Bieg Piastów – unikatowy festiwal biegowy
Bieg Piastów to impreza od lat kojarzona z nartami. Bieg w Szklarskiej Porębie to jedyny narciarski bieg masowy w Polsce. To także jeden
z największych biegów w Europie. Mało mówi się o jego letnim odpowiedniku, warto jednak pamiętać, że ta biegowa impreza stanowi unikatowe połączenie. Miłośnicy górskich szlaków mogą bowiem pokonać ten bieg zarówno na nartach, jak i na nogach.
SPIS TREŚCI:
1. Letni Bieg Piastów
2. Zimowy Bieg Piastów
3. Kto może wziąć udział w Biegu Piastów?
4. Trening pod bieg piastowski
5. Zacznij biegać po górach
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Letni bieg Piastów to wyjątkowe doświadczenie dla wszystkich wielbicieli gór i biegania. Odbywa się na leśnych ścieżkach Gór Izerskich, w każdą ostatnią sobotę sierpnia. Każdy miłośnik górskiego wysiłku ma do wyboru dystans 10, 22 lub 43 kilometrów. Formuła biegu maratońskiego to nowość. Letni Bieg Piastów po raz pierwszy w historii odbędzie się więc w dwu-dniowym cyklu (w sobotę 10 i 22 km, w niedzielę maraton).
Biegi masowe w Polsce odbywają się zazwyczaj na asfaltowych drogach, gdzie powietrze jest o wiele bardziej zanieczyszczone niż na terenach położonych z dala od przemysłu i motoryzacji. Bieg Piastów natomiast
w całości przebiega po naturalnych, górskich ścieżkach. Dla setek ludzi to nie tylko doskonała odskocznia od cotygodniowych startów w mieście, ale też jedyna okazja, żeby pościgać się wśród natury.
Piękne widoki, liczne podbiegi, ścieżki wyścielone kamieniami i liśćmi, strome zbiegi, zakręty, które wyznaczają największe drzewa – to tylko niektóre z izerskich niespodzianek. Wiele osób zadaje pytanie, czy kończąc bieg uliczny (np. półmaraton), tak naprawdę nie pogarsza swojego zdrowia. Może nieistotnie, ale zdrowsi po takim ulicznym wyścigu także nie będziemy. To, co wiemy z kolei na pewno to fakt, że powietrze górskie jest od 200 do 1000 razy czystsze od miejskiego.
Zimowy Bieg Piastów to bieg-symbol całej jakuszyckiej imprezy. Jest to je-dyny narciarski bieg masowy w kraju. Miłośnicy „biegówek” przyjeżdżają z całego kraju, żeby móc w nim uczestniczyć. W marcu tego roku stanęło na jego starcie ponad 5000 uczestników (1500 osób przyciągnął bieg główny techniką klasyczną na 50 km!). Zimowy Bieg Piastów oferuje wybór aż pięciu dystansów: 9, 12, 25, 28 i 54 km. W planie imprezy odbywają się też zazwyczaj wyścigi przedszkolaków na dystansie 150 metrów. Każdy miłośnik narciarstwa znajdzie więc tutaj coś dla siebie.
Ciekawostką jest fakt, że w marcu 2016 roku odbędzie się 40. jubileuszowy Bieg Piastów. Z tej okazji organizatorzy przygotowali wiele niespodzianek
i wartościowych nagród. Liczą też na rekord frekwencji. Tę pokrzyżować może jedynie pogoda, która czasami nie obfituje w śnieg, z którym jak wiemy jest bardzo różnie.
Od 1995 roku Zimowy Bieg Piastów należy do elitarnego grona 11 wyścigów zrzeszony w ramach Europejskiej Ligi Biegów Długodystansowych Euroloppet. Od 2008 roku należy także do grona 16 największych wyścigów zrzeszonych w ramach Światowej Federacji Biegów Długodystansowych.
3. Kto może wziąć udział w Biegu Piastów?
W Biegu Piastów jak obserwujemy od niedawna może wziąć udział każdy, bo nawet dla najmłodszych stworzono formę rywalizacji na 150 metrów. Pozostałe konkurencje wymagają jednak ukończenia 18 lat i znajomości techniki poruszania się na nartach. Bieg Główny, który odbywa się zimą na 54 kilometry, wymaga już pewnego zaawansowania.
Nie ukończy go więc biegacz-amator, ale osoba, która na „biegówkach” spędziła co najmniej dwa–trzy sezony i zna technikę poruszania się krokiem naprzemianstronnym, jednokrokiem i bezkrokiem. Żeby liczyć na dobry wynik, trzeba też opanować zjazdy i podjazdy, a to wymaga upraktycznienia.
4. Trening pod bieg piastowski
Start w biegu letnim (bez nart) na dystansach od 10 do 43 kilometrów wymaga co najmniej sześciotygodniowego przygotowania, w czasie którego co najmniej cztery razy w tygodniu będziemy mogli wychodzić na trening. Idealną formą przygotowań jest natomiast bieganie tzw. fartleków, które polegają na ciągłym dostosowywaniu tempa do zmieniających się warunków.
Najlepiej jest więc biegać wyznaczając sobie trasę złożoną z podbiegów, zbiegów, prostych odcinków itd. To wszystko najlepiej jest pokonywać metodą interwałową, czyli np. 8x5 minut fartleku na niepełnej przerwie wypoczynkowej. Tę specyficzną formę treningu zaleca się wykonywać dwa razy w tygodniu. Pozostałe dni należy przeznaczyć na siłę biegową (podbiegi) i bieg ciągły (tlenowe odcinki biegane przez ponad 30 minut).
Trening pod Zimowy Bieg Piastów to już wyższa szkoła jazdy i wymaga wielu ponad 60-minutowych treningów na śniegu. Nie biegamy na nartach. W internecie można jednak znaleźć plany treningowe pod biegówki.
Bieg w górach ciągnie się po wielu usłanych kamieniami ścieżkach, zawiera wiele stromych podbiegów i zbiegów. To z całą pewnością nie jest zwykły bieg, w którym tak samo dobrze odnajdą się miłośnicy biegów ulicznych. Tutaj wymagana jest siła, wytrzymałość, a także zwinność. Podstawowy argument, dla którego warto jednak zacząć biegać po górach to czyste, górskie powietrze.
Bieg Piastów to świetny przystanek na naszej biegowej mapie przygód. Być może dzięki niemu zakochamy się nie tylko w górach, ale także w biegach górskich.