Kulturystyka jest nierozerwalnie związana z podnoszeniem dużych ciężarów, co często prowadzi do bólu i rozwoju przewlekłych chorób stawów. Dla sportowca takie uszkodzenia mogą mieć negatywne konsekwencje, a nawet doprowadzić do zakończenia kariery kulturysty. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest leczenie chorób stawów w początkowych etapach lub zapobieganie im oczywiście za pomocą odpowiednich preparatów.

 

SPIS TREŚCI:

1. Znaczenie stawów

2. Preparaty na stawy

3. Jak przyjmować preparaty i jakie są skutki uboczne?

4. Działanie tłuszczów na stawy

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

 

1. Znaczenie stawów

Stawy to ruchome połączenia kości. Aby nie dochodziło do ścierania kości,

a ruch był bardziej płynny, w stawie między kościami znajduje się tkanka chrzęstna. Bez tego elementu układu mięśniowo-szkieletowego nie sposób wyobrazić sobie normalnego istnienia człowieka. Jednak w ostatnim czasie choroby stawów stają się coraz bardziej powszechnym problemem. Niepełnosprawność spowodowana chorobami stawów obecnie zajmuje czołowe miejsce na liście chorób. Nawet wśród dzieci stwierdza się coraz częściej patologiczne zmiany w stawach.


W kulturystyce prawidłowa praca stawów jest kluczem do wysokiej wydajności i zdrowia ludzkiego. W przypadku urazów stawów tracimy możliwość wykonywania treningów aż do pełnego wyleczenia, co z kolei jest bardzo skomplikowanym i nie zawsze skutecznym procesem.


Wzmacnianie tkanki chrzęstnej pozwala zwiększyć zdolność do treningów, wydajność, a także obciążenia.


2. Preparaty na stawy

Dlaczego wzmacnianie stawów jest takie istotne? Osoby cierpiące na zapalenie stawów i choroby zwyrodnieniowe potwierdzają, że w czasie zaostrzenia choroby każdy ruch jest bolesny. Zdarzają się nawet momenty, gdy bez pomocy innych osób nie mogą się w ogóle poruszać. Dzieje się tak dlatego, że większość osób nie zwraca szczególnej uwagi na chwilowe bóle w stawach, a wzmacnianie stawów nie jest uważane za obowiązkowe.


Obecnie istnieje wiele różnych preparatów wpływających na wzmocnienie stawów. W ich skład zwykle wchodzą takie elementy jak kolagen, chondroityna i glukozamina. Te elementy stanowią podstawowy budulec tkanki chrzęstnej. Służą one do przywracania elastyczności powierzchni stawowych i utraconej objętości. Jednak nieprawdą będzie stwierdzenie, że te substancje całkowicie leczą choroby stawów. Z ich pomocą można jedynie tymczasowo przywrócić strukturę chrząstki. Oczywistym jest, że należy co jakiś czas przyjmować te preparaty, a jeżeli będziemy to robić regularnie, ryzyko wystąpienia chorób stawów spadnie do minimum.


Preparaty na stawy w kulturystyce dzielą się na dwie grupy zgodnie z ich skutecznością. Fabryka Siły Sklep


Wśród preparatów o wysokiej skuteczności wyróżnia się:

– kolagen – naturalne białko stanowiące 6% masy ciała człowieka, maksymalnie skoncentrowane w tkankach łącznych;


– siarczan glukozaminy – aminosacharyd, odpowiedzialny za budowanie tkanki łącznej;


– wapń i witamina D – wzmacniają tkankę kostną i chrzęstną oraz zmniejszają stany zapalne;


– siarczan chondroityny – obowiązkowy składnik strukturalny tkanki łącznej

i chrzęstnej, odpowiada za właściwości smarujące.


Preparaty mniej efektywne, ale stosowane, to:

– witaminy i minerały;

– żelatyna;

– kwas hialuronowy;

– bromelaina;

– chrząstka rekina;

– methylsulfonylmethane;

– S-adenozylometionina;

kurkuma.


3. Jak przyjmować preparaty i jakie są skutki uboczne?

Aby odbudować i wzmocnić stawy, zazwyczaj przyjmuje się preparaty przez 30–40 dni 2 razy w ciągu roku. Oczywiście nie powinniśmy się ograniczać do przyjmowania tylko jednego środka, a raczej zastosować kombinację różnych substancji czynnych.


W przypadku przyjmowania powyżej wymienionych preparatów wraz ze środkami przeciwzapalnymi czas stosowania należy skrócić do 1–2 tygodni.

Zanim zaczniemy przyjmowanie preparatów na stawy, należy dokładnie zapoznać się z dawkowaniem rozpisanym na opakowaniu oraz porównać ze sposobem przyjmowania innych środków.


Stosowanie preparatów na stawy, tak jak i innych środków, może spowodować wystąpienie skutków ubocznych, zależne są one oczywiście od indywidualnej tolerancji organizmu oraz od przyjmowania większych dawek niż zalecono. Z reguły nadmiar substancji jest wyprowadzany z organizmu drogą naturalną bez żadnych konsekwencji.


4. Działanie tłuszczów na stawy

Nienasycone kwasy tłuszczowe są niezastąpione dla organizmu ludzkiego, bez nich nie da się poprawnie funkcjonować. Na szczególną uwagę

w związku ze stawami zasługują kwas linolowy oraz kwas gamma-linolenowy, które są zawarte w oleju z pierwiosnka i ogóreczniku lekarskim.


W trakcie badania 40 pacjentów z diagnozą reumatoidalnego zapalenia stawów przyjmowało albo olej pierwiosnka (6 g dziennie), albo placebo

w postaci oliwy z oliwek. Dodatkowo wszyscy przyjmowali preparaty przeciwzapalne. Po 3 miesiącach kuracji chorzy przyjmujący olej pierwiosnka poczuli się lepiej, a u stosujących oliwę z oliwek nie było żadnych rezultatów.