Rozpoczęcie przygody z treningiem – cz. III
Artykuł jest kontynuacją części drugiej. Omówiono w nim kolejne aspekty periodyzacji procesu treningowego.
SPIS TREŚCI:
1. Periodyzacja
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Periodyzacja
Gdy już wiesz, co chcesz osiągnąć w skali roku, zaplanuj, co chcesz i co możesz osiągnąć w skali kilku miesięcy. Swój makrocykl rozpisz na miesiące, zapisz kolejne treści treningów w mezocyklach. Możesz zaplanować wszystkie mezocykle, ale nie musisz. Zaplanowałeś makrocykle (plany w skali kilku miesięcy), więc we właściwym czasie możesz zaplanować adekwatne do nich plany miesięczne.
Weźmiesz wtedy pod uwagę także pracę, którą wykonałeś w makrocyklu czy mezocyklach poprzedzających. Nie możesz od razu zaplanować wszystkiego, bo musisz brać pod uwagę zmienne takie jak wykonana praca i twoja forma.
Podobnie ma się sprawa z planowaniem pracy w tygodniu. Możesz zaplanować pierwszy i drugi mikrocykl. Trzeci zaplanujesz, biorąc pod uwagę zarówno to, co udało ci się zrobić w pierwszych dwóch tygodniach, jak i to, jakie cele mezocyklu realizujesz.
Jeśli zaplanujesz za dużo, prawdopodobnie będziesz musiał wprowadzać więcej modyfikacji. Może konieczna będzie zmiana kolejności czy nawet rezygnacja z niektórych cykli po to, aby twój aktualny plan był dostosowany do stanu twojego organizmu i jego możliwości.
Musisz sprawdzać swoje postępy, dlatego w planie zamieść specjalne treningi kontrolne. Będą one miały na celu sprawdzenie osiąganego poziomu, cechy czy umiejętności, nad którą pracujesz. Trening może zawierać testy, specjalne ćwiczenia, wysiłek, którego wynik będziesz mógł porównać albo z takim samym testem, ćwiczeniem, wysiłkiem wykonanym
w poprzedzającym mezocyklu, makrocyklu czy planie rocznym.
Takie sprawdzanie powinno być dobrze zaplanowane i niezbyt częste. Najpierw wykonujesz pracę odpowiednio długą, aby wywołać trwałe zmiany adaptacyjne, a potem kontrolujesz wpływ tej pracy na wyniki. Wszystko to robisz po to, aby upewnić się, że idziesz we właściwym kierunku i robisz postępy.
Jeśli na podstawie przeprowadzonej kontroli coś nie idzie po twojej myśli, coś odbiega od założonego planu – analizujesz problem, wyciągasz wnioski. Decydujesz, co będziesz w większym stopniu kontrolował, wprowadzasz korektę do planu. Robisz to po to, by nie zboczyć z wytyczonej drogi i osiągnąć sukces. Robisz coś do tego czasu, aż wykonasz założoną pracę.
W planie treningowym będziesz musiał zaplanować dla poszczególnych cykli wiele parametrów, które będą miały wpływ na skuteczność twojego treningu i osiągnięcie celu. Będzie to objętość treningowa, to, ile treningów wykonasz, ile godzin będziesz trenował, oraz intensywność treningowa (jej zmienność).
Na Twoją skuteczność będą wpływać także metody, warunki treningowe, to, jakie będziesz stosował środki kontroli, odnowy biologicznej, w jakich i w ilu zawodach będziesz brał udział, dieta i wiele innych.