Pora na szałwię!
Szałwia to rodzaj rośliny obejmującej ponad 900 gatunków i występującej na terenie całej kuli ziemskiej, wykluczając obszary polarne i tropikalne. Niektóre jej gatunki charakteryzują własności lecznicze. Artykuł prezentuje kilka z nich i przybliża nieco informacje na ich temat.
SPIS TREŚCI:
1. Szałwia muszkatołowa – właściwości
2. Szałwia czerwona – sprzymierzeniec serca
3. Chia szałwia hiszpańska – źródło omega-3
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Szałwia muszkatołowa – właściwości
Szałwia muszkatołowa należy do gatunku roślin miętowych i występuje na terenach południowo-środkowej Europy, Azji Zachodniej i Środkowej oraz Pakistanu. Ze względu na swój aromat wykorzystuje się ją w przemyśle perfumeryjnym, a także znajduje zastosowanie jako środek do odstraszania owadów. Bardzo często wykorzystywana jest jako przyprawa do potraw mięsnych, rybnych i warzywnych, a nawet jako aromatyczny dodatek do alkoholu.
Odmiana muszkatołowa stosowana jest przede wszystkim jako preparat aromaterapeutyczny. W składzie olejku szałwiowego występują między innymi linalol, ocymen albo merolidol. Na skutek jego relaksującego działania przypuszcza się, że roślina ta ma działanie antydepresyjne, choć jeszcze nie zostało to udowodnione naukowo.
Ponadto bardzo często występuje jako ziołowy suplement leczniczy
w przypadkach menopauzy, bólów menstruacyjnych, niestrawności, problemów ze wzrokiem oraz infekcji dróg oddechowych. Oprócz relaksacyjnego charakteru działalności szałwii przypisuje się jej także działanie:
– antyseptyczne,
– ściągające,
– przeciwskurczowe i zarazem rozkurczowe,
– pobudzające na układ trawienny (stymulacja wydzielania soków żołądkowych),
– łagodzące w przypadku niektórych dolegliwości związanych z menopauzą.
2. Szałwia czerwona – sprzymierzeniec serca
Danshen, czyli szałwia czerwona, to azjatyckie zioło posiadających aż 80 różnych związków, z których 50 jest rozpuszczalne w wodzie, a pozostałe 30 w tłuszczach. W medycynie chińskiej wykorzystuje się ją jako popularny środek leczniczy. Roślina ta jest zaliczana do jednego z najlepiej sprzedających się produktów.
Szałwia czerwona wykorzystywana jest w przypadku problemów sercowo-krążeniowych. Uzasadnienia należy doszukiwać się w jej prozdrowotnym działaniu – poprawia mikrokrążenie, rozszerza tętnice wieńcowe, hamuje agregację płytek krwi i apoptozę mięśnia sercowego, a także jest antyoksydantem niwelującym wolne rodniki. Inną ważną cechą danshensu jest bardzo szybki czas wchłaniania po podaniu doustnym.
Przeciwwskazaniem do terapii z wykorzystaniem szałwii czerwonej są niektóre środki farmaceutyczne. Preparaty z kwasem acetylosalicylowym, jak aspiryna, powodują zmniejszenie biodostępności, a z kolei lek Warfarin może prowadzić do obniżenia ciśnienia krwi, zwiększenia krwawień bądź utrudnienia gojenia ran.
3. Chia szałwia hiszpańska – źródło omega-3
Hiszpańska odmiana szałwii, zwana również chia, to roślina wstępująca
w środkowej i południowej części Meksyku oraz w Gwatemali. Nasiona tej rośliny wykorzystuje się jako cenne źródło rozmaitych składników odżywczych. Mówiąc o wspomnianych składnikach, warto zwrócić uwagę, że małe nasionka chia stanowią źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 (aż 64%).
Pozyskiwany z nich olej stanowi dobre rozwiązanie dla osób borykających się z niedoborami lipidów w diecie. Ponadto zawarty w hiszpańskiej szałwii błonnik oraz włókna skutecznie regulują pracę układu pokarmowego oraz normalizują metabolizm.
Dodatkowo warto nadmienić, że szałwia hiszpańska w swoim składzie posiada liczne antyoksydanty, białko oraz pierwiastki takie jak fosfor, magnez czy potas. Długotrwała suplementacja z wykorzystaniem nasion chia przyczynia się do:
– poprawy koncentracji i pamięci,
– wzmocnienia układu nerwowego,
– złagodzenia objawów depresji,
– polepszenia funkcjonowania wzroku.
W przypadku problemów gastrycznych wykorzystujemy napar z ziół szałwii muszkatołowej. Na szklankę wody wykorzystujemy jedną łyżeczkę suszu, który zaparzamy przez 15 do 20 minut pod przykryciem. Przygotowany napój spożywamy od 2 do 3 razy w ciągu dnia, wypijając porcję wynoszącą 1/4 szklanki.
Suplementacja szałwią czerwoną powinna trwać 10 dni i w tym czasie zaleca się spożycie 30 tabletek (rozpuszczalnych pod językiem). Dobowa dawka wynosi 3 tabletki i powinna odpowiadać 6,56 mg preparatu na każdy kilogram masy ciała. Dobowa dawka nasion chia powinna wynosić 25 g
i przyjmuje się, że dla lepszego efektu należy przyswajać ją w trakcie spożywania posiłku.