Ostropest plamisty - opis rośliny, działanie, wskazania i dawkowanie.
Ogrom świata roślin i korzyści płynących z ich naturalnych właściwości jest trudny do wyobrażenia, a co dopiero do ogarnięcia. Wśród niezliczonej ilości gatunków flory pojawia się ostropest. Czym jest oraz jakimi cechami charakteryzuje się ten gatunek? Zapraszamy po informacje do poniższego artykułu.
SPIS TREŚCI:
1. Czym jest ostropest plamisty?
2. Kto powinien stosować ten preparat?
3. Działanie i korzyści z użytkowania ostropestu
4. Suplementacja
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Czym jest ostropest plamisty?
Ostropest plamisty jest rośliną pochodzącą z obszaru śródziemnomorskiego. Należy do rodzaju roślin introdukowanych, czyli takich, które przypadkowo zawleczone, uległy rozprzestrzenieniu się na pozostałe części świata. Na chwilę obecną jest rośliną zarówno uprawną (np. w Polsce), jak i dziko rosnącą.
2. Kto powinien stosować ten preparat?
Ostropest jest przeznaczony przede wszystkim dla osób mających problemy ze swoim zdrowiem. Znajduje on zastosowanie w przypadku takich przypadłości, jak:
- łuszczyca,
- cukrzyca,
- stany zapalne skóry,
- nadużywanie alkoholu,
- stany po chemioterapii.
3. Działanie i korzyści z użytkowania ostropestu
Ostropest jest wykorzystywany do produkcji wielu leków i preparatów farmaceutycznych. Produkt ten ma bardzo charakterystyczne działanie:
- detoksykacja i regeneracja wątroby (funkcja osłonowa),
- wzmocnienie układów antyoksydacyjnych oraz zapobieganie szkodliwemu działaniu wolnych rodników (funkcja antyutleniająca),
- czyszczenie organizmu ze związków toksycznych (funkcja przeciwzapalna),
- odbudowa skóry po stanach zapalnych i chorobach dermatologicznych takich jak łuszczyca (funkcja regeneracyjna).
Brak informacji odnośnie do skutków ubocznych, które mogą pojawić się na skutek suplementacji ostropestem.
4. Suplementacja
Ostropest plamisty występuje w postaci nasion, które uprzednio należy zmielić do proszku. Powstały granulat należy spożywać w ilość 1 do 2 łyżeczek dziennie. Można go spożywać "na sucho", popijając płynem bądź stosować jako dodatek do potraw (np. sałatek). Obecny stan wiedzy nie potwierdza, aby istniały przeciwwskazania do suplementacji tym preparatem.