Sezon wiosenny oraz letni to czas, w którym szczególnym zainteresowaniem cieszą się odżywki wspomagające spalanie tkanki tłuszczowej. W okresie jesienno-zimowym popularnością cieszą się odżywki węglowodanowe. Osoby, które decydują się na ich stosowanie, przeważnie postanawiają nabrać trochę masy i zbudować muskulaturę. To główne powody, dla których wybierają gainery.

 

SPIS TREŚCI:

1. Co to jest gainer?

2. Gainer – skład

3. Stosowanie

4. Trening

5. Porcja gainera

6. Rozpuszczanie gainera

7. Gainery – podsumowanie

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

 

1. Co to jest gainer?

Gainer to odżywka o wysokiej zawartości węglowodanów (70–80%). Zawiera także pewną ilość białka oraz tłuszczów. Jeżeli chodzi o białko, odżywka ta może zawierać od kilku do kilkudziesięciu gramów białka na 100 gramów produktu.

 

Źródła węglowodanów to glukoza/dekstroza oraz maltodekstryna. Zbiór węglowodanów o różnym indeksie glikemicznym dostarcza energii na dłużej.

 

2. Gainer – skład

Główne źródło białka w gainerze to serwatka. Może być przetwarzana na różne sposoby, co wpływa na czas jej wchłaniania. Rzadziej dodawane są białka jaja lub kazeina. Gdy połączymy wszystkie rodzaje białek w jednym produkcie, nasze mięśnie otrzymają solidną dawkę budulcową, praktycznie od momentu przyjęcia przez organizm.

 

Duża zawartość węglowodanów w gainerze sprawia, że odżywka jest bardzo kaloryczna, co jest niesamowicie ważne w dostarczaniu nadwyżki energii niezbędnej do budowania masy mięśniowej. Z tak dużą podażą cukru nasz organizm sobie nie poradzi, wykorzysta go tyle, ile potrzebuje, a resztę odłoży w postaci tkanki tłuszczowej. To z kolei będzie skutkować zwiększeniem masy ciała. Fabryka Siły Sklep

 

Gainery zwykle zawierają małą ilość tłuszczu. Można jednak na rynku znaleźć i takie, które zawierają niewielkie ilości tłuszczów MCT. Tłuszcze te charakteryzują się dość dobrym wchłanianiem i szybkim metabolizmem w organizmie. MCT nie wymagają zaangażowania do trawienia żółci oraz dużych ilości lipaz, dzięki czemu proces pozyskiwania z nich energii jest stosunkowo szybki.

 

3. Stosowanie

Kiedy stosować gainer? Jest to sprawa bardzo indywidualna. Zależy od diety, przyzwyczajeń oraz apetytu. Warto wypijać gainer do posiłku po treningu. Duża dawka cukru będzie stymulować insulinę, która jako hormon budulcowy oprócz cukru, będzie także transportowała aminokwasy do tkanek organizmu oraz inne pełnowartościowe składniki odżywcze zawarte w posiłku.

 

Można także stosować gainery tuż po posiłku. Taki posiłek powinien zawierać lekkostrawne białko pochodzenia zwierzęcego, tłuszcze (które w jak najmniejszym stopniu wydłużą trawienie) oraz węglowodany o indeksie glikemicznym powyżej 50, tj. ryż biały, makarony, ziemniaki. Można go także spożywać przed treningiem (ok. godziny przed). Duża dawka węglowodanów zwiększy ilość energii.

 

4. Trening

Gainera nie należy pić bezpośrednio po treningu, ponieważ drastycznie podnosi poziom cukru we krwi. U osób bez apetytu wywoła uczucie sytości kosztem pełnowartościowego posiłku po treningu. Lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie odżywki carbo po treningu, gdyż nie zawiera białek i tłuszczów oraz nie jest trawiona w żołądku, tylko od razu przechodzi do naszych jelit, gdzie jest momentalnie wchłaniana do krwiobiegu.

 

Gainer nie może zastępować pełnowartościowego posiłku. Oczywiście można go w małych ilościach stosować także do innych posiłków w ciągu dnia, ale tylko w przypadku braku apetytu. Wielu ludzi bardzo szybko przyzwyczaja się do szybkiego czasu wchłaniania gainera oraz wygody, dlatego zaczyna zastępować nim swoje posiłki. Jest to niedopuszczalne! Gainer powinien stanowić tylko ich uzupełnienie.

 

5. Porcja gainera

W jakich ilościach stosować gainery? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jednak porcje należy dopasowywać do naszych celów, czyli naszych treningów. W momencie gdy wykonujemy ciężki trening nóg, który pochłania olbrzymie zapasy naszej energii, bardzo szybko zmniejszają się zasoby glikogenu. Wówczas warto do posiłku przyjąć większą ilość gainera. Jeśli nasz trening nie jest zbyt wyczerpujący (skupiamy się na ćwiczeniach izolowanych), nie ma potrzeby stosowania takich samych dawek.

 

6. Rozpuszczanie gainera

Odwieczny dylemat – w czym rozpuszczać gainer? Jeśli jest dodatkiem do posiłku spożywanego w większym odstępie czasu po treningu, można rozpuścić go w mleku, zachowa wówczas lepsze walory smakowe. W przypadku gdy rozpuścimy gainer w mleku i użyjemy go do posiłku potreningowego, mleko zawarte w odżywce może spowodować wolniejsze wchłanianie składników odżywczych zawartych w posiłku. Wtedy warto rozpuszczać go w wodzie. Każda inna pora będzie odpowiednia do rozpuszczenia w mleku.

 

Osoby budowy ektomorficznej, które są szczupłe i mają problem

z nabieraniem masy, mogą rozpuszczać gainer w sokach owocowych. Zawarte w nich cukry proste dodatkowo zwiększą kaloryczność całego zestawu.

 

7. Gainery – podsumowanie

Gainer to świetna odżywka dla osób, które chcą nabrać masy, a mają problemy z apetytem. Należy jednak pamiętać, że żaden suplement nie jest w stanie zapewnić nam tego, co pełnowartościowy posiłek. Jako dodatki suplementy mogą wspomóc nas w uzyskaniu wymarzonego efektu. Polecam gainery głównie osobom szczupłym, dla których zjedzenie przyjęcie kalorycznej stanowi nie lada wyzwanie. Płynna forma nie tylko pomaga dostarczyć kilokalorii, ale jest także wygodna w stosowaniu.

 

REKLAMA
16-krotny Mistrz Świata Jarosław Olech stosuje Nr 1 na wzrost siły i masy mięśniowej
Darmowa dostawa!
+ Indywidualny plan dietetyczny + Poradnik treningowy