Podczas wyboru roweru treningowego początkujący często nie wiedzą, jaki sprzęt będzie dla nich odpowiedni. W tym artykule chciałbym przedstawić rodzaje rowerów treningowych i wskazówki, którymi warto się kierować przy wyborze roweru. Jaki rower wybrać? Jak dopasować sprzęt do danej osoby? Dowiesz się z dalszej części artykułu.

 

SPIS TREŚCI:
1. Rowery treningowe – czym się kierować podczas zakupu?
2. Rowery stacjonarne
3. Rower treningowy magnetyczny
4. Używane rowery treningowe
5. Opinie i recenzje

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc

 

 

1. Rowery treningowe – czym się kierować podczas zakupu?
Praktycznie każda osoba przy zakupie sprzętu kieruje się ceną. Czy słusznie? Postaram się przybliżyć, czym należy kierować się przy zakupie roweru treningowego.

 

Wyróżniamy kilka rodzajów rowerów treningowych:
– pionowe – pozycja osoby ćwiczącej jest wyprostowana lub lekko pochylona. Ten rodzaj nie jest zalecany osobom z problemami

z kręgosłupem, dobry jest dla osób z problemami kardiologicznymi;

 

– poziome – rodzaj rowerów, na których ćwiczy się na leżąco. Jest głównie zalecany osobom z problemami z kręgosłupem i otyłym;

 

– spinningowe – taki rower służy głównie do bardzo intensywnych ćwiczeń

w pozycji pochylonej. Ta grupa rowerów jest skierowana przede wszystkim do osób uprawiających wyczynowo oraz amatorsko kolarstwo.


Następnym branym pod uwagę parametrem jest mechanizm oporu, do wyboru mamy:

– mechaniczny,

– magnetyczny,

– elektromagnetyczny.

 

Nie zapominajmy o parametrach roweru takich jak waga, rozmiar urządzenia, regulowanie kierownicy, regulowanie siodełka, maksymalna waga osoby ćwiczącej, system hamowania. Jak widać, przy dokładnym zwróceniu uwagi nie jest to taka prosta sprawa.


2. Rowery stacjonarne
Jak już wcześniej pisałem, rower stacjonarny powinien być dopasowany do naszych potrzeb. Nie kieruj się przy zakupie tylko ceną, bo możesz później żałować. Rower stacjonarny to dobry wybór dla osób, które nie lubią rowerów tradycyjnych i wycieczek rowerowych. Zaletą rowerów jest posiadanie różnych funkcji, takich jak pomiar tętna, pomiar pracy nóg, dystans, czas, prędkość, i programów, które są w nie wbudowane. Trening na rowerze stacjonarnym zwiększy wydolność organizmu, zredukuje tkankę tłuszczową oraz wymodeluje dolne partie ciała – jest istotnym czynnikiem wzmacniającym odporność na stres i poprawiającym samopoczucie. Każdy wysiłek pozytywnie wpływa na naszą psychikę. Rower stacjonarny jest przeznaczony dla osób, które posiadają problemy z kręgosłupem czy problemy kardiologiczne.


3. Rower treningowy magnetyczny
Rower magnetyczny jest przeznaczony dla osób bardziej wymagających

i zaawansowanych. Poprzez różnice w budowie od innych rowerów opór jest wytwarzany przez pole magnetyczne. Magnesy te działają, wywierając nacisk na koło. Dzięki takiej budowie rower posiada szeroki wachlarz zastosowań: jazda pod górkę, różny opór jazdy, jazda w dół itd.

  Fabryka Siły Sklep

Wyróżniamy dwa rodzaje rowerów magnetycznych:

– magnetyczne regulowane pokrętłem – pozycja magnesów jest sterowana za pomocą pokręteł – im bliżej koła znajduje się magnes, tym trudniej. Ten rodzaj roweru nie posiada programów treningowych, ponieważ komputer nie steruje obciążeniem;


– magnetyczne sterowane silnikiem – rodzaj roweru, który umożliwia sterowanie i korzystanie z treningów. Wbudowany silnik odpowiada za zmianę ćwiczeń i obciążenia dzięki położeniu magnesów. Do zalet tego modelu można zaliczyć to, że pracuje dużo ciszej od innych rowerów. Jest to dobry wybór dla osób, które podczas jazdy chcą oglądać telewizor czy czytać książkę. Niestety minusem jest koszt roweru, który waha się od 300 do nawet kilku tysięcy złotych.

 

4. Używane rowery treningowe

Przy doborze roweru treningowego używanego nie sugeruj się tylko ceną. Kupując rower używany, musisz uwzględnić, do jakich celów ma ci służyć i jaki trening będziesz wykonywał.

 

Nie zapomnij o parametrach takich jak:
– maksymalna waga,

– rodzaj siodełka,

– rodzaj roweru: mechaniczny, magnetyczny, elektromagnetyczny,

– system hamowania,

– masa koła zamachowego,

– zasilanie,

– rozmiar i waga roweru.


Jak widzisz, jest sporo parametrów, których nie powinieneś lekceważyć przy wyborze roweru. Innym ważnym czynnikiem przy doborze roweru jest twoja sprawność fizyczna: dla początkujących polecam rower mechaniczny lub magnetyczny. Dla osób zaawansowanych i kolaży profesjonalnych lepszym rozwiązaniem będzie rower spinningowy.

 

Następnym ważnym czynnikiem przy kupnie jest twoje zdrowie. Dla osób, które mają problemy z kręgosłupem, najlepszy będzie rower poziomy. Osoby mające problemy kardiologiczne, najlepiej aby wybrały pionowy. Myślę, że to, co przybliżyłem w tej części, pomoże wam przy zakupie dobrego roweru używanego.


5. Opinie i recenzje
Rower treningowy jest świetnym wyborem dla tych, którzy preferują aktywność fizyczną w zaciszu własnego domu. Jest to dobre rozwiązanie dla osób z problemami zdrowotnymi lub powracającymi do zdrowia po kontuzji. Zaletą tych urządzeń jest to, że możemy o każdej porze na nim jeździć, nawet w nocy. Rowery treningowe mają szerszy wybór funkcji i programów niż normalny rower, dzięki temu nie będziesz się nudził podczas jazdy.

 

Rower treningowy tak jak każde urządzenie ma wady i zalety, a to, jak z niego korzystasz, zależy wyłącznie od ciebie. Mam nadzieję, że trochę przybliżyłem, czym się kierować przy kupnie roweru.