Pokrzywa w języku polskim znana jest pod wieloma nazwami – koprywa, parzawica czy kropiewa. Bez względu na spotykaną nazwę wszyscy zgodnie stwierdzą, iż jest rośliną, która od dawien dawna jest wykorzystywana w ludowej medycynie. Czy nasi dziadkowie mieli rację, stosując pokrzywę zamiast herbaty bądź używając jej do produkcji soku?

W poniższym artykule przedstawiamy nieco informacji na temat tej rośliny.

 

SPIS TREŚCI:

1. Czym jest pokrzywa?

2. Jakie właściwości kryje za sobą pokrzywa?
3. Czy pokrzywa ma działanie lecznicze?

4. Pokrzywa na włosy

5. Pokrzywa do picia

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc

 

 

1. Czym jest pokrzywa?

Pokrzywa zwyczajna jest rośliną należącą do rodziny organizmów pokrzywowatych, które dziko występują praktycznie na terenie całego globu. Najczęściej jest spotykana na terenach poddanych znacznej działalności człowieka, czyli tak zwanych obszarach ruderalnych. Pokrzywa posiada bardzo szerokie zastosowanie – począwszy od kosmetyki i medycyny, przez ogrodnictwo, a skończywszy na sztuce kulinarnej i hodowli zwierząt.


Zwyczajna odmiana pokrzywy jest przede wszystkim znana ze swojego „toksycznego” działania na skórę człowieka. Kłująco-parzące włoski znajdujące się na pokrzywie prowadzą do pojawienia się dermatozy po kontakcie ze skórą, co objawia się stanem zapalnym. Ów stan z kolei charakteryzuje się nadmiernym pieczeniem i swędzeniem podrażnionego obszaru oraz występowaniem białych, nieregularnych pęcherzyków. Jednak powstałe zmiany nie są niebezpieczne i zwykle ustępują po bardzo krótkim czasie. W celu złagodzenia powstałych objawów należy zastosować ekstrakt z liści babki, mięty, szałwii bądź szczawiu.


2. Jakie właściwości lecznicze kryje za sobą pokrzywa?

Pokrzywa jest jednym z podstawowych ziół wpisujących się do jakże szerokiego pojęcia, jakim jest medycyna naturalna czy też domowa apteczka. Jak się okazuje, stosowanie popularnych herbat bądź soków na bazie tej rośliny ma swoje uzasadnienie. Warto więc sprawdzić, co znajdziemy w składzie tego parzącego zioła.


Liście pokrzywy posiadają wiele cennych składników dla zdrowia. Mowa tu między innymi o dużej zawartości charakterystycznego wśród roślin zielonego barwnika, czyli chlorofilu. Jednak to nie koniec dobrodziejstw, jakie w sobie kryje. Pokrzywa stanowi również źródło licznych soli mineralnych oraz pierwiastków, takich jak krzem, magnez, potas, wapń oraz żelazo. Szczególnie warto zwrócić uwagę na ten ostatni mikroelement, który znajduje się w bardzo łatwo przyswajalnej formie dla ludzkiego organizmu. Oprócz nich pokrzywa zawiera też witaminy A, B, C i K oraz liczne związki jak garbniki i flawonoidy, taniny, ksantofil czy sekretyna.


3. Czy pokrzywa ma działanie lecznicze? Fabryka Siły Sklep

Bazując na informacjach z poprzedniego punktu, można śmiało potwierdzić, że pokrzywa jest rośliną o właściwościach leczniczych. Podczas poszukiwań informacji na temat jej zastosowania w medycynie można natrafić na wiele chorób, w których leczeniu pokrzywa jest bądź była używana. Już w latach 50. doceniono jej moczopędny charakter w terapii przerostu gruczołu krokowego, obrzęków, kamicy nerkowej, skąpomoczu, problemów z pęcherzem i drogami moczowymi czy chorób woreczka żółciowego.


Wspomniana już łatwo przyswajalna forma żelaza również znalazła wykorzystanie wśród lekarzy. Pierwiastek ten jest szczególnie ważny

w przypadku chorób krwi jak anemia oraz stanach nadmiernego osłabienia organizmu czy też apatii. Z kolei witamina K jest jednym z najważniejszych składników biorących udział w procesie syntezy nowych erytrocytów czy cząsteczek hemoglobiny. Dodatkowym wsparciem dla układu krążenia będzie zawarty w roślinie kwas foliowy oraz miedź.


