Każdy z was na pewno nieraz spotkał się z określeniem suplement diety. Ale czy zastanawialiście się kiedykolwiek, dlaczego dany produkt nosi miano suplementu diety? Czym są suplementy i dlaczego się je stosuje? Rynek suplementacyjny przynosi gigantyczne zyski, a produkty określane mianem suplementów diety są dostępne w każdej aptece i sklepie. Zapraszam was do zapoznania się z tym artykułem.

 

SPIS TREŚCI:

1. Co to jest suplement diety?

2. Po co są stosowane?

3. Kto decyduje o tym, co staje się suplementem diety?

4. Wnioski

 

 

1. Co to jest suplement diety?

Suplement diety to dodatek uzupełniający dietę o niezbędne dla zdrowia składniki (należą do tej grupy m.in. witaminy, składniki mineralne oraz inne substancje egzogenne), których może brakować w organizmie człowieka. Suplementy występują w postaci tabletek, kapsułek, proszków, płynów i żeli. Suplementy diety to produkty sprzedawane w formie umożliwiającej łatwe i precyzyjne dawkowanie, i nie traktuje się ich jak leki (sprzedaż prowadzą sklepy i apteki).

 

2. Po co są stosowane?

Obecnie szybko zmieniający się świat i coraz szybsze tempo życia powodują, że ludzie mają coraz mniej czasu, aby dbać o różnorodność swojej diety. Zbyt często je się monotonnie i w pośpiechu. Dieta jest coraz bardziej jałowa. Aby temu zaradzić, producenci najbardziej potrzebne mikro- i makroelementy zaczęli produkować w formie suplementów diety. Nie bez znaczenia jest tutaj fakt, że żywność produkowana masowo i często mocno przetworzona jest uboga w witaminy, składniki mineralne i substancje o działaniu prozdrowotnym.

 

Suplementy diety stosujemy właśnie po to, aby przywrócić zubożałej diecie pełnowartościowość. Nie wolno jednak zastępować zbilansowanej diety suplementami, ponieważ składniki odżywcze pochodzenia naturalnego są bardziej wskazane i wartościowe dla naszego organizmu od ich syntetycznych odpowiedników. Fabryka Siły Sklep

 

3. Kto decyduje o tym, co staje się suplementem diety?

Od 31 lipca 2003 roku państwa Unii Europejskiej są zobowiązane do takiego dostosowania swoich praw, aby współgrało z unijnymi przepisami regulującymi rynek suplementów diety. Prawo unijne wyraźnie określa, które witaminy, składniki mineralne i substancje prozdrowotne mogą być stosowane do produkcji suplementów oraz w jakiej postaci i formie można je wytwarzać. Komisja europejska dba o unifikacje prawa unijnego w krajach członkowskich.

 

Istnieje jednak tak zwana strefa pogranicza, której Unia Europejska nie sprecyzowała prawnie, a do której należą produkty spełniające kryteria zarówno produktów leczniczych, jak i suplementów diety.

 

4. Wnioski

Suplementy diety to bardzo potrzebne i w wielu przypadkach wartościowe produkty, które uzupełniają naszą dietę. Musimy tylko pamiętać, że suplementy to UZUPEŁNIENIE i nie możemy nimi zastępować zbilansowanej diety. Jak we wszystkim, tak i tutaj kluczem do zdrowia jest umiar.