Trening aerobowy wielu osobom kojarzy się z jednym ćwiczeniem – nudnym marszem na bieżni. Faktycznie monotonia to złe rozwiązanie na trening aerobowy, potrafi zniechęcić nawet najbardziej wytrwałe osoby. W każdym przypadku podstawę stanowi nie sam trening, ale odpowiednio skomponowana dieta. Jest jednak rozwiązanie, które pozwoli wprowadzić do planu treningowego trening aerobowy (tlenowy), nawet jeśli do tej pory unikało się go jak ognia!

 

SPIS TREŚCI:
1. Wszystko o treningu aerobowym
2. Trening cardio nie musi być nudny!
3. Dlaczego lepiej wybierać ćwiczenia angażujące całe ciało?

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.


 

1. Wszystko o treningu aerobowym

W tym artykule uwaga zostanie skupiona na treningu aerobowym. Jest to trening cardio, który wykonuje się przy udziale procesów tlenowych. Oznacza to, że organizm pomimo wysiłku fizycznego jest w stanie dostarczać tlen do swoich komórek, nie tworząc przy tym długu tlenowego, który pojawia się w przypadku treningu anaerobowego.

 

Zaletami aerobów jest z pewnością to, że podskórna tkanka tłuszczowa spalana jest już w trakcie wysiłku. Wzmocniony zostaje przy tym aparat ruchu, a więc kości oraz mięśnie. Szybszy przepływ utlenowanej krwi nie tylko dotlenia organizm, ale wpływa pozytywnie na cały układ krwionośny oraz jego główny ośrodek – serce.

 

Minusem jest to, iż ta forma aerobów w pewnym stopniu upośledza rozbudowywanie masy mięśniowej. Należy więc ograniczyć ją w okresie tzw. „masowania”, aby zapewnić sobie możliwie najlepsze efekty w treningu siłowym.

 

2. Trening cardio nie musi być nudny!

Marsz na bieżni już nikomu nie będzie śnił się po nocach! Są ćwiczenia

o wiele bardziej przyjemne, które również pomagają spalić tkankę tłuszczową.

  Fabryka Siły Sklep

Przykładem takiego ćwiczenia jest nordic walking, które staje się coraz bardziej popularne w Polsce. Wbrew pozorom marsz z kijkami potrafi dać

w kość i jest świetnym spalaczem tłuszczu, a co za tym idzie, alternatywą dla nudnej bieżni.

 

Warto również skorzystać z roweru. Latem można wybrać się na przejażdżki na łonie natury, co pozytywnie wpłynie także na samopoczucie, a sam wysiłek fizyczny, zresztą jak w przypadku poprzedniego ćwiczenia, będzie odbywał się na świeżym powietrzu. Każdy powód jest dobry do tego, aby wyrwać się z domu na trening.

 

Podczas mrozów oraz deszczu bez oporów można przesiąść się w domu na rower stacjonarny. O wysiłku pomogą zapomnieć słuchawki z energiczną muzyką. Według badań jest to jeden z elementów wpływających pozytywnie na trening, który nie tylko motywuje, ale również zmniejsza odczuwany dyskomfort w trakcie ćwiczeń!

 

Ci, którzy lubią basen, mogą połączyć przyjemne z pożytecznym. Wzmocnią w ten sposób swoje całe ciało (zwłaszcza plecy), a także rozluźnią je podczas pływania. Przepłynięcie 50 metrów 15 razy w ciągu 30–40 minut może być świetną formą spalania tkanki tłuszczowej!

 

3. Dlaczego lepiej wybierać ćwiczenia angażujące całe ciało?

Po pierwsze angażując do pracy całe ciało, zmuszamy do wykonywania ruchu większość mięśni, co poprawia koordynację ruchową, rozwija mięśnie a także wzmacnia aparat kostno-mięśniowy.

 

Po drugie taka forma aktywności działa kompleksowo na redukcję tkanki tłuszczowej. Spala się o wiele efektywniej na obszarze całego ciała!

 

Trening aerobowy to jeden ze sposobów na uzyskanie wymarzonej sylwetki. Nigdy jednak nie należy wykonywać go przed treningiem na siłowni. Najlepsze spalanie podskórnej tkanki tłuszczowej występuje, gdy przed cardio zostanie wykonany trening siłowy.