Dlaczego warto stosować napoje izotoniczne?
Stosunkowo niedawno napoje izotoniczne dosłownie zostały hitem. Rozpowszechniono informację, że przyczyniają się one do utrzymania optymalnej równowagi płynów w organizmie oraz rekompensują utratę elektrolitów. Na ile jest to prawdziwe i czy warto je stosować, dowiecie się
z niniejszego artykułu.
SPIS TREŚCI:
1. Co to są napoje izotoniczne?
3. Napoje izotoniczne podczas redukcji
4. Izotoniki podczas budowania masy mięśniowej
Indywidualne planydietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
1. Co to są napoje izotoniczne?
Napoje izotoniczne to grupa suplementów sportowych, których głównym celem jest uzupełnienie zapotrzebowania organizmu na źródła energii, minerały i witaminy. Zazwyczaj są to gotowe płynne mieszanki, ale od jakiegoś czasu na popularności zyskują izotoniki w proszku, które pozwalają stosować różne proporcje substancji na jednostkę płynu.
Regularne przyjmowanie izotoników pozwala na przeprowadzenie bardziej efektywnego treningu, a dodatkowo nieodczuwanie wyraźnych procesów katabolicznych. Wielu zawodowych sportowców w końcowej fazie przygotowań korzysta z BCAA, aby nie stracić zbudowanej masy mięśniowej. Niestety nie każdego stać na przyjmowanie codziennie 80–120 g takich aminokwasów. Stąd napoje izotoniczne można uważać za niskokosztowy jakościowy substytut takich suplementów. Właściwie wyjaśnia to ich popularność.
2. Do czego są potrzebne napoje izotoniczne?
W celu opisania znaczenia izotoników należy zrozumieć pewne procesy fizjologiczne. Treningi, czy to aerobowe czy anaerobowe, zwiększają temperaturę ciała. Przy tym podczas treningi siłowego człowiek wytwarza znacznie więcej ciepła. Część mózgu, zwana podwzgórzem, uruchamia mechanizm obronny, tak aby nie dochodziło do przegrzania organizmu. Specjalne sygnały przesyłane do odpowiednich gruczołów sprzyjają poceniu się. W wyniku tego procesu skóra pokrywa się potem, a zewnętrzna temperatura pochłania ciepło ciała, schładzając je.
Niestety razem z potem organizm traci ogromne ilości mikroelementów, zwłaszcza sole, potas i magnez. Takie straty zasobów negatywnie wpływają na ogólny stan organizmu. Ten proces najaktywniej przejawia się w trakcie okresu redukcji, gdy organizm doświadcza stałego niedoboru wody wskutek spalania tkanki tłuszczowej.
Jednym z głównych minusów utraty potasu jest zmniejszenie funkcji nerwowo-mięśniowej włókien mięśniowych. Czyli sygnały centralnego układu nerwowego stają się słabsze, na skutek czego skurcze mięśniowej przebiegają gorzej. Fakt ten często zauważają startujący w zawodach kulturyści, którzy coraz mniej czasu poświęcają na trening siłowy, gdy pozostaje niewiele czasu do zawodów. Ponadto brak mikroelementów
w trakcie redukcji powoduje, że tkanka kostna i ścięgna są bardziej wrażliwe, co może prowadzić do różnych urazów. Jeżeli chodzi o magnez, to jego deficyt prowadzi do bolesnych skurczów mięśniowych.
Informacje podane poniżej przyczyniły się do powstania specjalnych napojów izotonicznych. Systematyczne stosowanie izotoników w trakcie treningu pozwala uzupełnić utracone mikroelementy i przewrócić równowagę elektrolitową w organizmie.
3. Napoje izotoniczne podczas redukcji
Nie jest tajemnicą, że napoje izotoniczne zawierają stosunkowo dużą ilość kalorii. Oczywiście nie zawierają one np. 1000 kcal na porcję, ale jedna dawka (10–40 ml) może zawierać od 20 do 45 kcal, a ich źródłem są węglowodany proste. Najczęściej jest to maltoza, glukoza czy izomaltoza. Niestety w trakcie redukcji tego typu napoje izotoniczne tylko spowalniają procesy spalania tkanki tłuszczowej. W takiej sytuacji należy wybierać niskokaloryczne izotoniki, które zawierają witaminy, minerały, a w niektórych przypadkach nawet kofeinę, który pomaga utleniać tłuszcz i zwiększa intensywność treningu.
Większość osób zadaje pytanie: czy izotoniki są w ogóle potrzebne podczas redukcji? Istnieje nawet stereotyp, że takie napoje są potrzebne tylko podczas budowania masy mięśniowej. Prawda jest nieco inna. Izotoniki rzeczywiście mogą ułatwić proces treningowy w trakcie redukcji, ale tylko
w przypadku braku w nich dużej zawartości prostych węglowodanów.
Jeżeli organizm będzie miał stały niedobór mikroelementów i płynów, proces spalania tkanki tłuszczowej będzie spowolniony.
4. Izotoniki podczas budowania masy mięśniowej
Dostępne są specjalne izotoniki z dużą ilością kalorii i dodatkowymi elementami, takimi jak kreatyna, BCAA itp. Wszystko to pozwala znacznie zwiększać efektywność treningu. Przede wszystkim mija zmęczenie. Jeżeli
w napoju znajduje się kreatyna, to wzrastają wskaźniki siły. Jednak należy pamiętać, że duża kaloryczność izotoników jest uwarunkowaną odpowiednio dużą ilością węglowodanów. Konieczne jest, aby pić napoje izotoniczne małymi łykami przez cały okres trwania treningu, w przeciwnym razie efekty będą negatywne. Zbyt duża ilość węglowodanów spożytych w bardzo krótkim czasie spowoduje duży skok insuliny. Głównym zadaniem izotoników jest utrzymywanie cukru na stosunkowo wysokim poziomie, jednak węglowodany proste, gdy są przyjmowane niewłaściwie, spowodują reakcję odwrotną. Insulina obniży poziom cukru we krwi. Niski poziom cukru zmusi organizm do zużywania wolnych aminokwasów, a nawet pozyskiwania ich z białka mięśniowego, ponieważ w organizmie musi być zachowana homeostaza. Stąd izotoniki należy „sączyć” w trakcie całego treningu równomiernie.