Większość osób nie będąca maratończykami nie wie, że w trakcie treningu również można zjeść posiłek. Niekiedy jest to wręcz niezbędne dla zachowania energii oraz zdrowia w trakcie zawodów.

 

SPIS TREŚCI:

1. Posiłek w trakcie treningu – dla kogo?
2. Kiedy podczas treningu zjeść posiłek?
3. Co jeść w trakcie treningu?

 

 

1. Posiłek w trakcie treningu – dla kogo

Posiłek w trakcie treningu przeznaczony jest przede wszystkim dla długodystansowców. W trakcie wielogodzinnych wybiegań czy długiej jazdy rowerem zużywamy glikogen mięśniowy, który trzeba uzupełnić, żeby nie spalać mięśni. Jeżeli nie uzupełnimy glikogenu w trakcie treningu, może złapać nas tak zwana ściana. Jej objawem jest po prostu odcięcie prądu.

 

Tracimy wszelką energię i każdy ruch staje się olbrzymim wysiłkiem. Pojawiają się zawroty głowy, nogi zaczynają ważyć tonę. Posiłek w trakcie treningu wykorzystywany jest także przez kulturystów. Dla nich najważniejsze jest, aby nie wejść w stan katabolizmu – rozpadu mięśni.

 

2. Kiedy podczas treningu zjeść posiłek?

Posiłek w trakcie treningu długodystansowcy i sportowcy wytrzymałościowi powinni zjeść po pierwszej godzinie. Ważne jest też wyliczenie, ile potrzebujemy węglowodanów na daną sesję treningową. Najlepiej sprawdza się 1 g na kilogram masy ciała na każdą godzinę biegu.

 

Kulturyści mogą dostarczać do organizmu węglowodany już po 20 minutach treningu. Dzieje się tak, ponieważ ćwiczenia siłowe opierają się w największym stopniu na beztlenowych systemach energetycznych. Powoduje to szybsze spalanie glikogenu, który musi zostać uzupełniony, aby nie dochodziło do katabolizmu. Fabryka Siły Sklep

 

3. Co jeść w trakcie treningu?

W roli posiłków treningowych sprawdzą się najlepiej żele węglowodanowe, izotoniki i batony proteinowe. Napoje izotoniczne dostarczają nie tylko cukrów, lecz także elektrolitów. Te tracimy razem z potem w trakcie biegu. Żele dostarczają przede wszystkim węglowodanów, czyli energii. Batony proteinowe są również wskazane.

 

Trzeba jednak dobrać taki baton, który nie obciąży żołądka. Nie powinien on zawierać dużej ilości tłuszczu. Powinien za to być łatwy w spożyciu i zawierać odpowiednio dobraną ilość białek i węglowodanów. Takie batony dodają energii i zapobiegają rozpadowi mięśni. W trakcie maratonów czy triathlonów świetnie się spisują.