Uchyłki jelita grubego to często występujące zmiany o niejednorodnym przebiegu. Większość osób nie odczuwa z ich powodu żadnych dolegliwości, u niektórych jednak mogą wywoływać nieprzyjemne objawy utrudniające codzienne funkcjonowanie, a powikłania mogą zagrażać życiu i zdrowiu. Na powstawanie uchyłków wpływa wiele czynników, w tym sposób żywienia. Jak im zapobiegać? Jaką dietę stosować, jeśli już się pojawią?


SPIS TREŚCI:
1. Uchyłki jelita grubego – czym są
2. Przyczyny i objawy
3. Dieta przy uchyłkach

 

 

1. Uchyłki jelita grubego – czym są
Jelito grube to końcowy odcinek jelita łączący jelito cienkie z odbytem. Składa się z kilu części: kątnicy, okrężnicy (dzielącej się na wstępnicę, poprzecznicę, zstępnicę i esicę) oraz odbytnicy. Uchyłkowatość jelita grubego to obecność w jelicie (najczęściej w okrężnicy) uchyłków, czyli niewielkich (o średnicy ok. 1 cm) uwypukleń błony śluzowej na zewnątrz jelita. Może ich być od kilku do kilkudziesięciu.

 

Uchyłkowatość może być bezobjawowa lub występować pod postacią objawową, czyli chorobą uchyłkową jelita. Choroba może przebiegać łagodnie i skąpoobjawowo lub dolegliwości mogą być nasilone i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dodatkowo w uchyłkach może pojawić się stan zapalny na skutek zatkania ujścia treścią pokarmową.

 

Zapalenie może toczyć się w jednym lub wielu uchyłkach i może prowadzić do powikłań, m.in. pojawienia się ropni, krwawień, perforacji lub przetoki. Uchyłkowatość to jedno z najczęstszych schorzeń dotyczących jelita grubego, a częstotliwość jego występowania zwiększa się z wiekiem. Po 60. roku życia uchyłki mogą występować aż u 50% osób.

 

2. Przyczyny i objawy
Uchyłkowatość zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych, czyli tych związanych ze zmianą stylu życia spowodowaną rozwojem cywilizacji. Na jej powstawanie i ryzyko wystąpienia powikłań mogą mieć wpływ także czynniki genetyczne, struktura i ruchliwość ściany okrężnicy oraz wiek.

 

Do występowania zmian w jelicie przyczynia się również dieta ubogoresztkowa, czyli taka z niedostateczną podażą błonnika pokarmowego. Ten składnik pokarmowy znajduje się głównie w warzywach, owocach oraz produktach pełnoziarnistych, a tych często brakuje w jadłospisie osób stosujących tzw. dietę zachodnią. Wśród czynników ryzyka wymienia się również otyłość, niską aktywność fizyczną i palenie papierosów.

  Fabryka Siły Sklep

Uchyłki w większości przypadków są bezobjawowe. Wykrywa się je przypadkowo podczas badań endoskopowych lub radiologicznych. Wśród 10–25% osób z uchyłkowatością występują objawy takie jak bóle brzucha, wzdęcia, zmiany w rytmie wypróżnień, biegunka lub zaparcia. Takie objawy koniecznie wymagają wizyty u lekarza, który zleci dodatkowe badania.

 

Powikłaniem choroby uchyłkowej jest ostre zapalenie uchyłków, które może objawiać się poprzez szybkie i narastające bóle brzucha, nudności, wymioty, zatrzymanie stolca lub biegunkę oraz krew w kale. Tym objawom mogą towarzyszyć gorączka, szybkie bicie serca oraz osłabienie. W badaniach laboratoryjnych podwyższone są wykładniki zapalenia (OB, CRP).

 

3. Dieta przy uchyłkach
Dieta przy uchyłkowatości jelit jest uzależniona od przebiegu choroby. Postać bezobjawowa zazwyczaj nie wymaga leczenia, a zalecenia lekarskie często dotyczą jedynie zmiany stylu życia. W przypadku niepowikłanej i bezobjawowej postaci zaleca się dietę bogatoresztkową (wysokobłonnikową). Korzystne będą też zwiększenie aktywności fizycznej, redukcja masy ciała, ograniczenie spożycia czerwonego mięsa i alkoholu oraz zaprzestanie palenia papierosów.

