Testosteron to organiczny związek chemiczny, będący podstawowym, męskim, steroidowym hormonem płciowym, który spełnia w organizmie wiele ważnych celów i ma wiele funkcji. Jego zbyt mała ilość wpływa na ciało i samopoczucie negatywnie. Przede wszystkim jednak nie da się odpowiednio ukształtować sylwetki i zwiększyć siły, jeśli będzie go zbyt mało! Co w takim razie należy zrobić? Najlepiej rozpocząć suplementację boosterem testosteronu, czyli preparatem, który pomoże podnieść jego ilość. Poziom testosteronu w naturalny sposób spada wraz z wiekiem – borykają się z tym problemem wszyscy mężczyźni, w tym również

i sportowcy. Zażywanie właściwego preparatu, który pozwoli zażegnać ten kłopot, to nie wstyd, a rozsądna decyzja – dzięki temu można pomóc swojemu organizmowi w podniesieniu wydajności, ładnym wyrzeźbieniu sylwetki, zwiększeniu siły oraz energii (także do treningu!). W artykule nie tylko dokładniej wyjaśnimy, jak wysoki poziom testosteronu może pomóc, ale też przedstawimy ranking najlepszych obecnie boosterów testosteronu wśród suplementów diety. Sprawdź, co warto kupić i dlaczego!

 

SPIS TREŚCI:

1. Czym jest booster testosteronu?

2. Boostery testosteronu – ranking 2024

3. Boostery testosteronu – czy są skuteczne? 

4. Tribulus terrestris

5. Kwas d-aspargainowy

6. Kozieradka pospolita

7. Epimedium

8. ZMA

9. Boostery testosteronu – podsumowanie

 

1. Czym jest booster testosteronu?

Słówko „booster” oznacza w polskim tłumaczeniu tyle co „wzmacniacz”. Czym jest więc booster testosteronu? Po prostu suplementem diety, który podnosi poziom tego ważnego dla zdrowia każdego mężczyzny hormonu, pozwalając mu utrzymać się na wysokim poziomie. Ten z kolei gwarantuje poprawę samopoczucia zarówno psychicznego, jak i fizycznego.

 

Podnosząc poziom testosteronu, możesz zyskać:

– wzrost energii, tak potrzebnej do wykonywania ćwiczeń i codziennego, aktywnego życia;

– szybszy rozwój masy mięśniowej;

– wyraźny wzrost siły mięśniowej;

– zagęszczenie struktury kośćca;

– zwiększenie pewności siebie;

 

Prawidłowa ilość testosteronu mieści się w skali od 2,3 do 9,8 ng/ml. Przy tym jednak lepiej jest mieć go za dużo niż zbyt mało. Przy wskaźniku, który jest poniżej normy, może się pojawić ospałość, rozdrażnienie, przewlekłe przemęczenie fizyczne, impotencja, a także osłabienie siły mięśni i wyraźna utrata ich masy. Zaobserwować można za to przyrost tkanki tłuszczowej. Jak więc widać, boostery testosteronu są jak najbardziej potrzebne. Ale czy są też skuteczne? I jakie najbardziej?

 

2. Boostery testosteronu – ranking 2024

Na rynku suplementów diety co jakiś czas pojawiają się nowości – jedne są mniej, a inne bardziej skuteczne. Dlatego też osoba, która nie zna się na tym zbyt dobrze, może być nieco zakłopotana – co najlepiej wybrać?

 

1. Universal Nutrition Animal M-Stak – 21 sasz.

Tu kupisz ten produkt Universal Nutrition Animal M-Stak - 21sasz. (4.87) Universal Nutrition Animal M-Stak - 21sasz. 274,29 zł Sprawdź Teraz!
Firma Universal kolejny raz przygotowała wieloskładnikowy suplement diety, który z uwagi na holistyczne oddziaływanie na nasz ustrój zapewni maksymalne wsparcie w kontekście utrzymania prawidłowego stężenia testosteronu, a także zwiększy intensywność jego produkcji. M-Stak to mieszanka wielu składników aktywnych, witamin i naturalnych ekstraktów roślinnych, które zostały pogrupowane w kilka kompleksów zapewniających różne efekty. Na dużą uwagę zasługuje mieszanka proanabolicznych aminokwasów, a także liczne składniki dodające energii (np. kofeina), które zapewnią dodatkowe wsparcie w trakcie wysiłku fizycznego. Wszystko to w precyzyjnie dobranych dawkach, które wzajemnie uzupełniają się i potęgują swoje działanie. Rozbudowana formuła M-Stak stanowi niezbity dowód na skuteczne działanie antykataboliczne, na którego efekty nie trzeba długo czekać. W połączeniu z dietą i właściwie dostosowanym planem treningowym możemy być pewni, że booster testosteronu marki Universal stanowi jedno z najlepszych rozwiązań w sportowej suplementacji. Wszystko to całkowicie bezpiecznie i bez konieczności sięgania po inne preparaty.

