Cytryniec chiński (Schisandra chinensis) to ładne, wieloletnie pnącze z rodziny cytryńcowatych. Ten starożytny owoc ma wiele magicznych właściwości i warto go włączyć do codziennej diety. Schizandra ma działanie wzmacniające organizm, wspomaga pracę wątroby, oczyszcza z toksyn oraz pomaga zwalczyć stres. Różni się od innych popularnych jagód, na przykład od borówek, jagód acai lub jagód goji. Ze względu na silne właściwości i wyraźny smak, używa się jej w znacznie mniejszych ilościach niż korzystając z tradycyjnych jagód. Stosowana jest w medycynie chińskiej od ponad 2000 lat. Badania potwierdziły niesamowite działania zdrowotne schizandry.

 

SPIS TREŚCI:

1. Cytryniec chiński (Schisandra chinensis) – działanie i właściwości
2. Schisandra chinensis – zastosowanie
3. Jak go spożywać?

 


1. Cytryniec chiński (Schisandra chinensis) – działanie i właściwości
Schisandra chinensis stanowi świetny sposób na odtrucie naszej wątroby. Jesteśmy otoczeni chemią. Nasi przodkowie nie mieli z nią tyle do czynienia przez całe swoje życie, ile my w trakcie zaledwie jednego dnia. Wątroba jest bardzo mocno narażona na działanie alkoholu, który spożywamy

w nadmiarze i potrzebuje naszej pomocy, aby się oczyścić. Detoksykacja może wywołać biegunki, pokrzywki oraz objawy grypopodobne. Objawy te mogą wystąpić, ponieważ ciało radzi sobie z rozładunkiem toksycznego obciążenia.

 

Unikalną właściwością cytryńca chińskiego jest również to, że nie tylko oczyszcza wątrobę z toksyn, lecz ma również zdolność do oczyszczania krwi z toksycznych odpadów. Jest jednym z niewielu znanych ziół wywołujących podwójną fazę detoksykacji. Posiada także właściwości pobudzające ośrodkowy układ nerwowy i sprawia, że skóra zachowuje swoje naturalne nawilżenie.

 

Pozytywnie działa na nerki, płuca, serce i mózg. Stymuluje produkcję przeciwutleniaczy, co zapobiega uszkodzeniu komórek spowodowanych intensywną aktywnością fizyczną. Oprócz tych wszystkich korzystnych właściwości pobudza jeszcze produkcję nasienia oraz śluzu u kobiet. Nie działa jak viagra, dlatego może być stosowany w codziennej suplementacji.


2. Schisandra chinensis – zastosowanie
Jagody cytryńca chińskiego mają szereg zastosowań w medycynie oraz przy produkcji suplementów.

 

Udowodnione zostało, że:
– pomaga przy problemach z bezsennością, działa lekko uspokajająco

i zapobiega koszmarom;
– dzięki swoim właściwościom wspomaga oczyszczanie się płuc i pomaga Fabryka Siły Sklep

w walce z kaszlem;
– wzmacnia cały organizm oraz pracę serca;
– oczyszcza wątrobę i pomaga w walce z jej chorobami;
– przyśpiesza przemianę materii;
– wspomaga oczyszczanie się żył, dzięki czemu niweluje ryzyko miażdżycy;
– działa antydepresyjnie;
– pobudza ośrodkowy układ nerwowy.


Wymienione zastosowania cytryńca chińskiego jednoznacznie wskazują, że ma on bardzo pozytywny wpływ na cały nasz organizm. Warto więc włączyć go do codziennej diety. Osoby regularnie spożywające jagody cytryńca chińskiego lepiej słyszą i widzą. Stają się też aktywni seksualnie i lepiej wykorzystują umiejętności naszego mózgu.


3. Jak go spożywać?
Jagody cytryńca chińskiego w Polsce można dostać przeważnie w formie suplementów diety. Nie spotkałem się z suszonymi owocami ani tym bardziej ze świeżymi. Być może istnieje możliwość sprowadzenia ich z zagranicy.

 

Ze świeżych owoców można oczywiście przygotować zarówno soki, dżemy, jak i przetwory. Suszone nadają się do jedzenia zamiast np. żurawiny.

Z suszu można także zagotować herbatę. W celach leczniczych stosuje się owoce, nasiona, korzenie, korę oraz szypułki owoców.