Zanim zaczniemy biegać, musimy zaopatrzyć się w potrzebną wiedzę. Można oczywiście próbować metodą prób i błędów, ale po co tracić czas? Przedstawiamy wam pięć rzeczy, o jakich należy pamiętać przed rozpoczęciem biegania. 

 

SPIS TREŚCI:
1. Bieganie jak zacząć? Określ swój cel
2. Oceń swoją aktualną formę i biegowy styl

3. Plan treningowy bieganie – stwórz go

4. Udaj się do sklepu po zakup obuwia

5. Zaplanuj miejsce treningu i jego czas

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

 

1. Bieganie jak zacząć? Określ swój cel

Jeden z najwybitniejszych sportowców wszech czasów, Michael Phelps, każdy swój sezon treningowy poprzedzał spotkaniem z trenerem, na którym jasno określał cel, jaki chce osiągnąć. Co więcej, swój cel Michael zapisywał na kartce, którą następnie wieszał na drzwiach swojego pokoju. Myśl o realizacji celu miała mu towarzyszyć zawsze, zarówno w czasie treningu, jak i podczas odpoczynku. Jak bardzo trzymanie się tej zasady wpłynęło na jego życie – niech świadczy fakt, że Phelps w swoim planowaniu nie zwykł się mylić.

 

Oprócz kartek z celami głównymi, które wieszał na drzwiach – tworzył także mniejsze kartki, na których notował czasy, jakie chce osiągnąć. Jakie było zdziwienie jego trenera, kiedy rekordy ustanowione w sezonie odbiegały od tych zapisanych przez niego na kartce o zaledwie 0.01–0.05 sekundy. Michael Phelps to doskonały przykład na to, jak ważne jest określenie celu. Zapisany cel determinuje wszystkie nasze działania tak, żeby zmierzały do jego realizacji. Świetnie pasuje tu też cytat: „Jeśli bardzo czegoś pragniesz, to cały kosmos czy świat próbuje sprostać twoim oczekiwaniom".

 

Trzymajmy się tego w swoich treningach.

 

2. Oceń swoją aktualną formę i biegowy styl

Niech jakiś fachowiec, trener albo przyjaciel znający się na bieganiu, rzuci wzrokiem na to, co reprezentujesz.

 

Technika w bieganiu nie jest skomplikowana, ale właśnie ta pozorna prostota może kryć w sobie zagrożenia. Jeśli coś robić, to na 100%. Pisząc o ocenie aktualnej formy, bierzmy pod uwagę także nasze zdrowie, udajmy się do lekarza i sprawdźmy naszą krew, ciśnienie czy pracę serca. Fabryka Siły Sklep

 

Czasami jeden wadliwy element (np. niewłaściwie pracująca komórka w wysepce Langerhansa) może mieć wpływ na cały proces naszego treningu. Wszystko powinno wyjść podczas badania krwi. Potem ważne jest także to, żeby stosować się do usłyszanych zaleceń.

 

3. Plan treningowy bieganie – stwórz go 

Internet jest pełny treningowych planów opracowanych dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z bieganiem oraz dla tych już zaawansowanych. Plan treningowy może dopasować dla nas także trener personalny i opcja związana ze skierowaniem zaufania do niego jest zdecydowanie najlepszym wyborem.

 

Plan powinien być dopasowany do naszego zdrowia, techniki, poziomu zaawansowania oraz dostępnego czasu.

 

4. Udaj się do sklepu po zakup obuwia

Historia biegania zna przypadki, że mistrzem olimpijskim zostawał boso biegający biegacz. Jego nogi w dłuższej perspektywie nie pozwoliły mu jed-nak na powtarzalność podobnych sukcesów. Zaufajmy więc technologii i na-prawdę zadbajmy o dobór odpowiedniego obuwia. Bieganie w trampkach czy butach z podrasowaną podeszwą to zamach na własne zdrowie. Eksperci w sklepach biegowych doradzą natomiast, co powinno być dla nas najlepszym wyborem.

 

5. Zaplanuj miejsce treningu i jego czas

Co jeśli miejsce gdzie mieszkasz, jest położone daleko od stadionu, pól czy lasów? Czy powinniśmy wtedy z uwagi na oszczędność czasu zaufać bieżni mechanicznej dostępnej na siłowni?

 

Otóż nie! Należy wybrać takie miejsce do biegania, które w swojej strukturze będzie jak najbardziej zmiękczone. Musimy określić więc, gdzie chcemy biegać i o jakiej godzinie. Musimy też licząc się z organizacją dnia tak zaplanować czas treningu, żeby nie zaniedbać innych ważnych w naszym życiu rzeczy.