 

2. IHS Iron Gold Test – 90 kaps.

Tu kupisz ten produkt IHS Iron Gold Test - 90kaps. (4.88) IHS Iron Gold Test - 90kaps. 125,29 zł Sprawdź Teraz!
Anabolik firmy Iron Horse (IHS) jest całkowicie naturalnym boosterem o formule przeznaczonej zarówno dla sportowców narzekających na stagnację czy wyczerpujący wysiłek fizyczny, jak i osób trenujących rekreacyjnie, u których można zauważyć problemy z regeneracją lub pierwsze oznaki ograniczonej produkcji testosteronu, jakie mogą pojawić się po 35. roku życia. W składzie znajduje się przede wszystkim Tribulus terrestris o zawartości saponin równej 80%! Niezwykle silna dawka tego składnika w połączeniu z innymi ekstraktami (np. palmy sabałowej, różnych gatunków pokrzyw czy kozieradki) oraz witaminami i minerałami gwarantuje niesamowite efekty. Iron Gold Test dzięki mieszance składników o powszechnym zastosowaniu w preparatach pomagających w regulacji stężenia testosteronu stanowi skuteczne rozwiązanie dla tych, którzy szukają realnej pomocy i zarazem efektywnego sposobu na poprawę swoich dotychczasowych wyników treningowych. Lepsze samopoczucie, prawidłowy sen, a także profilaktyka prozdrowotna to jedynie część korzyści, jakie niesie za sobą stosowanie Iron Gold Test.

 

3. BioTech USA Testandrol – 210 tabl.

Tu kupisz ten produkt BioTech USA Testandrol - 210 tabl. -17% (4.35) BioTech USA Testandrol - 210 tabl. 125 zł 150,98 zł Sprawdź Teraz!
Preparat firmy BioTech USA to nie tylko skuteczny sposób na zwiększenie produkcji i zawartości testosteronu w naszym organizmie. Testandrol jest suplementem prozdrowotnym, który dzięki szerokiemu spektrum oddziaływania prowadzi do uzyskania sporej ilości korzyści. Skład suplementu Testanadrol to wieloskładnikowa kompozycja, m.in acetylo L-karnityny, DAA, guarany, kozieradki, różeńca górskiego, żeń-szenia czy witamin z grupy B, pozwalająca zarówno na usprawnienie syntezy testosteronu oraz zwiększenie energii, poprawę skupienia oraz lepszą regenerację. Firma BioTech USA stworzyła niesamowicie skuteczną mieszankę, która zapewni maksymalne efekty u każdego ćwiczącego, i to bez względu na jego wiek czy staż treningowy. Testandrol to także produkt mogący pozwolić na zwiększenie siły oraz podniesienie naturalnej odporności organizmu jak i narastające zmęczenie w trakcie naszych sesji treningowych. Zapewnia odpowiednią podporę w nawet najbardziej trudnych momentach naszej pracy nad sylwetką.

 

4. IHS Iron Test Standard – 90 tabl.

Tu kupisz ten produkt IHS Iron Test - 90kaps. (4.37) IHS Iron Test - 90kaps. 85,99 zł Sprawdź Teraz!
Ponownie w naszym notowaniu pojawia się preparat firmy IHS. Iron Test Standard to pierwsza oryginalna formuła boosteru testosteronu tej marki. Skład w głównej mierze został oparty na sprawdzonych i skutecznych składnikach, które z powodzeniem są wykorzystywane w preparatach ukierunkowanych na wzrost produkcji testosteronu. Cynk i magnez znane z kompleksu ZMA, buzdyganek, ekstrakty z czarnego pieprzu i pestek dyni wraz z witaminą B6 i pokrzywą stanowią główne składniki tworzące recepturę suplementu opatrzonego logiem IHS. Kluczem Iron Test Standard są wykorzystane dawki i jakość samych składników. Odpowiednie proporcje poszczególnych substancji o niezwykle silnym potencjale synergistycznym zapewniają jeszcze mocniejsze efekty, wśród których warto wymienić między innym łatwiejszy rozwój suchej i beztłuszczowej masy mięśniowej, lepszy sen, mniejsze odczucie zmęczenia, poprawę wielu procesów, a także realny wzrost siły i wytrzymałości niezbędnych do jeszcze efektywniejszych treningów.

