Naturalne wybielanie zębów
Wybielanie zębów stało się dziś bardzo modne. Wielu dentystów skarży się, że zapanowała wręcz moda na biały uśmiech. Rzadko kto chce dziś leczyć zęby, głównie chodzi bowiem o ich ładny i estetyczny zewnętrzny wygląd,
a nie zdrowie. Wybielanie zębów chemicznymi metodami, które stosuje się obecnie bardzo często, jest bardzo szkodliwe dla szkliwa oraz późniejszej kondycji zębiny. Czy można więc polegać na naturalnych sposobach i czy naprawdę są skuteczne?
SPIS TREŚCI:
2. Wybielanie zębów w domu – owoce i warzywa
3. Domowe wybielanie zębów – węgiel leczniczy
Indywidualne planydietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
Jest wiele powodów, dla których nasze zęby stają się pożółkłe i pozbawione białego koloru. Pierwszym jest wiek. Kolejnym i niezwykle ważnym jest dieta. Jeśli jesteśmy miłośnikami takich napojów jak kawa, czarna herbata oraz np. czerwone wino, musimy liczyć się z tym, że szybko zauważymy przebarwienia. Powodem może być także ocet balsamiczny, buraki, ketchup, sos sojowy, ciemna czekolada, a nawet pomidory.
Najlepszym sposobem byłoby więc zupełne wykluczenie wszystkich tych produktów z diety, aczkolwiek jest to bardzo trudne, o ile w ogóle możliwe. Ograniczenie kawy i herbaty, zaprzestanie palenia papierosów oraz zamiana czerwonego wina na białe będą już dobrym krokiem do sukcesu. Stosowanie tzw. białej diety z pewnością nie przyjdzie z dnia na dzień, więc potrzeba czasu, by stało się to codziennym nawykiem.
2. Wybielanie zębów w domu – owoce i warzywa
Wielu z nas zna wyłącznie jeden sposób naturalnego wybielania zębów, czyli sodę oczyszczoną. To jednak nie wszystko. Mało kto wie, że truskawki to owoce, które mają dobre właściwości wybielające. Poleca się zatem w sezonie letnim przekroić truskawkę na pół i przecierać nią zęby. Podobnie działa też ananas zawierający bromelainę, którą wykorzystuje się w leczeniu próchnicy.
W pewnym stopniu duże znaczenie w wybielaniu zębów mogą mieć także takie owoce i warzywa jak jabłka, gruszki, marchewki czy seler. Może nie mają zbyt dużych właściwości wybielających, lecz potrafią skutecznie ograniczać zagnieżdżanie się na zębach bakterii ze względu na pobudzanie produkcji śliny. Orzechy i nasiona mogą wpływać także na ścieranie plam i odbarwień.
3. Domowe wybielanie zębów – węgiel leczniczy
Węgiel to skuteczny środek wybielający zęby. Mowa tu o węglu leczniczym, który można nabyć w aptece. Ten środek doskonale radzi sobie z osadem garbnikowym, który jest główną przyczyną żółtego nalotu. Wielką zaletą węgla jest jego nietoksyczność.
Poza tym nie niszczy szkliwa. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wiele past wybielających ma tę właśnie wadę. Węgiel może być stosowany również do zębów z nadwrażliwością. Samodzielne wykonanie pasty do zębów z węgla leczniczego, która może być dodatkowo wzbogacona o olejek kokosowy oraz goździkowy, jest bardzo łatwe.
Sposób przygotowania:
Rozgniatamy 2 tabletki węgla, mieszamy z łyżką wody. Najpierw myjemy zęby, a potem płuczemy je przygotowaną pastą przez ok. 20 sekund. Na końcu pozostawiamy miksturę na 5 sekund i płuczemy zęby wodą. Warto wykonywać ten zabieg raz dziennie.
Na koniec należałoby odradzić dość popularne sposoby wybielania zębów za pomocą sody oczyszczonej lub cytryny, ponieważ wpływają negatywnie na szkliwo, bardzo je osłabiają. Kilka razy w tygodniu można spożyć pomarańczę, która ze względu na dużą zawartość witaminy C wpływa na zęby wybielająco.
Przede wszystkim należy pić dużo wody pomiędzy posiłkami, ponieważ naturalnie obmywa zęby, czyszcząc je z plam powstałych na skutek spożywania pokarmu.
Ostrzegamy przed samodzielnym wybielaniem zębów środkami chemicznymi, szczególnie tymi, które są dostępne w internecie, ponieważ często nie posiadają odpowiednich certyfikatów i mogą wywołać poważne konsekwencje (osłabienie zębów, a nawet poparzenie jamy ustnej
i dziąseł). O takich przypadkach było już głośno, więc lepiej tego unikać.