Z definicją tego określenia zapoznaliście się w I części. W drugiej części postaram się was przekonać do wprowadzenia izometrycznej metody treningowej w swoich treningach. Osobiście wplatam poniższe ćwiczenia w obwodach lub wykonuję pojedynczo. W tym przypadku mowa o izometrii w podciąganiu lub pompkach na poręczach. Często izometria jest dobrym sposobem dla zawodników, którzy nie zauważają u siebie postępów.

 

SPIS TREŚCI:

1. Rodzaje ćwiczeń izometrycznych w street workout

2. Korzyści treningu izometrycznego

3. Podsumowanie

 

 

1. Rodzaje ćwiczeń izometrycznych w street workout
Tak jak w każdym sporcie, w street workout treningi oraz ćwiczenia są ukierunkowane na określone cele. W street workout możemy wykonywać trzy rodzaje ćwiczeń izometrycznych, które będą uzależnione od naszych potrzeb, stopnia zaawansowania. Mowa tu również o wizji przyszłościowej, mianowicie wyborze kategorii na zawodach, co będzie wiązało się z odpowiednim nakierowaniem treningów.


Pierwszy rodzaj to ćwiczenia samodzielne. Mowa tu o ćwiczeniach, przy wykonaniu których napinamy i rozluźniamy mięśnie bez użycia dodatkowych obciążeń. Do takich ćwiczeń zaliczyć możemy sylwetki gimnastyczne, planki, izometrię w pompce, inaczej mówiąc, ćwiczenia na core. Charakterystyczne jest również to, że dane ćwiczenia można wykonywać w warunkach domowych.

 

Z ciężarem własnego ciała
Jak samo określenie wskazuje, wysiłek będzie generowany poprzez opór stawiany przez nasze ciało. Przykładowo izometria w pompce na poręczach w dolnej pozycji, izometria w podciągnięciu lub utrzymanie pozycji L-sit.

 

Z dodatkowym obciążeniem
Na przykład wykorzystanie hantli, talerzy, kamizelki obciążeniowej lub klasycznie – ciężaru zawieszonego na pasie. W tym przypadku do takich ćwiczeń również zaliczamy podciąganie izometryczne, pompkę izometryczną, przysiad izometryczny.

 

2. Korzyści treningu izometrycznego
Wzmocnienie i rozbudowa mięśni. Według mnie trening izometryczny jest najlepszą metodą dla progresu w sile oraz rozbudowy tkanki mięśniowej. Największy progres był u osób, które na każdym treningu wykonywały co najmniej 3 serie izometrii, np. w zwisie na drążku lub podciągnięciu na drążku. Dzięki treningowi izometrycznemu znacznie rośnie siła naszych mięśni. Dzieje się tak, ponieważ zwiększenie całkowitego czasu napięcia mięśnia przekłada się na wzrost jego siły. Polepsza się także koordynacja pracy mięśni, podobnie jak wzrasta ich wytrzymałość. To wszystko przekłada się na ogólną poprawę kondycji organizmu. Przy regularnych treningach odczujemy to bardzo szybko. Łatwym do oceny efektem jest wydłużenie czasu, w którym jesteśmy w stanie wykonywać ćwiczenie. Ćwiczenia izometryczne wzmacniają też mięśnie konkretnych partii ciała, a więc możemy rozbudować mięśnie tej części ciała, na której najbardziej nam zależy.


Poprawa elastyczności mięśni i ich odporności na rozciąganie
Elastyczność mięśni to ich zdolność do rozciągania się. Im bardziej elastyczne są mięśnie, tym większy zakres ruchu mamy w stawach. Dzięki pozytywnemu wpływowi na elastyczność mięśni trening izometryczny przyczynia się do przywracania równowagi zmęczonym i przetrenowanym mięśniom i w ten sposób przeciwdziała kontuzjom.


Pamiętajcie też, że prawie wszystkie ćwiczenia w street workout są ćwiczeniami wielostawowymi, wszystkie wykonywane są w pełnym zakresie ruchu. Nasz układ motoryczny pracuje poprawnie, nie pojawia się kompensacja na skutek właśnie wyżej wspomnianych spięć.


Efekt wizualny i estetyka
Jest to efekt bardzo ważny dla osób uprawiających kulturystykę, ale również coraz bardziej doceniany przez osoby uprawiające street workout jako tzw. efekt uboczny, ponieważ zmiana wyglądu nie jest celem samym w sobie w naszym sporcie. Ciało dzięki treningowi izometrycznemu staje się pięknie wyrzeźbione, mięśnie są rozbudowane, a jednocześnie smukłe.


Trening ten również poprawia umiejętność napinania grup mięśniowych i uczy współpracy ze swoim ciałem, co jest wykorzystywane między innymi przy pozowaniu, ale także ma dużą wartość dla osób, które zwracają uwagę na estetyczny wygląd sylwetki. Tak na marginesie, coraz więcej osób z kulturystyki wprowadza elementy street workout do swoich treningów.


Możliwość trenowania w warunkach domowych
Bardzo ważny aspekt dla wielu ludzi. Trening izometryczny możemy wykonać tak naprawdę wszędzie i nie wymaga on stosowania specjalistycznych urządzeń czy obciążeń. W street workout „darmowość” i dostępność są cechami charakterystycznymi i ten rodzaj treningu wpisuje się w filozofię naszego sportu. Do wykonania treningu wystarczy nam kawałek wolnej powierzchni lub – dla wymagających – prosty drążek.

 

3. Podsumowanie
Trening izometryczny polecany jest czynnym sportowcom, ponieważ zwiększa ich wytrzymałość oraz poprawia ich osiągi w danej dyscyplinie, jednak odgrywa on nieocenioną rolę również dla osób po różnego rodzaju urazach i kontuzjach – można go stosować w formie treningu samodzielnego, czyli bez żadnych dodatkowych obciążeń, a wykonywany regularnie, szybko przywraca siłę i kształt unieruchomionym mięśniom – co najważniejsze – nie obciążając ich.

 

Trening izometryczny jest treningiem bezpiecznym, łatwo dostępnym, prostym i niesamowicie efektywnym. Dlatego powinien na stałe zagościć w planach treningowych każdej osoby trenującej street workout.


W kolejnym artykule przedstawię jeden z najbardziej efektywnych siłowo-wytrzymałościowych treningów street workout – trening mieszany na siłową wytrzymałość, który łączy w sobie dwa podstawowe systemy treningowe w naszym sporcie – system piramidowy oraz system izometryczny.