 

5. Trec Tribulon Black – 120 kaps.

Tu kupisz ten produkt Trec Tribulon Black - 120kaps. -13% (4.51) Trec Tribulon Black - 120kaps. 74,28 zł 85 zł Sprawdź Teraz!
Odpowiedzią firmy Trec na problemy z obniżeniem poziomu testosteronu jest preparat Tribulon Black. Skład suplementu został oparty tylko na popularnym buzdyganku naziemnym (Tribulus terrestris) o wiele większej zawartości saponin niż w przypadku mieszanek kilku składników. Ekstrakt zawierający aż 60% wspomnianych związków glikozydowych zapewnia jeszcze skuteczniejsze działanie w procesie rozbudowy masy naszych mięśni, a także doprowadzi do mocniejszej regeneracji po treningach. Tribulon Black z pewnością można polecić jako odżywkę służącą do wzmocnienia kondycji oraz preparat zapewniający mocniejszy sen. Ekonomiczne opakowanie zapewnia ponad miesięczną pomoc w rozwoju sylwetki i poprawie codziennego funkcjonowania.

 

6. Universal Nutrition Animal Stak – 21 sasz.

Tu kupisz ten produkt UNIVERSAL Animal Stak - 21pack (4.21) UNIVERSAL Animal Stak - 21pack 199 zł Sprawdź Teraz!
Drugą pozycją firmy Universal Nutrition jest booster testosteronu z popularnej serii Animal. To kolejna wieloskładnikowa mieszanka różnych naturalnych substancji pochodzenia roślinnego, a także kompleksowe wsparcie w postaci witamin i minerałów. Animal Stak posiada też w swoim składzie dodatek dwóch aminokwasów – L-argininy i L-glutaminy – które mają za zadanie nie tylko dodatkowo nasilić resyntezę nowych cząsteczek białkowych, ale i wzmocnić proregeneracyjne działanie całego suplementu. Stosowanie Animal Stak znacząco polepsza jakość snu, poprawia funkcjonowanie i nastrój, a także potęguje zdolności "anaboliczne" organizmu. Dzięki boosterowi marki Universal aktywność estrogenowa ustroju może zostać ograniczona, a produkcja testosteronu może ulec zwiększeniu. Każda porcja Animal Stak to duża i zarazem niezwykle skuteczna dawka realnego wsparcia w ciężkiej walce o wymarzoną sylwetkę.

 

7. BioTech USA Tribooster – 60 tabl.

Tu kupisz ten produkt BioTech Tribulus Maximus - 90tabl. (4.62) BioTech Tribulus Maximus - 90tabl. 72,59 zł Sprawdź Teraz!
Niniejsze zestawienie suplementów zaliczanych do grona boosterów testosteronu zamyka kolejny preparat marki BioTech USA o nazwie Tribooster. Formuła preparatu wykorzystuje dużą, wynoszącą aż 2 g w porcji, dawkę silnego ekstraktu z wielokrotnie wymienianego w tym tekście tribulusa. Wyciąg z buzdyganku naziemnego, zawierający aż 92,75% czystego Tribulus terrestris, stanowi idealne potwierdzenie możliwości zastosowania tego suplementu w stanach związanych z potencjalnym ograniczeniem produkcji, bądź obniżonym poziomem testosteronu. Tribooster może doprowadzić do powiększenia rozmiaru naszej sylwetki poprzez skuteczny przyrost tkanki mięśniowej, a także wzmocni naturalne procesy regeneracji i odnowy po długotrwałych treningach. Co więcej, porcja suplementu to tylko 1 tabletka.

 

3. Boostery testosteronu – czy są skuteczne? 

Wiele osób chciałoby wypróbować boostery testosteronu, jednak zastanawiają się, czy rzeczywiście są one skuteczne, a zatem czy warto wydawać na nie pieniądze. Niewątpliwie wybór jest bardzo duży i nie wszystkie spośród obecnych na rynku preparatów cechują się jednakową skutecznością, jednak przedstawione wyżej w rankingu suplementy diety naprawdę działają. To odżywki, które zwiększają efektywność treningu siłowego, przyspieszają wzrost masy mięśniowej oraz siły mięśni, a także pomagają im się zregenerować po wysiłku.

 

Boostery testosteronu trzeba jednak właściwie stosować – zawsze zgodnie

z przeznaczeniem i zaleceniami umieszczonymi na opakowaniu. Z uwagi na fakt, że wspierają one utrzymanie wysokiego poziomu testosteronu, są przeznaczone dla osób dorosłych. Przy tym na pewno nie powinno się ich stosować zbyt wcześnie, gdyż w przypadku osób zbyt młodych ingerencja

w gospodarkę hormonalną może prowadzić do wystąpienia zaburzeń hormonalnych. Jeśli jednak zastosujemy się do wszystkich wskazań

i wybierzemy preparaty o odpowiednim składzie, możemy liczyć na to, że będą odczuwalnie skuteczne – i pomogą osiągnąć cel!


4. Tribulus terrestris

Mniej skomplikowana i polska nazwa tego środka to buzdyganek ziemny. Posiada ona szeroką historię zastosowania wśród starożytnych ludów zamieszkujących tereny Grecji, Chin i Indii, które wykorzystywały liście tej rośliny jako afrodyzjak.

