Artykuł jest kontynuacją części drugiej. Wnika w kolejne aspekty periodyzacji procesu treningowego.


SPIS TREŚCI:
1. Periodyzacja

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc1. Periodyzacja
Gdy wiesz, co chcesz osiągnąć w skali roku, zaplanuj, co chcesz i co możesz osiągnąć w skali kilku miesięcy. Swój makrocykl rozpisz na miesiące zapisując, kolejne treści treningów mezocykli. Możesz zaplanować wszystkie mezocykle, ale nie musisz. Masz zaplanowane makrocykle,

a więc plany w skali kilku miesięcy, więc we właściwym czasie możesz zaplanować adekwatne do nich plany miesięczne.


Weźmiesz wtedy pod uwagę także to, co i jak wykonałeś w makrocyklu czy mezocyklach poprzedzających. Nie możesz od razu zaplanować wszystkiego, bo musisz brać pod uwagę zmienną jaką jest praca wykonana, twoja forma wypracowana pracą już wykonaną.


Podobnie ma się sprawa z planowaniem pracy tygodnia. Możesz zaplanować pierwszy i drugi mikrocykl. Trzeci zaplanujesz biorąc pod uwagę zarówno to, co udało ci się zrobić w pierwszych dwóch tygodniach, jak i to, jakie realizujesz cele mezocyklu.


Jeśli zaplanujesz za dużo, prawdopodobnie będziesz musiał wprowadzać więcej modyfikacji. Może konieczna będzie rezygnacja z kolejności czy nawet niektórych cykli po to, aby twój aktualny plan działania był najbardziej dostosowany do stanu twojego organizmu, jego możliwości czynienia postępów, bo na nich będzie ci zależeć najbardziej.


Swoje postępy będziesz sprawdzać. Dlatego w planie zamieścisz specjalne treningi kontrolne. Będą one miały na celu sprawdzenie osiąganego poziomu cechy, umiejętności nad którą pracujesz. Trening może zawierać testy, specjalne ćwiczenia, wysiłek, którego wynik będziesz mógł porównać albo z takim samym testem, ćwiczeniem, wysiłkiem wykonanym

w poprzedzającym mezocyklu, makrocyklu czy planie rocznym.


Takie sprawdzanie się powinno być dobrze zaplanowane i niezbyt częste. Najpierw wykonujesz pracę odpowiednio długą, aby wywołać trwałe zmiany adaptacyjne, a potem kontrolujesz wpływ tej pracy na wyniki. Wszystko to robisz po to, aby utwierdzić się w dobrym przekonaniu, że idziesz we właściwym kierunku i robisz postępy.


Jeśli na podstawie przeprowadzonej kontroli coś nie idzie po twojej myśli, coś odbiega od założonego planu analizujesz problem, wyciągasz wnioski. Decydujesz, co będziesz w większym stopniu kontrolował, wprowadzasz korektę do planu. Robisz to po to, aby nie dać się zepchnąć z wytyczonej drogi i osiągnąć sukces. W twojej sferze mentalnej kształtujesz postawę „dotąd, aż...”, robisz coś do tego czasu, aż praca będzie wykonana.


W planie treningowym dla poszczególnych cykli będziesz musiał zaplanować wiele parametrów, które będą miały wpływ na skuteczność twojego treningu i dochodzenia do celu. To będzie objętość treningowa,

to ile treningów, ile godzin będziesz trenował. To będzie intensywność treningowa, jej zmienność.


Także metody, środki, formy, warunki treningowe, to, jakie będziesz stosował środki kontroli, odnowy biologicznej, w jakich i w ilu zawodach będziesz brał udział, co będziesz jadł i wiele innych mniej lub bardziej istotnych dla twojej skuteczności.