 

Błonnik pokarmowy to grupa składników nieulegających trawieniu i wchłanianiu w przewodzie pokarmowym. Dieta w niego bogata zwiększa szybkość pasażu jelitowego i zmniejsza ciśnienie wewnątrzokrężnicze, zapobiega to powstawaniu uchyłków oraz ich powikłań. Dieta bogatoresztkowa polega na zwiększeniu ilości błonnika w jadłospisie. Jednocześnie konieczne jest też zwiększenie ilości płynów do ok. 2 l dziennie.

 

Błonnik w diecie należy zwiększać stopniowo, aż do poziomu 40–50 g na dobę. Zbyt szybkie wprowadzenie dużych jego ilości może spowodować wzdęcia i bóle brzucha. Dieta bogatoresztkowa powinna opierać się na produktach pełnoziarnistych takich jak np. kasze (jęczmienna, gryczana, owsiana), pieczywo pełnoziarniste żytnie i razowe, brązowy ryż, płatki owsiane, makarony pełnoziarniste. Jadłospis powinien być również bogaty w warzywa i owoce (zwłaszcza ze skórką) oraz orzechy i nasiona. Do diety można wprowadzić otręby, które są doskonałym dodatkiem do dań, np. do owsianki, koktajlu czy sałatki. Dobrym wyborem będą też suszone owoce, np. morele, śliwki, figi czy rodzynki. Posiłki powinny być spożywane regularnie (co 3–4 godziny). Aby zapobiec występowaniu objawów oraz powikłań uchyłków jelita, zaleca się również ograniczenie czerwonego mięsa i alkoholu oraz zaprzestanie palenia papierosów.

 

Jeśli pojawiają się dolegliwości bólowe lub inne objawy, a także w przebiegu zapalenia uchyłków, zaleca się dietę lekkostrawną (z ograniczeniem błonnika pokarmowego), która nie obciąża nadmiernie układu pokarmowego. W tym przypadku należy sięgać po produkty zbożowe oczyszczone takie jak jasne pieczywo, biały ryż, drobne kasze (np. manna, kukurydziana) czy pszenny makaron. Warzywa i owoce najlepiej spożywać ugotowane lub upieczone, obrane ze skórki lub przetarte. Należy unikać produktów wzdymających takich jak warzywa kapustne, strączki, cebula lub czosnek. Wyeliminować należy potrawy tłuste i smażone.

 

Zalecane metody obróbki pokarmów to gotowanie, gotowanie na parze, pieczenie bez dodatku tłuszczu oraz duszenie bez obsmażania. Najlepiej, aby spożywane pokarmy miały umiarkowaną temperaturę (nie były zbyt gorące ani za zimne). Posiłki powinny być spożywane w spokojnej atmosferze i bez pośpiechu. Ważnym aspektem jest też odpowiednie nawodnienie. Czas stosowania takiej diety jest uzależniony od nasilenia objawów i stanu zdrowia pacjenta. W cięższych przypadkach zapalenia uchyłków lekarz może zdecydować o hospitalizacji pacjenta i włączeniu diety ścisłej lub płynnej.

 

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

Bibliografia
Jasielski P., Uchyłki jelita grubego – przyczyny, objawy, dieta, leczenie, doz.pl/czytelnia/a16385-Uchylki_jelita_grubego__przyczyny_objawy_dieta_leczenie (24.08.2023).
Malinowska J., Uchyłki i choroba uchyłkowa jelita grubego – zalecane modyfikacje diety i stylu życia, ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/choroby-ukladu-pokarmowego/uchylki-i-choroba-uchylkowa-jelita-grubego-zalecane-modyfikacje-diety-i-stylu-zycia/ (24.08.2023).
Pietrzak A. et al., Polski konsensus interdyscyplinarny dotyczący diagnostyki i leczenia choroby uchyłkowej okrężnicy (2015), „Gastroenterologia Kliniczna” 2015, 7(1), 1–19.
Tylec-Osóbka E. et al., Postępowanie z pacjentem z uchyłkami jelita grubego w zależności od postaci klinicznej choroby, „Pediatria i Medycyna Rodzinna” 2013, 9(3), 256–262.