 

Z racji swojej skuteczności tribulus jest jednym z najczęściej zakupowanych boosterów testosteronu. Za jego efektywność odpowiadają saponiny steroidowe, które powodując wzrost hormonu luteinizującego, stymulują jądra do większej syntezy testosteronu.

 

Wpływ suplementacji ekstraktem z buzdyganka na poziomy testosteronu został przedstawiony w badaniu przeprowadzonym na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Mężczyźni w wieku 45–60 lat przyjmujący tribulusa przez 12 tygodni doświadczyli znacznego wzrostu testosteronu oraz innych anabolicznych hormonów: insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1) i hormonu wzrostu.

 

 

5. Kwas d-aspargainowy

Jest to nic innego jak aminokwas, który jest bratem bliźniakiem

kwasu l-aspargainowego, który znajduje się w każdym produkcie spożywczym bogatym w białko. Kwas d-aspargainowy jest magazynowany

w naszym ciele w jądrach, konkretnie w komórkach Leydiga odpowiedzialnych za produkcję testosteronu. Większa dostępność tego aminokwasu pomaga stymulować transport cholesterolu, który jest budulcem wymaganym do stworzenia testosteronu. Dodatkowym plusem przyjmowania tego środka jest stymulacja spermatogenezy, czyli produkcji spermy. Jedno badanie przeprowadzone na ludziach pokazało, że niecałe 3 gramy dziennie pozwalają na wzrost płodności.

 

Największy wzrost testosteronu w badaniach wynosił 42%, co wymagało tylko 12-dniowej suplementacji. Jednak efekt jest zauważalny najpewniej jedynie wśród mężczyzn w średnim wieku. Jedno badanie, w którym średnia wieku wynosiła 24 lata, wskazywało wręcz na negatywne efekty suplementacji kwasem d-aspargainowym.

 

 

6. Kozieradka pospolita

Pomimo nazwy to zioło wcale nie jest pospolite i nie powinno być ignorowane. Pochodzi z rejonów Indii, gdzie jest tradycyjnie wykorzystywane, by podnosić libido.

 

Jest efektywne, ponieważ zawiera inhibitory 5-alfa-reduktazy, które ograniczają konwersję testosteronu do dihydrotestosteronu. To skutkuje relatywnym wzrostem męskiego hormonu.

 

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Mary Hardin-Baylor w Teksasie pokazało, że 500 mg ekstraktu z kozieradki dziennie pomaga młodym mężczyznom na większą utratę tkanki tłuszczowej i zbudowanie masy mięśniowej po 8 tygodniach stosowania.


7. Epimedium

Epimedium wspiera produkcję testosteronu dzięki zawartości ikaryny – flawonolu stymulującego pracę organów reprodukcyjnych. Ta roślina posiada bogatą historię wykorzystania w tradycyjnej chińskiej medycynie, jej skuteczność jest także wspierana przez odkrycia naukowe, głównie przeprowadzone na zwierzętach.

 

Jej działanie jako afrodyzjaku i środka poprawiającego funkcjonowanie narządów płciowych zasługuje na wyróżnienie. Ikaryna jest bowiem inhibitorem enzymu PDE5, dzięki czemu wspomaga rozluźnienie naczyń mięśni gładkich penisa, poprawiając dopływ krwi.


8. ZMA

ZMA nie jest pojedynczą substancją, ale połączeniem 3 ważnych mikroelementów – cynku, magnezu i witaminy B6. Chociaż wszystkie możemy znaleźć w naszym pożywieniu, to nieodpowiednia dieta i styl życia mogą prowadzić do niedoborów. Szczególnie braki cynku i magnezu mogą prowadzić do spadku odporności, wzrostu kortyzolu oraz spadku testosteronu.

 

U osób z niedoborami tych mikroelementów suplementacja ZMA może pomóc unormować poziom testosteronu.


9. Boostery testosteronu – podsumowanie

Testosteron jest z pewnością potężnym hormonem, którego wzrost przekłada się na poprawę wyników sportowych i rozbudowę masy mięśniowej – jednak należy pamiętać, że boostery testosteronu są szczególnie skuteczne u osób z zaniżonym poziomem tego hormonu. Istnieją nieliczne dowody na korzyści ich przyjmowania u osób zdrowych i młodych, szczególnie w perspektywie treningu siłowego, jednak rezultaty nie zawsze muszą być powalające.

 

Zauważmy jeszcze, że powyższy ranking to nie są pozycje od najlepszej do najgorszej, tylko są w nim wymienione produkty, które rekomendujemy.

 

Ranking został przygotowany na podstawie najlepiej sprzedających się produktów z uwzględnieniem składów.