5 suplementów dla każdego seniora
Seniorzy stanowią zapewne największe źródło dochodów dla firm farmaceutycznych masowo produkujących wszelkiej maści leki. Nie ma
w tym nic dziwnego, w końcu jesień życia to czas, kiedy pewne systemy życiowe ulegają destabilizacji, a chcąc przywrócić wszystko do porządku, należy czasami użyć plastra, chociaż w przypadku problemów z wątrobą czy sercem lepszym wyborem będą pigułki.
Leki mają za zadanie przywrócić pracę organizmu do normy, po tym, gdy ta została wytrącona przez chorobę. Istnieje jednak inny rodzaj pigułek, które nie mają takiego potencjału korekcyjnego, mogą za to chronić organizm przed powstawaniem chorób – suplementy! Już wielu seniorów odkryło, że czasami bardziej opłacalne jest dbanie o zdrowie i prewencja niż nakładanie „plastra” na każdą chorobę.
Poniżej znajduje się lista 6 suplementów, które osobom starszym najlepiej pomogą zadbać o zdrowie.
SPIS TREŚCI:
1. Witamina B12
2. Witamina D
3. Omega-3
4. Wapń
5. Magnez
dietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
1. Witamina B12
Witamina B12 jest szczególnie ważna ze względu na wykorzystanie jej
w produkcji tworzenia czerwonych krwinek oraz DNA, wspiera także poprawne funkcjonowanie układu nerwowego.
Dlaczego seniorzy powinni zwrócić na nią szczególną uwagę? Ponieważ
z biegiem lat powszechne jest tworzenie deficytu tej witaminy w organizmie. Wynika to z atrofii jelit, czyli ich stopniowego rozpadu, przez co układ trawienny starszego człowieka traci umiejętność efektywnego pozyskiwania witaminy B12 z jedzenia, w rezultacie jej absorpcja jest znacznie obniżona.
Do objawów niedoboru witaminy B12 zalicza się symptomy anemii, na przykład zmęczenie, brak energii, obniżony apetyt i słabość mięśniową.
Witaminę B12 znajdziemy niemal wyłącznie w produktach zwierzęcych, takich jak mięso, jaja czy ryby, chociaż w tym przypadku zalecana jest suplementacja dawkami w przedziale od 25 do 100 mcg dziennie.
2. Witamina D
Witamina D jest powszechnie znana jako „słoneczna” witamina, ponieważ nasza skóra w kontakcie z promieniami UV inicjuje konwersję
7-dehydrocholesterolu do prewitaminy D3, która w końcu ulega izomeryzacji i staje się witaminą D3.
Regularny kontakt z promieniami słonecznymi i utrzymanie witaminy D na odpowiednim poziomie są ważne, ponieważ ma ona wpływ na bardzo dużo innych tkanek w naszym organizmie, m.in. kości, serce, mózg i mięśnie.
Co ciekawe, receptory witaminy D znajdują się także w jelitach, gdzie oddziałują na białka odpowiadające za transport wapnia do krwiobiegu. Jest to szczególnie ważne dla seniorów narażonych na osteoporozę, czyli nadmierną utratę wapnia z kości. Korzyści utrzymania odpowiedniego stężania witaminy D są bezgraniczne!
Jednak czy nie wystarczy najzwyczajniej poleżeć codziennie godzinę na nasłonecznionym leżaku? W przypadku osób starszych może to być niewystarczające. Rzetelne badania naukowe pokazują, że u takich osób produkcja witaminy D wynikająca z kontaktu z promieniami UV jest znacznie zaniżona. W przybliżeniu jest czterokrotnie mniejsza niż u osób młodych.
Witaminę D znajdziemy w niektórych produktach spożywczych, jednak przeważnie zawierają one jej zbyt mało, żeby uzupełnić niedobory. Zaleca się suplementację dawkami od 2000 do 5000 IU.
3. Omega-3
Utarło się przekonanie, że osoby starsze powinny uważać na konsumpcję tłuszczów w diecie. Być może jest to prawda, kiedy mówi się o tłuszczach nasyconych, szczególnie pochodzących z głębokiego smażenia, jednak mówiąc o tłuszczach z rodziny omega-3, zawsze należy stawiać na ich codzienną konsumpcję. Badania epidemiologiczne pokazują, że wysokie spożycie tych kwasów tłuszczowych zapewnia ochronę przed wieloma chorobami, wśród których można wyróżnić cukrzycę, miażdżycę i utratę pamięci.
Kwasy tłuszczowe omega-3 można dostarczać z dietą. Znajdziemy je jednak niemal wyłącznie w tłustych rybach morskich. Ponieważ niewiele osób spożywa ich wystarczająco dużo, zaleca się suplementację w wysokości 1-3 gram dziennie.
4. Wapń
Wapń odgrywa wiele istotnych ról w organizmie człowieka, jednak tą zasługującą na wyróżnienie jest budowa i wspieranie mocnych kości. Niestety, badania pokazują, że w miarę starzenia dostarczamy coraz mniej wapnia w diecie.
Ważne jest regularne spożywanie produktów bogatych w wapń, na przykład nabiału oraz zielonych warzyw liściastych. Dla pewności warto też sięgnąć po suplement wapnia i przyjmować go w ilości 1200 mg dziennie.
5. Magnez
Magnez odgrywa kluczową rolę w około 300 różnych procesach fizjologicznych. Odpowiednia podaż tego składnika mineralnego zapewnia właściwą pracę układu odpornościowego, a także dba o zdrowie serca
i kości. Absorpcja magnezu, podobnie jak witaminy B12, jest zredukowana
u osób starszych, dlatego przyjmowanie ich w formie suplementu jest wyjątkowo ważne.