Pokrzywa jest również skarbnicą wielkiej ilości antyoksydantów i związków zaliczanych do grona polifenoli. Substancje te nie tylko skutecznie chronią nasz organizm przed rozwinięciem się wielu chorób wynikających z nadmiernej ilości związków utleniających, ale dodatkowo odpowiadają za detoksykację oraz oczyszczenie całego ustroju. Co więcej, pokrzywa jest polecana osobom po intensywnych kuracjach farmakologicznych w celu regeneracji i odnowy całego metabolizmu.


Również „parzące” właściwości pokrzywy zostały docenione przez specjalistów z zakresu chorób narządu ruchu i rehabilitacji. Okazuje się, że substancje odpowiedzialne za występowanie wcześniej przywołanej dermatozy również okazują się pomocne dla zdrowia. Stosowanie okładów bądź sesji terapeutycznych polegających na „biczowaniu” obszarów objętych procesem chorobowym przynosi realne korzyści. Histamina czy też kwas mrówkowy wykazują działanie przekrwienne i niwelujące dolegliwości bólowe. Badania dowodzą, iż długotrwałe stosowanie pokrzywy w przypadku przewlekłej postaci reumatoidalnego zapalenia stawów daje

o wiele lepsze wyniki niż niektóre leki steroidowe. Oprócz tego zawarte

w pokrzywie krzem i wapń zwiększają wytrzymałość szkieletu oraz skutecznie odnawiają chrząstkę stawową.


Leczniczy charakter pokrzywy ma również pozytywny wpływ na układ pokarmowy. Oprócz dobroczynnego wpływu na wątrobę oraz niwelowania procesów zapalnych w obrębie jelita grubego warto wspomnieć o związku, jakim jest sekretyna. Substancja ta odpowiada za aktywizację trzustki oraz intensyfikuje produkcję żółci w wątrobie. Oznacza to, że spożywanie pokrzywy w znaczący sposób pomaga w walce z nadwagą dzięki regulacji procesów trawiennych.


Jednak suplementacja pokrzywą nie jest wskazana dla wszystkich. Osoby chorujące na cukrzycę muszą uważać ze względu na możliwość spotęgowania działania niektórych leków. Oprócz tego stosowanie pokrzywy jest zabronione zarówno przed, jak i po zabiegach chirurgicznych ze względu na nasilenie krwawienia, w przypadku kuracji środkami przeciwzakrzepowymi, w obecności obrzęków serca oraz wśród kobiet

z cystami jajnikowymi.


4. Pokrzywa na włosy

Skład licznych suplementów diety na poprawę wyglądu skóry, a także włosów i paznokci bardzo często bazuje na dwóch podstawowych składnikach. Mowa tu o skrzypie polnym oraz pokrzywie zwyczajnej. W przypadku tego drugiego chodzi głównie o korzeń, który stanowi skuteczny środek na nadmiernie wypadające włosy. Jednak to nie wszystko. Kosmetyki na bazie pokrzywy i napary z jej części pozwolą na przywrócenie prawidłowego nawilżenia skóry, pozbycie się łupieżu oraz dezynfekcję z wielu chorobotwórczych drobnoustrojów.


5. Pokrzywa do picia

Skoro pokrzywa jest rośliną na tyle drogocenną dla naszego zdrowia, to wypadałoby zacząć stosować ją coraz częściej. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się herbata bądź sok na bazie tego dobroczynnego zioła. Poniżej krótka instrukcja przygotowania.


Sok z pokrzywy
Wcześniej zebrana świeża pokrzywa powinna zostać zalana gorącą, lecz nie wrzącą wodą. Roślina powinna moczyć się przez pewien czas, aby nabrała nieco soczystości oraz pozbyła się zanieczyszczeń. Po namoczeniu należy ją zmielić za pomocą maszynki, a następnie wycisnąć z niej sok za pomocą  jałowego kompresu. W przypadku zbyt suchych liści uprzednio zmielona pokrzywa powinna zostać zalana niewielką porcją zimnej wody. Następnie należy wymieszać i wycisnąć z niej sok. Powstały napój stosujemy w ilości 3 łyżki na dobę przez około 14 dni.


Herbata z pokrzywy
W celu przygotowania prozdrowotnej herbaty na bazie pokrzywy należy wykorzystać 2 łyżki suszu pochodzącego z liści. Porcję tę należy zalać szklanką wrzątku i zaparzać przez kilka minut. Gdy napar nieco ostygnie, należy go przecedzić. Tak przygotowana herbata powinna być spożywana od 2 do 3 razy w ciągu dnia pomiędzy kolejnymi posiłkami.