Aktywność fizyczna nie tylko redukuje tkankę tłuszczową i poprawia wygląd sylwetki, przyczynia się również do prawidłowego funkcjonowania organizmu. I nie chodzi tylko o treningi na siłowni. Zwykłe spacery mogą mieć zaskakujący wpływ na zdrowie. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie ćwiczeń siłowych z aktywnością aerobową. Jak zacząć ćwiczyć po 60 roku życia?

 

SPIS TREŚCI:

1. Siedzący tryb życia

2. Upadki – zagrożenie dla zdrowia seniora

3. Jak zacząć ćwiczyć po 60 roku życia?

4. Podsumowanie

 

 

1. Siedzący tryb życia

Siedzący tryb życia ma negatywny wpływ na zdrowie. Jazda samochodem, praca przed komputerem, wybieranie windy zamiast schodów, oglądanie telewizji – wszystko to negatywnie wpływa na postawę ciała i funkcjonowanie organizmu. Według badania przeprowadzonego w 2020 r. przez Multisport Index 63% Polaków podejmuje aktywność fizyczną co najmniej raz w miesiącu, co oznacza, że 37% to osoby nieaktywne fizycznie. Zauważono również, że aktywne fizycznie są głównie osoby młode.

 

Wraz z wiekiem poziom aktywności fizycznej u wielu osób znacząco spada, co przyczynia się do pogorszenia zdrowia i ogólnej sprawności fizycznej, zwłaszcza u osób po 60 roku życia. Proces starzenia się wpływa m.in. na spadek beztłuszczowej masy ciała oraz siły mięśniowej. Elastyczność takich struktur jak mięśnie, ścięgna czy więzadła ulega pogorszeniu. Zmniejsza się gęstość i wytrzymałość kości, przez co ryzyko wystąpienia poważnego urazu wzrasta. Zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej. Pojawiają się zmiany zwyrodnieniowe i obniża się wydolność oddechowa oraz pogarsza funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.

 

2. Upadki – zagrożenie dla zdrowia seniora

Wśród osób starszych, po 60 roku życia, ryzyko upadków diametralnie wzrasta. Stanowi to bardzo duże zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia seniora. Regularna aktywność fizyczna jest bardzo istotna w kontekście zmniejszenia ryzyka upadków. Wykonywanie ćwiczeń poprawia koordynację nerwowo-mięśniową, wzmacnia mięśnie i stawy, a także pozytywnie wpływa na zmysł równowagi.

 

E. Kovacs i wsp. sprawdzali wpływ aktywności fizycznej na zmniejszenie ryzyka upadków u kobiet po 60 roku życia. Badane przez 25 tygodni dwa razy w tygodniu uczestniczyły w godzinnej sesji ćwiczeń pod kontrolą fizjoterapeuty. Wykazano, że u kobiet regularnie ćwiczących ryzyko upadku spadło aż o 60% w stosunku do nietrenującej grupy kontrolnej (E. Kovacs i wsp. 2013). Co ciekawe, wykazano również, że wysoką skuteczność w kontekście zapobiegania upadkom ma regularne uczęszczanie na zajęcia z tai chi (L. Fuzhong i wsp. 2005). Fabryka Siły Sklep

 

3. Jak zacząć ćwiczyć po 60 roku życia?

Osoby, które chcą rozpocząć regularną aktywność fizyczną, powinny w pierwszej kolejności zastanowić się na tym, jaka aktywność będzie sprawiała im największą przyjemność. Jest to istotne w kontekście motywacji i regularności ćwiczeń. Przed przystąpieniem do ćwiczeń warto również skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który przekaże zalecenia dotyczące aktywności fizycznej. Jest to bardzo ważne zwłaszcza dla osób, które zmagają się z różnymi chorobami.

 

W ramach zajęć grupowych można wybrać ćwiczenia rozciągające (zdrowy kręgosłup, stretching), mentalne (joga, tai chi), trening siłowy, ćwiczenia aerobowe (aqua aerobik, nordic walking, zumba), wzmacniające (pilates). Przy wyborze zajęć warto zorientować się, czy osoba prowadząca posiada odpowiednie kompetencje do pracy z seniorami, praca z osobami po 60 roku życia wymaga odpowiedniej wiedzy. Jest to istotne w kontekście zmniejszenia ryzyka wystąpienia kontuzji, urazu czy upadku podczas zajęć, zwłaszcza grupowych.

 

Warto pamiętać, aby aktywność fizyczną wdrażać stopniowo. Początkowo dwudziestominutowe sesje treningowe trzy razy w tygodniu będą zdecydowanie wystarczające, aby przygotować układ ruchu do bardziej wymagającej aktywności. Następnie należy wydłużać czas trwania treningu oraz zwiększać poziom zaawansowania ćwiczeń.

 

4. Podsumowanie

37% Polaków nie wykonuje dodatkowej aktywności fizycznej w postaci spaceru lub treningu raz w miesiącu. Dane te nie napawają optymizmem. Aktywność fizyczna może przynieść wiele korzyści zdrowotnych osobom w każdym wieku. Niestety w większości to właśnie osoby starsze, po 60 roku życia, zaprzestają regularnej aktywności fizycznej z różnych przyczyn. Najistotniejszą jest wzrost ryzyka upadku. W tym wieku poza złamaniem czy kontuzją upadek może doprowadzić nawet do śmierci. Jednak warto zaznaczyć, że to właśnie aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na zapobieganie upadkom, zatem niechęć osób starszych do ćwiczeń jest niepotrzebna, jednocześnie niekorzystnie wpływa na ich zdrowie fizyczne i psychiczne.

 

Podczas wyboru aktywności fizycznej należy kierować się upodobaniami oraz założonym celem treningowym. Należy również wybrać odpowiedniego instruktora fitness lub trenera personalnego, który posiada doświadczenie w pracy z seniorami, potrafi odpowiednio zaplanować trening i bezpiecznie go przeprowadzić.

 

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

Bibliografia

Badanie wpływu aktywności fizycznej na życie prywatne i zawodowe Polaków w 2020 r., z uwzględnieniem wpływu pandemii COVID-19, zrealizowane przez Kantar na zlecenie Benefit Systems, benefitsystems.pl/fileadmin/benefitsystems/relacje_inwestorskie/Centrum_Prasowe/PR_materialy/MultiSport-INDEX-2020_v5.pdf (18.06.2021).

Dusińska P., Bonior J., Wybrane czynniki ryzyka i prewencja upadków osób starszych, „Sztuka Leczenia” 2019, 34(2).

Fuzhong L. et al., Tai chi and fall reductions in older adults a randomized controlled trial, „The Journals of Gerontology” 2005, 2, 187–194.

Grzegorczyk J. et al., Aktywność fizyczna osób starszych, „Young Sport Science Of Ukraine” 2012, 23–27.

Kovacs E. et al., Adapted physical activity is beneficial on balance, functional mobility, quality of life and fall risk in community dwelling older woman: a randomized single-blinded controlled trired, „European Journal of Physical and Rehabilitation Medicine” 2013, 49(3), 301–10.