Bieganie – ciekawostki
Bieganie to wspaniały sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu
i zadbanie o swoją kondycję fizyczną i zdrowie. Ludzie biegają
od setek lat, warto więc poznać największe ciekawostki związane
z tym wspaniałym, ponadczasowym sportem. Gotowi? Zaczynamy!
SPIS TREŚCI:
2. Z jaką prędkością biegają najszybsi ludzie świata?
3. Jakie jest tętno zawodowych biegaczy?
4. Człowiek vs zwierzęta – kto wygra w takim maratonie?
6. Czarnoskórzy kontra biali biegacze
7. Ile kilometrów liczy najdłuższy bieg świata?
9. Najzimniejszy maraton na świecie
10. W jakich konkurencjach nie mamy szans?
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Najwięcej ludzi na start przyciągnął w 2012 roku bieg „Kahit ARAW Lang Unity Run” na Filipinach. Do startu stanęło tam łącznie 209 tysięcy uczestników. Największym szacunkowym zgromadzeniem biegowym był natomiast organizowany w 1926 roku „Bieg Narodowy” w Warszawie. Przyciągnął 300 tysięcy uczestników. Szkoda, że nie dało się policzyć wówczas wszystkich biorących udział. Z relacji świadków wynika, że organizatorzy mogli się pomylić najwyżej o 50 tysięcy.
2. Z jaką prędkością biegają najszybsi ludzie świata?
Najlepsi maratończycy świata biegają morderczy dystans 42 km ze średnią prędkością 20 km/h. Momentami stać ich także na przyspieszenia, gdzie ich prędkość dochodzi do 30 km/h. Absolutnym rekordzistą, jeśli chodzi
o prędkość, jest natomiast rekordzista świata na 100 metrów, Usain Bolt.
W Berlinie (2009) aparatura zmierzyła mu prędkość 44,72 km/h.
3. Jakie jest tętno zawodowych biegaczy?
Tętno spoczynkowe przeciętnego Kowalskiego, który biega dla rekreacji, wynosi około 70 uderzeń na minutę. To jednak nic w porównaniu z tętnem startujących zawodowo biegaczy. Ich serce prawie stoi, osiągając zaledwie 30 uderzeń na minutę.
4. Człowiek vs zwierzęta – kto wygra w takim maratonie?
Wydaje się, że zwierzęta niepodzielnie rządzą na planecie, jeśli chodzi
o zwinność i wytrzymałość biegową. Można się jednak zdziwić. Jak wyliczyli naukowcy, człowiek wygrałby rywalizację w maratonie z takimi zwierzętami jak gepard czy gnu. Równe szanse miałby także z koniem. Na 100 metrów nawet zebra nie miałaby żadnych szans, przynajmniej z Usainem Boltem. Czas zebry na setkę to 9,95 przy 9,58 Bolta.
O tym, że można przebiec maraton w ciąży, przekonała świat w 2011 roku 27-lenia Amerykanka Amber Miller. Na metę wpadła w czasie niewiele ponad sześć godzin. Zaraz na mecie zaczęły się skurcze porodowe (była
w 9 miesiącu ciąży!). Córeczkę ważącą 3,5 kg urodziła jednak całkowicie zdrową.
6. Czarnoskórzy kontra biali biegacze
Jak bardzo czarnoskórzy biegacze są lepsi od białych? Z czołówki najlepszych biegaczy świata (sprint + biegi długie) wynika, że czarni biegacze stanowią aż 75% wszystkich zawodników. Stosunek ten najlepiej jest widoczny u mężczyzn, gdzie czarnoskórzy zawodnicy wygrywają stosunkiem 274:18!
7. Ile kilometrów liczy najdłuższy bieg świata?
Maraton liczący dokładnie 42 195 metra nie jest najdłuższym biegowym dystansem. Do najdłuższych należy Spartathlon, który liczy dokładnie 246 km. Rekordzista przebiegł ten dystans w czasie 20 godzin oraz 20 minut. Odpowiada to liczbie sześciu maratonów.
Czy można ukończyć maraton nie mając obu nóg? Potwornie okaleczony przez wojnę żołnierz amerykańskiej marynarki Bob Wieland, pomimo amputowanych obu nóg, ukończył maraton aż dwukrotnie. Swój rekord wyśrubował natomiast do czasu 81 godzin. Poruszał się... sunąc na rękach.
9. Najzimniejszy maraton na świecie
Zawody w temperaturze -40°C? Na Alasce to możliwe. Borys Fjodorow
z Rosji ukończył ekstremalny maraton w czasie 5 godzin i 8 minut. Rywalizował... w pojedynkę!
10. W jakich konkurencjach nie mamy szans?
Białoskórzy biegacze w niektórych konkurencjach biegowych praktycznie nie istnieją. Czarnoskórzy najbardziej zdominowali dystanse 100, 5000 oraz 10 000 metrów. We wszystkich tych konkurencjach biali zawodnicy stanowią zaledwie 1,7%. Równe szanse z nimi mamy natomiast na 800 metrów.