Chociaż każdy mężczyzna robił to chociaż raz w życiu, a spora część oddaje się tej przyjemności regularnie, to nigdy o tym nie rozmawiamy. Masturbacja, bo o niej mowa, jest niestety tematem tabu, przez co bardzo rzadko się o niej wspomina i odpowiada na pytania z nią związane. Jednym z najważniejszych pytań dotyczących masturbacji, jakie zadają sobie faceci chodzący na siłownię, jest to, czy wpływa na poziom testosteronu. To świetne pytanie, biorąc pod uwagę liczbę sprzecznych opinii, jakie można znaleźć w internecie. Sam pomysł wziął się zapewne z tego, że większość testosteronu jest produkowana w jądrach, a w czasie ejakulacji może dojść do przerwania stabilnej pracy jąder. Czy jest w tym choć trochę prawdy?

 

SPIS TREŚCI:

1. Wpływ masturbacji na testosteron – badania

2. Masturbacja a testosteron – podsumowanie

3. Inne hormony i neuroprzekaźniki

4. Różnice pomiędzy stosunkiem a masturbacją

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 


1. Wpływ masturbacji na testosteron

Testosteron ma minimalny wpływ na orgazm, jednak wysokie poziomy tego hormonu regulują pragnienia doświadczeń seksualnych i libido. W krótkim oknie czasowym masturbacja zdaje się mieć minimalny wpływ na poziom testosteronu.

 

Zostało to wykazane w badaniu opublikowanym w dzienniku naukowym „World Journal of Urology”. 10 zdrowych mężczyzn zakwalifikowanych do badania zostało umieszczonych w pokoju z dostępem do filmu pornograficznego i poproszonych o masturbację aż do ejakulacji. W tym okresie mierzone były poziomy kilku hormonów, w tym testosteronu, którego stan nie zmienił się jednak w żaden znaczący sposób w trakcie interwencji badawczej i po jej zakończeniu.

 

Mężczyźni zostali jeszcze poproszeni o wprowadzenie 21 dni abstynencji od masturbacji, po których powrócili do laboratorium i ponowili test. W trakcie orgazmu i po nim wciąż nie zauważono żadnych fluktuacji w poziomie testosteronu, ale zauważono znacznie większe spoczynkowe poziomy tego hormonu.

 

 

Aby potwierdzić te obserwacje, zespół naukowy z Chin także nakazał grupie mężczyzn powstrzymać się od masturbacji przez kilkanaście dni. Każdego dnia mierzono poziomy testosteronu, które w ciągu 1–6 dni były stabilne, jednak siódmego dnia abstynencji u każdego z mężczyzn zauważono duży skok testosteronu, który wynosił średnio 145% poziomu podstawowego.

 

 

2. Masturbacja a testosteron – podsumowanie

W ostatecznym rozrachunku widzimy, że masturbacja nie ma większego wpływu na poziom testosteronu w krótkim oknie czasowym. Jednak

z drugiej strony kompletne powstrzymanie się od tego typu aktywności seksualnej powinno prowadzić do znacznego podniesienia poziomu testosteronu, a wzrost będzie miał miejsce około 7 dni po ostatniej masturbacji.

  Fabryka Siły Sklep

Obecnie nie istnieją żadne inne badania podważające rezultaty dwóch powyższych analiz. Spekuluje się, że jest to mechanizm ewolucyjny mający na celu wzrost popędu seksualnego u samca i zwiększenie szans na spłodzenie potomstwa.


3. Inne hormony i neuroprzekaźniki

Orgazm jest silnym czynnikiem wpływającym na pracę całego organizmu i chociaż nie ma dużego wpływu na poziom testosteronu, to oddziałuje na inne systemy.

 

Powszechnie znany jest wpływ ejakulacji na układ sercowo-naczyniowy. Zarówno podczas seksu, jak i samego orgazmu można zaobserwować wzrost tętna, ciśnienia krwi i poziomu adrenaliny i noradrenaliny.

 

Najważniejszą zmianą hormonalną jest wzrost prolaktyny, który obserwowany jest krótko po szczytowaniu. Za sekrecję prolaktyny odpowiada przysadka mózgowa, a jej wzrost, szczególnie w tym przypadku, ma na celu supresję dalszych pragnień seksualnych. Ten hormon ma także wpływ na pracę i funkcjonowanie narządów seksualnych, co w przypadku mężczyzn prowadzi do relaksacji mięśni gładkich.

 

 

Ważnym związkiem jest także dopamina, która jest neuroprzekaźnikiem potocznie nazywanym hormonem szczęścia. Trafna nazwa, biorąc pod uwagę, że dopamina odpowiada za uczucia euforii – nie tylko w czasie orgazmu, ale podczas wszystkich sytuacji, które sprawiają nam radość. Nadmierne stymulowanie wydzielania dopaminy może w końcu prowadzić do uzależnienia.


4. Różnice pomiędzy stosunkiem a masturbacją

Chociaż dla wielu mężczyzn „orgazm to orgazm”, to jednak wygląda na to, że sytuacja, w jakiej został wywołany, ma wpływ na reakcję hormonalną organizmu.

 

Masturbacja nie ma większego wpływu na poziom testosteronu, jednak seks z inną osobą już tak. Dla przykładu w jednym badaniu śledzącym 44 mężczyzn odwiedzających klub nocny zauważono, że grupa, która uprawiała seks, odnotowała 72% wzrost testosteronu, natomiast w grupie mężczyzn, którzy jedynie obserwowali kobiety, wzrost wynosił 11%!

 

Jeśli masturbacja nie przynosi podobnych efektów, to zapewne ejakulacja nie jest czynnikiem wyłącznie odpowiedzialnym za obserwowane w czasie stosunku zmiany hormonalne. Niewykluczone, że to kontakt z kobietą – zapach jej feromonów – wzbudza w mężczyznach taką reakcję. A może po prostu wynika to z włożonego w stosunek wysiłku fizycznego. Faktem jest jednak, że kontakt z prawdziwą osobą zawsze jest lepszy.

 

REKLAMA
16-krotny Mistrz Świata Jarosław Olech stosuje Nr 1 na wzrost siły i masy mięśniowej
Darmowa dostawa!
+ Indywidualny plan dietetyczny + Poradnik treningowy