Jak zadbać o swoje serce?
W młodym wieku niewiele osób myśli o tym, by zadbać o serce. Tymczasem statystyki są porażające. Już co drugi Polak po 65. roku życia ma problemy
z niewydolnością serca. Źródła chorób należy doszukiwać się w złej diecie
i braku ruchu. Co robić, by cieszyć się zdrowym sercem?
SPIS TREŚCI:
1. Selen dla zdrowego serca
2. Czosnek przeciw chorobom serca
3. Ograniczenie soli w diecie dla serca
4. Zdrowe alternatywne produkty w diecie
5. Ruch dla zdrowego serca
dietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
Niedobór selenu powoduje zaburzenia układu krążenia oraz rozwój choroby niedokrwiennej serca. Ten biopierwiastek występuje w niewielu produktach. Dzienne zapotrzebowanie człowieka na selen wynosi 45 µg. Za największe źródło tego pierwiastka uważa się łososia. Ryba ta w 100 g zawiera aż 32 µg selenu. Inne produkty, w których znajduje się cenny pierwiastek, to jaja kurze, kakao, kasza gryczana, ser żółty tłusty i ryż biały. W mniejszych ilościach selen występuje w czekoladzie mlecznej i gorzkiej, szpinaku, orzechach włoskich, mleku, pomidorach, bananach, jogurtach naturalnych oraz cytrusach.
2. Czosnek przeciw chorobom serca
Wielkim „winowajcą”, jeśli chodzi o choroby serca, jest otłuszczenie organizmu. Powoduje między innymi miażdżycę, która znajduje się na szczycie listy chorób wywołujących zgony w wysoko rozwiniętych społeczeństwach. Chorobom serca pomaga zapobiegać czosnek. Wniosek ten nasuwa wynik eksperymentu przeprowadzonego przez hinduskiego kardiologa Aruna Bordię. Lekarz podzielił na dwa zespoły grupę ponad 400 pacjentów, którzy przeszli atak serca. Badani z pierwszej grupy przez trzy lata codziennie jedli 2–3 ząbki czosnku. Badani z drugiej grupy nie zmienili niczego w swoich przyzwyczajeniach. Okazało się, że ryzyko ataku serca w pierwszej grupie było o 60 procent niższe niż w grupie drugiej. Czosnek zawiera allicynę, która obniża poziom tłuszczu we krwi. Substancja ta jest dostępna w formie tabletek, jednak należy pamiętać, że dostarczanie jej w pożywieniu zwiększa wchłanianie przez organizm.
3. Ograniczenie soli w diecie dla serca
Nadmiar soli przyczynia się do powstania nadciśnienia tętniczego. Szacuje się, że spożycie sodu jest przyczyną około połowy zawałów serca na świecie. Dzienne zapotrzebowanie na sól wynosi 5 g. Tymczasem statystycznie pochłaniamy około 12 gna dobę, przekraczamy zalecaną dawkę ponad dwukrotnie. Wiele produktów jest naturalnie bogatych w sód. Dosalanie nie służy więc w żaden sposób zdrowiu, lecz wyłącznie poprawie walorów smakowych. Trzeba zauważyć, że osoby, które używają dużo soli w kuchni, z upływem lat dodają jej do potraw coraz więcej. Warto maksymalnie ograniczyć użycie tej przyprawy.
4. Zdrowe alternatywne produkty w diecie
Reklamy telewizyjne zachęcają do rezygnacji z masła na rzecz margaryny
w diecie. Lekarze nie są zgodni w tej kwestii. Wiele najnowszych badań wskazuje, że margaryna przyczynia się do powstawania nowotworów. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest ograniczenie użycia masła w kuchni. Można również zastąpić ten tradycyjny produkt masłem z awokado, które nie zawiera szkodliwego tłuszczu. Jadłospis sprzyjający sercu nie powinien zawierać popularnych olejów i smalcu – należy zastąpić je oliwą z oliwek lub olejem rzepakowym. Ponadto zamiast smażyć potrawy zaleca się je grillować lub piec.
Ruch to najlepsze lekarstwo na serce. Sport obniża ciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu we krwi, reguluje pracę serca, poprawia elastyczność naczyń krwionośnych, pomaga w walce z otyłością i stresem.
Najbardziej wskazana dla serca jest aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności, na przykład mało wymagający jogging, jazda na rowerze, aerobik, nordic walking, a nawet zwykłe spacery, byle nie za krótkie. Wyniki badań na ten temat pokrywają się – wskazują, że brak aktywności fizycznej zwiększa ryzyko zachorowania na zawał serca o co najmniej 30%.