liny...
a nawet stawy rywali (zdarzało się, że łamał zawodnikom kości). Rosjanin zszokował świat armwrestlingu, kiedy oznajmił, że chce zmienić swoją koronną dyscyplinę... na bobsleje. Nikt nie spodziewał się, że zostanie on wkrótce ikoną tej zimowej konkurencji.
Wystąpił na trzech kolejnych igrzyskach zdobywając 4 medale olimpijskie
(w tym dwa złote). Bobsleistą nie został jednak z przypadku. Już na treningach zdumiewał nie tylko siłą i dynamiką wykonywanych ćwiczeń, ale także szybkością. Nie ma oficjalnych danych co do jego rekordów na bieżni, ale na stoper biegał 60 metrów poniżej 7 sekund. To wynik naprawdę zdumiewający.
W bobslejach Alexey jest rozpychającym, nadaje więc pęd ważącemu 230 kilogramów bobslejowi. Szybkość i waga mają w tej dyscyplinie kolosalne znaczenie. Ciekawostką jest fakt, że Alexey jest weganinem. "Uczciwi ludzie, którzy lubią zwierzęta, nie powinni ich jeść" - deklaruje. Voevoda próbował także swoich sił w zapasach.
3. Sprinter vs kulturysta
W świecie sportu szybkością wyróżniają się także kulturyści. Jeden z nich, ważący 110 kg Kevin Levrone, rzucił wyzwanie samemu Dwainowi Chambersowi, mistrzowi świata w biegu na 60 metrów. Nikt się nie spodziewał, że do takiego pojedynku dojdzie. Tymczasem obaj zawodnicy zrobili prawdziwe show. Górą był Chambers (6.64). Levrone zameldował się 10 metrów za Brytyjczykiem z czasem 7,6 sekundy. Taki wynik także budzi respekt i pokazuje, że kulturyści potrafią być mega szybcy.
Poniżej film pokazujący ich konfrontację na 60 metrów:
4. Sprint 140-kilogramowego kulomiota
Na końcu jeszcze jeden przykład szybkości. Tym razem w wykonaniu Polaka, Mateusza Mikosa, kto wie, czy obecnie nie najcięższego polskiego lekkoatlety. 28-letni Mikos to brązowy medalista Młodzieżowych Mistrzostw Europy w pchnięciu kulą. To także jeden z 16 najlepiej pchających zawodników w historii kraju. Ciekawe w jego profilu jest to, że waży 140 kilogramów. Zobaczcie natomiast, jak biega. Biada temu, kto stanie na jego drodze.
Na końcu zapraszamy do jeszcze jednego artykułu mówiącego o szybkości
i masie zawodników:
https://www.fabrykasily.pl/bieganie/jak-poprawic-swoja-szybkosc