Witaminy to grupa organicznych związków chemicznych, które różnią się nie tylko budową, ale i działaniem w ludzkim organizmie. Pomimo wielu różnic wszystkie mają jedną wspólną cechę – są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu każdego człowieka. Wśród całej gamy tych związków występuje kobalamina – witamina B12. Ten tekst dostarczy kilku ciekawych informacji na temat tej substancji i jej wpływu na nasz organizm.

 

SPIS TREŚCI:

1. Charakterystyka witaminy B12

2. Zastosowanie

3. Działanie i właściwości

4. Suplementacja i skutki niedoboru

 

 

1. Charakterystyka witaminy B12

Kobalamina jest złożonym związkiem organicznym, którego centrum stanowi kobalt. Witamina B12, która jest rozpuszczalna w wodzie, zaliczana jest do jednych z najważniejszych substancji dla naszego organizmu. Ponadto bierze udział w wielu reakcjach chemicznych naszego ustroju, które zachodzą na poziomie komórkowym.

 

W dużej mierze kobalamina jest syntezowana prze naturalną florę bakteryjną naszego przewodu pokarmowego. Wśród egzogennych źródeł tego związku wymienia się przede wszystkim produkty mięsne, jajka, ryby, przetwory mleczne oraz pieczarki.


2. Zastosowanie

Stosowanie kobalaminy jest zalecane przede wszystkim osobom na diecie wegańskiej – ze względu na fakt, że podstawowym źródłem tego związku są produkty mięsne. Co więcej, wśród osób, które powinny zwrócić szczególną uwagę na podaż tej substancji, wymienia się także anorektyków, alkoholików oraz osoby starsze, u których prawidłowe odżywianie jest zaniedbane.

 

Witamina B12 jest niezastąpiona w kontekście prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mózgowia. Zwiększa też odporność na stres i ma działanie uspokajające, co jest wykorzystywane w walce z nałogami. Ta substancja znajduje również zastosowanie w profilaktyce chorób psychicznych, choroby Alzheimera oraz nowotworów. Fabryka Siły Sklep


3. Działanie i właściwości

Witamina B12, podobnie jak jej pozostałe witaminy z grupy B, współdziała przede wszystkim w przemianach białkowych, tłuszczowych i węglowodanowych. Ponadto do jej funkcji można zaliczyć:

– syntezę krwinek czerwonych;

– utrzymanie równowagi psychicznej;

– pobudzenie apetytu;

– regulację funkcjonowania układu nerwowego;

– poprawę nastroju;

– fuzje w obrębie komórek, głównie szpiku kostnego.

 

Podstawowym przeciwwskazaniem do stosowania witaminy B12 jest uczulenie na ten składnik.


4. Suplementacja i skutki niedoboru

Dzienna dawka witaminy B12 zawiera się w ok. 1 mg preparatu. Podana dawka dotyczy przede wszystkim osób narażonych na jej niedobór, czyli wegan i starszej części populacji.

 

Okazuje się, że konsekwencje wynikające z obniżonego stężenia kobalaminy są bardzo niebezpieczne. Tworzą one złożony zespół chorobowy, który objawia się tachykardią, upośledzeniem koncentracji, utratą czucia smaku, osłabieniem, niepewnością chodu, zanikiem nerwu wzrokowego, stanami splątania i depresji, apatią, drażliwością, a nawet śpiączką.