Paliwo dla mózgu
Można spotkać się ze stwierdzeniem, że wysiłek umysłowy jest o wiele bardziej męczący niż niejeden trening siłowy. Trudno temu zaprzeczyć. Mózg, stanowiący centralę naszego organizmu, odpowiada praktycznie za wszystkie procesy życiowe i pojedyncze przemiany w ustroju. Jednak podobnie jak każdy system do sprawnego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniego paliwa. Dowiedz się, które produkty wpływają na lepszą pracę układu nerwowego!
SPIS TREŚCI:
Indywidualne planydietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
1. Dieta dla mózgu – cynk
Cynk to jeden z podstawowych pierwiastków, które powinny wchodzić w skład diety, ponieważ pełni w organizmie wiele różnych funkcji. Warto wspomnieć, że ten mikroelement odpowiada za nasilenie procesów myślowych oraz stanowi skutecznie chroni przed demencją. Co więcej, wraz z manganem i miedzią tworzy dysmutazę ponadtlenkową. Związek ten jest jednym z podstawowych przeciwutleniaczy naszego organizmu.
Występowanie: groszek, małże, orzechy, ostrygi, pestki dyni, produkty pełnoziarniste, wątroba, wołowina.
Ten pierwiastek zaliczany do niemetali wraz z wapniem buduje kości i zęby. Co więcej, bierze też udział w procesie mineralizacji, co prowadzi do zwiększenia ich wytrzymałości. Fosfor to również jeden z ważniejszych pierwiastków w procesie przewodnictwa impulsu nerwowego. Sprzyja utrzymaniu prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej oraz bierze udział w licznych przemianach energetycznych.
Występowanie: nasiona słonecznika, sery typu camembert i ementaler, twaróg, kasza gryczana, sardynki, łosoś wędzony, śledź, jajka.
Kwas linolowy jest jednym z fundamentalnych związków należących do grupy nienasyconych kwasów tłuszczowych, dokładnie do rodziny omega-6. Wraz z pozostałymi składnikami z tej grupy wpływa bardzo dobrze na prawidłowe funkcjonowanie mózgu, ponieważ bierze udział w licznych przemianach energetycznych ustroju. Dodatkowo poprzez regulację poziomu cholesterolu we krwi chroni układ nerwowy przed rozwojem takich chorób jak miażdżyca czy udar. Niedobór kwasu linolowego może prowadzić do apatii, pogorszenia koncentracji, a nawet stopniowej utraty pamięci.
Występowanie: przede wszystkim produkty pochodzenia roślinnego i ryby.
Lecytyna to zbiorcza nazwa związków tłuszczowych, które zalicza się do fosfolipidów. Wśród nich należy wymienić takie substancje jak etanoloamina, cholina, inozytol czy seryna. Lecytyna jest bardzo często reklamowana jako skuteczny lek na pamięć. Trudno się z tym nie zgodzić. Cholina stanowi substrat niezbędny do produkcji acetylocholiny, która bierze udział w przewodzeniu sygnału nerwowego pomiędzy neuronami. To natomiast skutkuje szybszym i efektywniejszym myśleniem. Co więcej, wspomniany inozytol pozwala również na redukcję stanu nadmiernego napięcia nerwowego i stresu.
Występowanie: fasola, kiełki pszenicy, orzechy włoskie i ziemne, rzepak, soja, wątroba, żółtka jaj.
O roli magnezu w organizmie można opowiadać godzinami. Oprócz tego, że korzystnie wpływa na układ krążenia (reguluje ciśnienie krwi i opór naczyniowy), zapobiega również powstawaniu skrzepów i pomaga w rozkurczaniu mięśnia sercowego. Pierwiastek ten jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Dlaczego? Magnez jest uczestnikiem wielu przemian energetycznych. Oprócz udziału w produkcji energii (poprzez katalizowanie spalania glukozy) odpowiada też za jej magazynowanie. Można traktować go jako swoistego kontrolera poprawności działania mózgu i całego układu nerwowego.
Występowanie: biała fasola, czekolada, kakao, kasza gryczana, migdały, otręby pszenne, pestki dyni, pistacje, soja, zarodki pszenne.
Resweratrol jest niezwykle silnym roślinnym antyoksydantem, określany często jako suplement przedłużający życie. Dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym skutecznie niweluje szkodliwe dla układu nerwowego związki. Oprócz tego resweratrol reguluje nadmierne ciśnienie krwi, co skutecznie zapobiega rozwojowi wielu chorób krążenia mogących prowadzić do udaru mózgu.
Występowanie: winogrona, czerwone wino, ananas, borówki, czarne porzeczki, morele, morwa.
Trudno nie zgodzić się, że witaminy są substancjami niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W kontekście układu nerwowego nie sposób zapomnieć o witaminie B3, inaczej witaminie PP lub niacynie. Jest związkiem syntezowanym w organizmie z tryptofanu, podstawowego aminokwasu w ustroju. Dokładny wpływ tego związku na układ nerwowy nie został do końca poznany, jednak jego zbyt niska ilość w organizmie objawia się znacznym ograniczeniem koncentracji, pogorszeniem myślenia, zmęczeniem, majaczeniem, a nawet rozwojem stanów lękowych.
Występowanie: groch, indyk, nasiona słonecznika, orzechy ziemne, produkty pełnoziarniste, tuńczyk, wątroba.
Ten pierwiastek odpowiada za proces powstawania nowych erytrocytów. Ponadto bierze udział w produkowaniu hemoglobiny będącej konglomeratem białka i barwnika krwi (hem) oraz odpowiadającej za pobieranie tlenu z płuc do tkanek, w tym również do elementów układu nerwowego. Jednak to nie koniec korzyści płynących z suplementacji żelazem. Oprócz czynnego udziału w procesie detoksykacji i zwalczania drobnoustrojów pierwiastek ten przyczynia się do naturalnego wzmocnienia organizmu podczas wysiłku psychicznego.
Występowanie: chude i czerwone mięso, wątróbka, żółtka jaj.