Początki są najtrudniejsze. Dlatego warto postarać się, aby już teraz zapewnić sobie odpowiednie przygotowanie do cięższych i bardziej wymagających treningów. Również na tym etapie należy wprowadzić pierwsze zmiany w codziennym menu i zacząć prowadzić niezbędny, pomagający monitorować postępy dziennik treningowy.

 

SPIS TREŚCI:
1. Trzy treningi w zupełności wystarczą
2. Warto uczyć się od innych
3. Dziennik treningowy
4. Technika jest ważniejsza od ciężaru
5. Dieta
6. Odpoczynek

 

 

1. Trzy treningi w zupełności wystarczą

Trzy treningi w ciągu tygodnia na samym początku wystarczą, aby zmusić mięśnie do maksymalnego rozwoju. Bardzo ważne jest również dobranie odpowiedniej metody treningowej.

 

W przypadku osób początkujących najczęściej poleca się metodę FBW. FBW to nic innego jak trening całego ciała w ciągu jednej sesji treningowej. W ciągu tygodnia odbywają się trzy takie sesje, za każdym razem dana grupa mięśniowa ćwiczona jest z użyciem innego ćwiczenia.

 

Osoby chcące zrzucić zbędny balast mogą z treningu FBW stworzyć trening obwodowy, dzięki czemu za jednym razem będą budować mięśnie oraz spalać zbędną tkankę mięśniową.

 

2. Warto uczyć się od innych

Pierwsze treningi ze względu na brak odpowiedniego doświadczenia są drogą w nieznane. W związku z tym należy dołożyć wszelkich starań, by były one przeprowadzone pod okiem osoby, która owe doświadczenie już posiada. Taką osobą z pewnością może być trener personalny.

 

3. Dziennik treningowy Fabryka Siły Sklep

Od samego początku warto prowadzić dziennik treningowy. Powinny znajdować się w nim w zasadzie wszystkie ważne informacje związane z treningiem oraz rozwojem mięśni. Dlatego należy w nim zamieszczać wagę ciała, poszczególne wymiary, plany treningowe, czas przerw pomiędzy seriami i ćwiczeniami, a także ciężar, z jakim wykonano poszczególne ćwiczenia.

 

Należy w nim zamieszczać także subiektywne opinie i odczucia dotyczące samopoczucia oraz wybranych ćwiczeń.

 

4. Technika jest ważniejsza od ciężaru

Na samym początku od ciężaru, z którym wykonuje się trening, o wiele ważniejsza jest technika. W związku z tym w grę nie wchodzą żadne powtórzenia oszukane czy powtórzenia wymuszone! Warto dobrać ciężar tak, aby umożliwiał wykonanie zamierzonej liczby powtórzeń z uwzględnieniem zapasu najlepiej jednego pełnego powtórzenia.

 

O odpowiednią technikę warto zadbać na samym początku, bowiem to ona przez lata pozostanie niezmienna. Zmieniał się będzie wyłącznie ciężar.

 

5. Dieta

Zdrowe, zbilansowane odżywianie pomaga zarówno zbudować mięśnie, jak
i zredukować do zadowalającego poziomu podskórną tkankę tłuszczową. Wprawdzie osiąganie wyników bez odpowiedniego planu żywieniowego jest także możliwe, niemniej jednak będą one bardzo okrojone bądź w skrajnych przypadkach może ich nie być wcale.

 

6. Odpoczynek

Regeneracja w sportach sylwetkowych to jedno z kluczowych zagadnień, które również bezpośrednio wpływa na osiągane wyniki. Oczywiście pomija się tutaj wszelkiego rodzaju próby celowego przetrenowania mięśni. Takie formy zarezerwowane są dla osób bardziej doświadczonych.

 

W przypadku osoby początkującej wystarczą trzy dni treningowe oraz cztery dni błogiego lenistwa. Przykładowo może to wyglądać tak:

poniedziałek – trening,
wtorek – dzień wolny,
środa – trening,
czwartek – dzień wolny,
piątek – trening,
sobota – dzień wolny,
niedziela – dzień wolny.

 

Jak da się zauważyć w powyższym planie, dni treningowe należy oddzielić dniem przerwy. Po trzech dniach następuje dłuższa przerwa w postaci wolnego weekendu. Mięśnie potrzebują na początku takiego działania, aby móc w pełni się rozwijać.